wtorek, 9 lutego 2016 r.

Chełm

Sobibór: Sensacyjne odkrycie w dawnym obozie zagłady

Dodano: 17 września 2012, 11:05
Autor: rp

Sobibór (Jacek Barczyński)
Sobibór (Jacek Barczyński)

Archeolodzy zlokalizowali "Himmelfahrt-Strasse”, czyli drogę do nieba oraz znaleźli wiele przedmiotów, jakie mieli ze sobą więzieni w obozie Żydzi, także dokumenty 6-letniej dziewczynki, jednej z ofiar Niemców - pisze dzisiejszy "Super Tydzień Chełmski"

Archeolodzy poszukiwali przede wszystkim komór gazowych. - Mimo przekopania znacznego obszaru, nie natrafiliśmy na nie. Podejrzewam, że znajdują się pod placem asfaltowym i pomnikiem więźniarki z dzieckiem oraz wieżą kamienną - opowiada tygodnikowi Wojciech Mazurek, archeolog z Chełma.

Badacze znaleźli natomiast tzw. "drogę do nieba" czyli trasę prowadzącą od obozu nr II do komór gazowych. - Ta droga była kręgosłupem całego obozu - mówi Mazurek. Miała 250 metrów i była bardzo kręta - tak żeby więźniowie nie widzieli, co ich czeka na jej końcu.

Niezwykły przedmiot archeolodzy znaleźli między rampą a obecnym budynkiem muzeum. To aluminiowa płytka z wyrytym imieniem i nazwiskiem holenderskiej dziewczynki ("Lea Judith de la Penha"). Urodziła się w Amsterdamie w 1937 r. Zginęła mając 6 lat.

- Uważam, że to historyczne znalezisko, bo to jedyna potwierdzona osoba z listy liczącej kilkadziesiąt tysięcy nazwisk tych, którzy ponieśli śmierć w obozie. Jej rodzinę prawdopodobnie odnaleziono w Portugalii. Być może zechcą przyjechać nawet tutaj, aby jakoś upamiętnić miejsce spoczynku Judith - tłumaczy Mazurek.
Czytaj więcej o:
marlenka
newbe
on
5 komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Ostatnie komentarze

marlenka
marlenka (18 września 2012 o godzinie 11:26)
Słyszeliście, że w Borku w Chełmie spotkano niedźwiedzia, który dośc dotkliwie poturbował kobiete ? Macie jakieś info na ten temat ?
newbe
newbe (18 września 2012 o godzinie 10:20)
Też mi sensacja, myślałem że jakiegoś żywego znaleźli...
on
on (17 września 2012 o godzinie 18:25)
Ciezko wam wspomniec jaka to dzisiaj rocznica ! Przeciez ci ,ktorzy zgineli w obronie swojej ojczyzny byli TYLKO POLAKAMI ! Wy placzcie po Sobiborze bo to wasza gazeta !
gość
gość (17 września 2012 o godzinie 16:42)
Pismaki z polskojęzycznej gazeciny dzisiaj jest 17 września ,zaraza boszewicka wbił nam noż w plecy i weszła do naszej ojczyzny mordując tysiące,tragiczne następstwa tego widzimy do dziś. Oczwiście Ci którzy oprócz bredzenia żydowsko niemieckich gazet i bełkotu durni z telewizji interesują sie otaczającą nas rzeczywistościa
uważny
uważny (17 września 2012 o godzinie 14:29)
"- Uważam, że to historyczne znalezisko, bo to jedyna potwierdzona osoba z listy liczącej kilkadziesiąt tysięcy nazwisk tych, którzy ponieśli śmierć w obozie."
Panie Pietrasiewicz! Pan to czytasz i nie grzmisz?
Zobacz wszystkie komentarze (5)

Pozostałe informacje

Alarm 24

CENEO