niedziela, 18 lutego 2018 r.

Chełm

Na naukę nigdy za późno

  Edytuj ten wpis
Dodano: 22 września 2006, 10:03

Mają indeksy, uczestniczą w wykładach i zdają egzaminy. Nie wszystko przychodzi im z łatwością. Ale im trudniej, tym większa satysfakcja z osiągniętego celu.

– W naszych zajęciach uczestniczy od 50 do 80 osób – mówi Irena Rutkowska-Borgoń, pomysłodawczyni utworzenia przy Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów we Włodawie Uniwersytetu Trzeciego Wieku. – Z roku na rok ich przybywa, a to świadczy o tym, że nasza oferta programowa cieszy się powodzeniem.
W ramach uniwersytetu działają sekcje historyczna, muzyczna, teatralna. Jest grupa turystyczno-krajoznawcza. Wszystkim zaś kierownictwo uniwersytetu proponuje udział w zajęciach „Trzeci wiek z techniką”, które mają za zadanie ułatwić słuchaczom posługiwanie się nowinkami technicznymi, w tym obsługę komputera i korzystanie z Internetu, aparatów i kamery cyfrowej oraz telefonu komórkowego i karty bankomatowej.
– Okazuje się, że osoby starsze doskonale radzą sobie z takimi nowinkami – chwali postępy studentów Elżbieta Szymańska, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie. – Trzeba im tylko uświadomić, że to nie takie straszne.
Adela Komaszewska w zajęciach uniwersyteckich uczestniczy od trzech lat. Zapisała się, by, po przejściu na emeryturę, zapełnić powstałą w swoim życiu pustę.
– Nie żałuję tej decycji – mówi. – Nie dość, że aktywnie spędzam czas w gronie przyjaciół, to na dodatek ciągle się czegoś uczę. Mogę np. pochwalić się umiejętnością obsługi komputera i różnych programów.
Zainteresowanie zajęciami komputerowymi jest tak duże, że w tym roku słuchacze podzieleni zostaną, w zależności od posiadanych umiejętności, na dwie grupy: początkującą i zaawansowaną. Być może podobny podział trzeba będzie zastosować podczas wykładów dotyczących zdrowego trybu życia. – Chcemy stworzyć takie warunki, które pomogą ludziom starszym lepiej zadbać o swoje zdrowie i sprawność – tłumaczy Rutkowska.
Poza uczestnictwem we wspólnych zajęciach, uniwersytet kładzie nacisk na lepsze porozumienie się ludzi starszych z młodzieżą. Służyć temu mają spotkania międzypokoleniowe, na których słuchacze przybliżają młodzieży m.in. nasze tradycje związane ze świętami wielkanocnymi, czy bożonarodzeniowymi. Uniwersytet prowadzi też działalność informacyjną. Udziela różnego rodzaju porad prawnych i pomaga w załatwianiu spraw urzędowych.
Zajęcia na uniwersytecie prowadzą specjaliści z różnych dziedzin m.in. informatycy, lekarze, dietetycy oraz historycy. Patronat nad jego działalnością sprawuje Uniwersytet Jagielloński z Krakowa. •
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!