sobota, 24 marca 2018 r.

Chełm

Nie chcą sami, sąd ich zmusi

  Edytuj ten wpis

To prawdopodobnie pierwsza taka sprawa w chełmskim sądzie. Ale na pewno nie ostatnia. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie wystąpiło o alimenty dla rodzeństwa, które mieszka w domu dziecka w Siedliszczu. I wygrało.

Ośrodek utrzymywał, że alimenty powinni płacić rodzice, bo mają pieniądze na to, aby łożyć na utrzymanie swoich dzieci. - Wiedzieliśmy, że rodziców stać na to - mówi Lucyna Kozaczuk, dyrektor PCPR. - Zamiast dawać pieniądze na dzieci, woleli je jednak przepijać. Mam nadzieję, że teraz się to zmieni, bo sąd przyznał nam rację i zasądził alimenty. Jeśli nie będą chcieli zapłacić, w egzekucji pomoże komornik.
Kozaczuk dodaje, że wcześniej pracownicy starali się przekonać rodziców, aby choć w części dokładali się do utrzymania swoich dzieci w placówce. Ci jednak nie chcieli rozmawiać. Zdarzyło się nawet, że przedstawicieli PCPR poszczuli psami. Sąd zdecydował, że płacić powinni. Każde z rodziców ma przeznaczyć miesięcznie po 80 złotych na dziecko. Te pieniądze, zdaniem Kozaczuk, przydadzą się choćby na zapewnienie wykształcenia mieszkającemu w domu dziecka rodzeństwu.
- Wszyscy nasi podopieczni mają rodziców, lub chociaż jednego. Nie ma sierot naturalnych - mówi Paweł Janiak, dyrektor Domu Dziecka w Siedliszczu. - Teoretycznie rodzice powinni pokrywać koszty utrzymania dzieci w placówce. W praktyce wygląda to w ten sposób, że większość nie ma za co żyć, więc starostwo zwalnia ich z tego obowiązku. A reszta raczej się nie poczuwa.
Utrzymanie jednego dziecka w placówce w Siedliszczu kosztuje miesięcznie 1650 zł. Już wiadomo, że w przyszłym roku ta kwota zwiększy się o 200 zł.
W PCPR przyznają, że takich przypadków, kiedy przed sądem trzeba zmuszać rodziców do utrzymywania własnych dzieci, nie będzie wiele. Większości rzeczywiście nie stać na ich utrzymanie. Ale są i wyjątki. Do sądu może trafić także sprawa matki, która choć utrzymuje, że nie ma pieniędzy na dziecko, zarabia za granicą.
Dyrektorzy innych PCPR na razie nie próbują, na wzór chełmskiego, dopominać się w sądzie alimentów na dzieci z domu dziecka. Nie wykluczają jednak, że spróbują, skoro w Chełmie się to sprawdziło. •
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!