środa, 24 stycznia 2018 r.

Chełm

Mieszkańcy gminy Włodawa będą płacić za śmieci ryczałtem

  Edytuj ten wpis
Dodano: 18 kwietnia 2012, 15:00

Zryczałtowane opłaty za śmieci mają wyeliminować takie sytuacje<br />
 (Fot. Jacek Barczyński)
Zryczałtowane opłaty za śmieci mają wyeliminować takie sytuacje
(Fot. Jacek Barczyński)

Mieszkańcy gminy Włodawa niedługo otrzymają umowy z Miejskim Przedsiębiorstwem Gospodarki Komunalnej na odbiór śmieci. Do tej pory płacili za tyle odpadów, ile wyprodukowali. Teraz przyjdzie im płacić ryczałtem. Stawka od osoby w go-spodarstwie została ustalona na 5,20 zł za miesiąc.

Decyzje w sprawie gminnej gospodarki śmieciowej zapadły podczas ostatniej sesji Rady Gminy.

– Pierwotnie planowaliśmy wprowadzenie podatku śmieciowego – mówi Tadeusz Sawicki, wójt gminy Włodawa.

– Okazało się to jednak niemożliwe przed sezonem, a nawet przed końcem roku. Wynika to z braku zaktualizowanego Wo-jewódzkiego Planu Gospodarki Opadami. Do podatku wrócimy, kiedy Sejmik Wojewódzki uchwali taki plan i określi Regiony Gospodarki Odpadami.

Dotychczasowy system odbioru domowych odpadów, chociaż mógł wydawać się sprawiedliwy nie był skuteczny. Dowodem na to do tej pory są śmieci zalegające w lasach, przydrożnych rowach, czy przystankach. Komunalnicy znajdywali je nawet w kontenerach przy cmentarzach. Stąd wziął się sprawdzony już w sąsiednich gminach pomysł na zryczałtowanie opłat.

– Każdy mieszkaniec wraz z umową otrzyma szczegółową informację o nowym systemie – dodaje Sawicki. – Myślę, że wysokość stawki nie powinna nikogo razić, skoro podobne wcześniej przyjęli nasi sąsiedzi.

Nowinką w gminnej gospodarce śmieciowej jest i to, że MPGK zamierza wycofać się z obsługi kolonii letniskowych w obrębie kompleksu Jezioro Białe-Glinki. Jego dotychczasowe obowiązki przejmie Gminny Zakład Budżetowy, który już wcześniej przejął od włodawskich komunalników zadanie utrzymywania w czystości obwodnicy Jeziora Białego.

Obowiązkiem właścicieli daczy będzie teraz podpisanie umów z GZB. Wobec opornych wójt nie będzie się wahał korzystać z surowych przepisów Ordynacji Podatkowej.

– Długo czekałem na takie właśnie rozwiązanie – mówi Jan Pawłowski z Chełma, który w Okunince ma domek letniskowy. – Teraz nie będziemy musieli gromadzić śmieci na swoich posesjach i czekać na przyjazd śmieciarki, ale na bieżąco wynosić je do kontenera. Liczę na to, że tych kontenerów będzie wystarczająco dużo i że będą praktycznie rozlokowane. Jacek Barczyński  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
leśnik
Gość
lublinianka
(3) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

leśnik
leśnik (10 grudnia 2012 o 10:21) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Odnośnie śmieci po lasach jak gmina na której terenie są jeziora i nie stawia się przy linii brzegowej śmietników, choć to teren gminy i całe tabuny wędkarzy z Włodawy i okolić zostawia butelki plastikowe i po wódce i piwie, rzuca je gdzie popadło i nikt tego nie pilnuje. Pola biwakowe jak są, to ich dzierżawcy biorą kasę za namioty, a śmietnik pod swoim domem stawiają i luzik , a Ty człowieku nawet jak chcesz las posprzątać charytatywnie, to nie masz gdzie śmieci wyrzucić, ale podatek brać od ludzi to migusiem się robi
Rozwiń
Gość
Gość (18 kwietnia 2012 o 23:11) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
no i ceny noclegów pójdą w górę
Rozwiń
lublinianka
lublinianka (18 kwietnia 2012 o 23:00) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A ja w Lublinie płacę 31,99 zł za miesiąc - jedna osoba w kamienicy, śmietnik zazwyczaj do połowy wypełniony, choć muszę się bardzo starać, by tyle śmieci "wyprodukować (wywóz 1 raz w miesiącu 240 l), do tego "za darmo", czyli w tej cenie wywóz odpadów do recytlingu (2 razy w miesiącu worek po 100 l) - również max do połowy wypełniony. Też bym chciała płacić 5,20 zł miesiecznie...
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (3)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!