sobota, 24 lutego 2018 r.

Chełm

Nie ma pieniędzy na zagospodarowanie Górki Chełmskiej

  Edytuj ten wpis
Dodano: 6 lutego 2009, 18:32

Fragmenty sakralnego zespołu na Górce Chełmskiej miały być do dyspozycji miasta. Pod warunkiem, że znajdą się pieniądze na ich zagospodarowanie. Już wiadomo, że ich nie będzie.

Jeszcze niedawno chełmianie cieszyli się, że projekt pod nazwą "Dotyk przeszłości - rewaloryzacja i adaptacja zabytkowych obiektów Zespołu Katedralnego Górki Chełmskiej wraz z otoczeniem na cele kulturalne” przeszedł pozytywnie w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego formalną ocenę i został zakwalifikowany do oceny merytorycznej. Tymczasem trzy dni temu ministerstwo opublikowało listę projektów, które przeszły tę próbę. Niestety, chełmskiego na niej nie ma.

- Jestem w szoku - mówi Stanisław Mościcki, zastępca prezydenta Chełma. - Uważam, że nasz projekt był dobry i zasługiwał na akceptację. Małym pocieszeniem dla nas jest to, że przegraliśmy w dobrym towarzystwie.

Mościcki przyznaje, że zaczął mieć pewne wątpliwości, kiedy dowiedział się, z kim przyszło Chełmowi konkurować. Ocenę merytoryczną przeszły między innymi projekty zgłoszone przez Muzeum Narodowe w Krakowie, Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu, Muzeum Pałac w Wilanowie, Biblioteka Śląska, czy Miasto Stołeczne Warszawa. - Wyszło na to, że MKiDN w swoim polu widzenia nie uwzględnia Polski Wschodniej - powiedział, komentując wyniki oceny projektów.

Przypominamy, że w ramach programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko Chełm zabiegał o unijną dotację w wysokości prawie 25 mln zł. Pieniądze miały być wykorzystane m.in. na rewaloryzację i adaptację na centrum kongresowe zabytkowego Pałacu Biskupów oraz adaptację znajdujących się w kompleksie ogrodów na park. Świetność miała być też przywrócona dawnemu Klasztorowi Bazylianów, a jego pomieszczenia zamienione na sale wystawowe Muzeum Chełmskiego. Pieniędzy miało wystarczyć również na konserwację zabytkowych murów, Bramy Uściługskiej oraz odsłonięcie i częściowe zrekonstruowanie pozostałości Pałacu Starścińskiego. Projekt uwzględniał też renowację 40 muzealnych starodruków, konserwację 27 zabytkowych rzeźb i obrazów, instalację infokiosków, przygotowanie koncepcji wirtualnego zwiedzania muzeum oraz, przede wszystkim z myślą o osobach niewidomych, wykonanie makiet Góry Chełmskiej z zabytkową zabudową.

- Tak, czy inaczej nadal będziemy konserwować nasze zbiory - mówi Krystyna Mart, dyrektor Muzeum Chełmskiego. - Przyznaję, że kiedy dowiedziałam się, że chełmski projekt przepadł, zrobiło mi się przykro. Wiązaliśmy z nim ogromne nadzieje, nie tylko jako muzealnicy, ale i lokalni patrioci. Dzięki temu projektowi miasto mogło mieć wreszcie szansę wyróżnienia się na kulturowej i turystycznej mapie kraju. Uważam, że nie należy się poddawać.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
kasia
~zosia~
jagna
(8) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

kasia
kasia (11 lutego 2009 o 22:33) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Pna Przewodniczący Kuśmierz wydaje w dniu 3 marca 2009 r. na koszt podatnika wielkie przyjęcie z okazji nadania tytułu honorowego obywatelstwa Prałatowi Bownikowi.
Rozwiń
~zosia~
~zosia~ (10 lutego 2009 o 21:15) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Kto to jest Bownik? co to za osobistość ?
Rozwiń
jagna
jagna (9 lutego 2009 o 13:56) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Brak jakichkolwiek argumentów,że prałat Bownik to to osba szczególnie zasłużona dla Chełma. On więcej zrobił złego niż dobrego.
Rozwiń
jacek
jacek (8 lutego 2009 o 18:10) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Czy prałat jest wspaniały. Jakie on ma zasługi dla miasta? Czy ktoś potrafi wymienić.?
Rozwiń
Jaś
Jaś (8 lutego 2009 o 13:10) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Kazimierzu z Ciebie to marny a nie prawdziwy Polak.Z Twojej wypowiedzi wynika, że jesteś agentem państwa Watykan,pod okupacją którego znajduje się Polska już ponad tysiąc lat.Kościół Katolicki wyzyskuje biedny naród polski od wieków. Im chodzi tylko o kasę. Nic więcej się nie liczy. Ksiądz Bownik jest tego świadectwem. W tym człowieku nie ma na krzty skromności.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (8)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!