niedziela, 21 stycznia 2018 r.

Chełm

Najpierw zapłać, potem rżnij

  Edytuj ten wpis
Dodano: 24 listopada 2005, 19:43

Kiedy tylko przyjdzie nam ochota, możemy wycinać drzewa owocowe.
Na usunięcie innych gatunków, mimo że rosną na naszej działce, trzeba mieć pozwolenie. Lepiej się o nie postarać, bo kary za bezprawną wycinkę drzew i krzewów liczone są w tysiącach złotych.

Decyzja gminy zezwalająca na wycinkę kosztuje. Do niedawna ponad 80 złotych. Obowiązująca obecnie opłata jest kilka razy niższa, a mimo to wiele osób nie może zrozumieć, dlaczego musi płacić za dysponowanie swoją własnością. Tym bardziej, jeśli na co dzień obserwują sąsiadów, którzy bez pozwolenia i opłat szabrują nawet cudzy drzewostan.
– Niby prawo jest takie samo dla wszystkich, ale diabli mnie biorą, kiedy ja płacę za wycięcie drzewa z własnej działki, a ktoś, bez żadnych konsekwencji, ogołaca podworski park – skarży się Czytelnik z Orchowca w gminie Gorzków (nazwisko do wiadomości redakcji). – Ten teren należy do gminy. Sprawdziłem i wiem, że nikt nie dawał pozwolenia na wycinkę w tym miejscu. Tymczasem pod piłę poszły m.in. stare lipy i wiązy. To niedopuszczalne. Zgłaszałem tę sprawę w urzędzie, ale nie ma żadnej reakcji.
Jadwiga Wołyniak, wójt gminy Gorzków, przyznaje, że źle się stało, że drzewa zostały wycięte. Dodaje jednak, że gminni pracownicy nie są w stanie dopilnować całego drzewostanu. – Nieprawdą jest, że nie zajęliśmy się sprawą – tłumaczy. – Wiemy o wszystkim. Już rozmawialiśmy z osobami odpowiedzialnymi za tę nielegalną wycinkę. Na pewno poniosą one konsekwencje.
Wołyniak zaznacza, że podczas spotkań z mieszkańcami przypomina o konieczności uzyskania zezwolenia na wycinkę drzew, zarówno tych z własnych działek, jak i terenów gminnych. Za pozwolenie trzeba zapłacić 20 złotych. Do tego dochodzi pięciozłotowa opłata skarbowa. Na decyzję, zgodnie z przepisami czeka się maksymalnie miesiąc. Mimo to lepiej uzbroić się w cierpliwość. Jeśli gmina dowie się, że wycinamy drzewa bez pozwolenia, kary będą dotkliwe. Za jedno nielegalnie wycięte drzewo możemy zapłacić nawet kilka tysięcy złotych.

Można wyciąć bez zezwolenia

– drzewa owocowe
– drzewa i krzewy na plantacjach
– sadzonki w wieku do 5 lat
– drzewa niszczące nawierzchnię drogową i ograniczające widoczność na drodze
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!