poniedziałek, 19 marca 2018 r.

Chełm

Mieszkańcy liczą na tańsze ciepło

  Edytuj ten wpis
Dodano: 7 lutego 2006, 19:14

Przyparta do granicznego Bugu Włodawa zapewne nigdy nie miałaby szansy na doprowadzenie gazu ziemnego. Polskiemu Górnictwu Naftowemu i Gazowemu po prostu nie opłaciłoby się budować gazociągu do tak niedużego miasta. Tymczasem tylko patrzeć, jak włodawianie taki gazociąg będą mieli pod nosem. Problem w tym, że nie polski, a białoruski, a więc po drugiej stronie granicy.

Białorusini gazociąg do Tomaszowki, gdzie przed wojną mieścił się włodawski dworzec kolejowy, chcą zbudować jeszcze w tym roku. Na te plany zareagował lubelski WODROL. Leszek Kalinowski, prezes tej spółki uznał, że pojawiła się możliwość przeciągnięcia nitki gazowej przez Bug do Włodawy, a następnie zainteresowanych włodawskich gmin. Białorusini są przychylni temu przedsięwzięciu. Oczekują jedynie, by ich lubelski partner wylegitymował się wydaną przez nasz Urząd Regulacji Energetyki promesą koncesji na obrót i dystrybucję paliw gazowych. Kalinowski jest przekonany, że lada dzień taką promesę otrzyma. A skoro tak, to jego spółce nie pozostanie już nic innego, jak zacząć negocjować umowę na dostawy gazu z rosyjskim Gazpromem. Prezes w Moskwie już był i jest dobrej myśli.
Kalinowskiemu w jego poczynaniach sekundują najbardziej zainteresowani, czyli gospodarze Włodawy. Mając w perspektywie dostawy gazu ziemnego marzy im się budowa elektrociepłowni, a z czasem doprowadzenie gazu do mieszkań.
– Stawką jest tańsze ciepło, a do tego jeszcze prąd – mówi Franciszek Gruszkowski, burmistrz miasta. – Mielibyśmy wreszcie też warunki, by doprowadzić je do 250 domków na osiedlu Kraszewskiego. Do tej pory ich właściciele zdani są na indywidualne ogrzewanie. Możliwość dostarczenia taniego ciepła przyspieszyłaby też rozwój budownictwa mieszkaniowego przy ul. Chełmskiej. To bardzo atrakcyjny teren.
Gazem z Białorusi zainteresowany jest także Tadeusz Wrześniak, właściciel huty szkła w Dubecznie. Już zatrudnia tam około 450 osób, a w przypadku otrzymania gazu obiecuje tę liczbę podwoić. W warunkach powiatu włodawskiego byłoby to nie lada gratką. Nic więc dziwnego, że włodawianie trzymają kciuki za Kalinowskiego, by mu się powiodło z Gazpromem. •
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!