piątek, 23 lutego 2018 r.

Chełm

Ludzkie szczątki na budowie KFC. Urzędnicy myślą gdzie je pochować

  Edytuj ten wpis
Dodano: 26 marca 2015, 09:00

Gdzie trafią ludzkie szczątki znalezione w wykopie pod budynek sieci KFC? Nieoficjalnie wiadomo, że chodzi o ponad 20 szkieletów.

Na działce przy ul. Armii Krajowej (przed wiaduktem) trwają prace budowlane. Powstaje budynek, w którym ma być restauracja. W wykopie robotnicy natknęli się na ludzkie kości. Archeolog odpowiedzialny za nadzór na tej budowie odmówił na razie jakichkolwiek informacji na temat znaleziska. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się jedynie, że do tej pory w wykopie odsłonięto już ponad 20 szkieletów.

Z wiedzy historyków i archeologów wynika, że w obrębie budowy powinna znajdować się część nieistniejącego już cmentarza. Na przełomie XVIII i XIX wieku a może i wcześniej była tu kaplica lub kościół. Towarzyszył jej cmentarz. To czasy, gdy miasto tu jeszcze nie sięgało i najprawdopodobniej był to teren nieistniejącej już wsi.

Generalnie znalezisko nikogo nie zaskoczyło. Wolą inwestora jest ekshumowanie znalezionych szczątków i przeniesienie ich w inne miejsce. Pozostaje pytanie: gdzie?

- Znalezisko skłoniło nas do wspólnego zastanowienia się nad procedurami, jakie powinniśmy przyjąć w podobnych przypadkach - mówi Elżbieta Bajkiewicz-Kaliszczuk, dyrektor Wydziału Kultury UM. - Razem ze służbami ochrony zabytków zgadzamy się, że miejscem pochówku znajdywanych na terenie miasta ludzkich szczątków mogłaby być zabytkowa Kaplica Bielskich na cmentarzu przy ul. Lwowskiej (na zdjęciu). Tym bardziej, że proboszcz ksiądz Józef Piłat, administrator parafii, do której należy historyczny cmentarz jest przychylny naszemu przedsięwzięciu.

Do tej pory gdy podczas różnego rodzaju prac budowlanych i remontowych w starej części miasta znajdowano ludzkie szczątki osoby odpowiedzialne za nadzory archeologiczne zabierały je do dalszych badań, przekazywały antropologom, bądź po sporządzeniu odpowiedniej dokumentacji pozostawiały na miejscu. Ponowne pochówki należały do rzadkości.

Z Kaplicą Bielskich jest jednak problem. Wymaga pilnego, gruntownego i kosztownego remontu. O pieniądze na ten cel ma zabiegać konserwator zabytków i proboszcz parafii Rozesłania św. Apostołów. Miasto obiecuje wsparcie.

- Z naszej wiedzy wynika, że w kaplicy znajdują się tylko dwa pochówki - mówi Bajkiewicz-Kaliszczuk. - Oczywiście zostaną uszanowane i pozostawione na swoim miejscu. Mam nadzieję, że w ramach remontu uda się wygospodarować dodatkowe krypty, gdzie w godny sposób chowane byłyby ludzkie szczątki odnajdywane na terenie miasta. Ale takie wykorzystanie kaplicy to dopiero pomysł.

Rozważana jest też możliwość urządzenia specjalnej kwatery na Cmentarzu Komunalnym przy ul. Mościckiego.
  Edytuj ten wpis
Inchidris
Andrzej
Joker
(7) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Inchidris
Inchidris (9 października 2017 o 14:27) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
W KFC są świeże produkty, kurczak przywożony jest trzy razy w tygodniu, po czym marynuje się go w restauracji. Zadanie to należy do kucharza, który również go panieruje i smaży lub wstawia do pieca w przypadku wersji grillowanej. KFC to restauracja.
Rozwiń
Andrzej
Andrzej (21 lipca 2015 o 19:21) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Naród wyremontuje kaplice, a coraz więcej pejsatych zjeżdża do Chełma i jakiś Bielski (z Hemeryki) się znajdzie , żeby nam co odebrać "swoje"! Polskę żeśmy wywalczyli niby wolną ale zniewoloną finansowo przez oddawanie wszystkiego braciom starszym. Tak jakby nas interesowało co pejsaci tutaj zostawili..

Czy wiecie jak wygląda ta kaplica i gdzie stoi bo pieprzycie głupoty ,że trudno nie odpowiedzieć

Rozwiń
Joker
Joker (29 marca 2015 o 10:56) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

ALe zobaczcie Chełaminie że zadna z loklanych 'smiesznych gazetek' nic o tym nie wspomniała.

Powiem Wam dlaczego, ponieważ za tą inwestycją stoi pan vice presidą górny. ( Specjalnie piszę z błędami i zmałej ostatnią cześć mojej wypowiedzi).

Rozwiń
Paweł
Paweł (28 marca 2015 o 11:57) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

KFC nie jest restauracją- do encyklopedii po wiedzę przed pisaniem głupot! Restauracja- gotowane na bieżąco ze świeżych produktów, z deserami często z daniami na życzenie klienta z profesjonalnym kcharzem i obsługą kelnerską. Rozróżniamy po za tym: Pub-y- piwo i proste przekąski typu paluszki. Bar-y czyli nagotowane, odgrzane, odbiór przy barze. Bar-y Fast Food tak samo jak bar-y ale zwykle z mrożonek w ekspresowym tempie.

Rozwiń
Anka
Anka (27 marca 2015 o 15:41) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

XXI wiek. Na miejscu kościoła i cmentarza postawić KFC. Gratuluję udanej inwestycji.

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (7)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!