czwartek, 22 marca 2018 r.

Chełm

Muzeum w Sobiborze będzie zaprojektowane od nowa

  Edytuj ten wpis
Dodano: 19 lutego 2013, 17:37

W nowej formule mają zostać zabezpieczone dotychczasowe formy upamiętnienia (Jacek Barczyński/archiw
W nowej formule mają zostać zabezpieczone dotychczasowe formy upamiętnienia (Jacek Barczyński/archiw

148 architektów z całego świata zgłosiło się do konkursu na opracowanie nowej koncepcji miejsca pamięci na terenie byłego niemieckiego obozu zagłady w Sobiborze Termin nadsyłania zgłoszeń minął w poniedziałek.

– Wpłynęło 148 wniosków z Polski i zagranicy o dopuszczenie do udziału w konkursie – mówi Agnieszka Kowalczyk, rzecznik Muzeum na Majdanku, które jest organizatorem konkursu (od maja ub. roku Sobibór jest oddziałem lubelskiego muzeum).

– Ewentualni uczestnicy przysłali deklaracje, że spełniają wymogi określone w konkursie i wykazują się doświadczeniem w zakresie wykonywania tego typu prac – wyjaśnia Kowalczyk. – W tym tygodniu spotkają się sędziowie sądu konkursowego. Będą weryfikowali wnioski. Wyłonią osoby, które staną do konkursu i będą mogły przygotować swoje projekty. Termin składania prac konkursowych to 20 maja.

Konkurs ogłosili w styczniu wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Żuchowski wraz z Władysławem Bartoszewskim, pełnomocnikiem premiera ds. dialogu międzynarodowego.

– Powinna zostać wyłoniona koncepcja, która pozwoli stworzyć miejsce o międzynarodowym znaczeniu, będące przestrzenią skupienia i refleksji nad historią. Chcemy, by miejsce to godnie upamiętniało ofiary masowej zbrodni, ukazując funkcję i historię obozu w Sobiborze w kontekście Holocaustu – powiedział minister Żuchowski ogłaszając konkurs.

Maksymalny planowany koszt realizacji pracy wyłonionej w konkursie nie może przekroczyć 10,5 mln zł brutto. Merytoryczny i finansowy udział w projekcie utworzenia muzeum zadeklarowały cztery kraje: Polska, Królestwo Niderlandów, Izrael i Republika Słowacka. Zwycięzca konkursu dostanie 25 tys. euro, zdobywca II miejsca – 15 tys. euro, III miejsca – 10 tys. euro.

Ślady wydarzeń, które w czasie wojny miały miejsce w Sobiborze, zostały prawie całkowicie usunięte przez Niemców – obóz został starty z powierzchni ziemi pod koniec 1943 r. W nowej formule mają zostać zabezpieczone dotychczasowe formy upamiętnienia i masowe groby, powstaną nowe trasy edukacyjne (m.in. Szlak Pamięci wyznaczający kluczowe miejsca na terenie obozu), budynek centrum dla zwiedzających, parkingi, oświetlenie i monitoring.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Polak
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Polak
Polak (20 lutego 2013 o 00:29) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
dajcie te pieniądze dzieciom,biednym,chorym! a nie stawiacie pomniki oddające hołd żydom!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!