Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Chełm

23 sierpnia 2014 r.
14:15
Edytuj ten wpis

Nie ma pieniędzy, nie ma leków. Jest wyścig ze śmiercią

39 10 A A

W szpitalu we Włodawie pacjentka z nowotworem i w stanie zagrożenia życia nie mogła dostać specjalistycznego leku. Dyrekcja tłumaczy, że nie ma pieniędzy na chemioterapię. Tak jest w większości szpitali powiatowych.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Pani Marlena z Włodawy od dwóch lat walczy z chorobą nowotworową. Tydzień temu skończyła kolejną serię chemioterapii.

- Skutkiem ubocznym jest gorączka i spadek białych krwinek. Miałam fatalne wyniki. Norma to 4-10 tysięcy na mikrolitr, a ja miałam zaledwie 0,9. Poniżej 1 występuje stan zagrożenia życia i kiedy złapie się wirusa można umrzeć - podkreśla pani Marlena. - Dlatego szybko potrzebowałam leku, który podnosi poziom białych krwinek. Konsultowałam się z lekarką z SPSK1 w Lublinie, która powiedziała, że mam jak najprędzej jechać do najbliższego szpitala, bo nie ma chwili do stracenia.

- W czwartek wieczorem zawiozłem żonę do naszego szpitala we Włodawie. Tam podano jej tylko antybiotyk - opowiada pan Piotr. - W piątek rano pani ordynator oddziału wewnętrznego powiedziała nam, że szpital nie ma pieniędzy na zakup leków podnoszących poziom białych krwinek. Byliśmy zmuszeni pędzić do Lublina.

Wczoraj koło południa pacjentka dostała niezbędne lekarstwa w SPSK1 w Lublinie. Na szczęście mąż dowiózł ją na czas.
Dyrekcja włodawskiego szpitala tłumaczy, że nie ma podpisanego kontraktu z NFZ na chemioterapię. - Nie mamy zakontraktowanych specjalistycznych leków, które podaje się m.in. w przypadku spadku białych krwinek. Poza tym zagrożenie życia jest pojęciem względnym, ocenianym indywidualnie przez danego lekarza po zbadaniu pacjenta - zaznacza Artur Sitnik, zastępca dyrektora ds. medycznych włodawskiego szpitala. - Pacjentka trafiła do specjalistycznego szpitala, gdzie dostała lek - dodaje.

Dyrektor zapewnia, że w przypadku, kiedy pacjent nie ma własnego samochodu, szpital gwarantuje bezpłatny transport. - Dojazd do Lublina trwa ok. godziny, czyli krócej niż sprowadzenie leku - argumentuje Sitnik.

Jednak specjalistka z lubelskiego SPSK1 uważa, że życie pani Marleny było zagrożone. - Pacjentka miała neutropenię z gorączką. Ze względu na bardzo niski poziom białych krwinek było bezpośrednie zagrożenie życia, wtedy liczy się czas - podkreśla Monika Lewicka, onkolog kliniczny. - Niestety, chemioterapia jest scentralizowana i w większości przypadków specjalistyczne leki nie są dostępne w szpitalach powiatowych. Dla samego pacjenta koszt takich leków jest bardzo wysoki. Za jedną ampułkę musiałby zapłacić 700 zł, a trzeba wziąć 5-7 zastrzyków.

Dlaczego szpitale powiatowe nie są zainteresowane leczeniem onkologicznym? - Konkursy są ogłaszane, ale problem w tym, że z takich placówek nie ma ofert - mówi Alina Czyżyk, kierownik delegatury lubelskiego oddziału NFZ w Chełmie. - Brakuje tam sprzętu i lekarzy onkologów, którzy wolą pracować w większych ośrodkach. Skutek jest taki, że pacjenci muszą jeździć na chemioterapię do dużych miast.

Komentarze 10

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
darmon / 26 sierpnia 2014 o 12:53

Niestety coraz większa ilość miast ma taki problem...

Avatar
gacek / 25 sierpnia 2014 o 16:17

co za głupoty, lek na wzrost białych krwinek kupuje się na receptę , ryczałt 3,50 albo coś koło tego, specjalista onkolog ma prawo go wypisać, a po drugie kto normalny leczy się onkologicznie w szpitalach powiatowych

Avatar
Andrzej / 24 sierpnia 2014 o 15:34

W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że rak jest spowodowany chemią wdzierającą się do organizmu głównie z pożywieniem. Tylko idiota uważa, że można pozbyć się raka aplikując jeszcze więcej chemii. Praktyka p[okazuje, że to nie działa. Chyba, że mówimy o portfelach przemysłu rakowego. To jak najbardziej działa. 

Avatar
:/ / 24 sierpnia 2014 o 11:07

a na głupoty to jest kasa?! a może pomóżmy ukrainie bo przeciez tyle w Polsce kasy!!!

Avatar
Marlena / 23 sierpnia 2014 o 23:38

Widać całkowity brak znajomości tematu, lek jest dla pacjenta refundowany kosztuje 9-14 zł w zaleznosci od producenta.

Refundowany, ale jak sprawdzasz później w ZIP-ie to widzisz ile to kosztowało szpital...
9-14 zł jakby Ci lekarz wydał receptę i Ty sama miałabyś go kupić w aptece (oczywiście tej, która ten lek posiada).
Dostawałam też zastrzyk, który JEDEN kosztował 4 tysiące!
A łącznie ich przyjęłam 8...
To nie kosztuje złotówkę.
W tym przypadku - brak znajomości tematu x2.

Refundowany, ale jak sprawdzasz później w ZIP-ie to widzisz ile to kosztowało szpital...
9-14 zł jakby Ci lekarz wydał receptę i Ty sama miałabyś go kupić w aptece (oczywiście tej, która ten lek posiada).
Dostawałam też zastrzyk, który JEDEN kosztował 4 tysiące!
A łącznie ich przyjęłam 8...
To nie kosztuje złotówkę.
W tym przypadku - brak znajomości tematu x2.

rozwiń
Avatar
jar / 23 sierpnia 2014 o 23:11
A może NFZ umożliwiłby wprowadzenie chemioterapii dziennej w szpitalach powiatowych co umożliwiło by większy dostęp do leków i opieki?! To nie prawda że onkolodzy wola duże ośrodki są na nie skazani bo innych nie ma! Moze nfz niech poda jakie szpitale i na co maja kontrakty i jak je realizują moze wtedy ktos pomyśli czego jest nadmiar o czego brakuje i to nie w szpitalu a w regionie. Kasa jest, lekarze są, szpitale są wiec do dziela! To nie trudne
Avatar
Agnieszka / 23 sierpnia 2014 o 22:26

Widać całkowity brak znajomości tematu, lek jest dla pacjenta refundowany kosztuje 9-14 zł w zaleznosci od producenta.

Avatar
Barbara Ubryk / 23 sierpnia 2014 o 18:33

Każdy śmiertelnie chory ma obowiązek zgłoszenia się do instytucji świętego ZUSu bo tam lekarze orzecznicy są z mocy samego prawa obdarzeni mocą uzdrawiania każdego chorego i choćby był on nawet umierający to uznają go za zdolnego do pracy i odmówią renty i przestaną wreszcie marudzoć bo sami są sobie winni.

Avatar
K / 23 sierpnia 2014 o 17:38

Niesamowite są kolejki po chemię. Tak chorzy ludzie stoją w tak gigantycznych kolejkach. Masakra...

Avatar
roman / 23 sierpnia 2014 o 16:19
Tak polska to cudowny kraj kochać go trzeba i szanować
Avatar
darmon / 26 sierpnia 2014 o 12:53

Niestety coraz większa ilość miast ma taki problem...

Avatar
gacek / 25 sierpnia 2014 o 16:17

co za głupoty, lek na wzrost białych krwinek kupuje się na receptę , ryczałt 3,50 albo coś koło tego, specjalista onkolog ma prawo go wypisać, a po drugie kto normalny leczy się onkologicznie w szpitalach powiatowych

Avatar
Andrzej / 24 sierpnia 2014 o 15:34

W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że rak jest spowodowany chemią wdzierającą się do organizmu głównie z pożywieniem. Tylko idiota uważa, że można pozbyć się raka aplikując jeszcze więcej chemii. Praktyka p[okazuje, że to nie działa. Chyba, że mówimy o portfelach przemysłu rakowego. To jak najbardziej działa. 

Avatar
:/ / 24 sierpnia 2014 o 11:07

a na głupoty to jest kasa?! a może pomóżmy ukrainie bo przeciez tyle w Polsce kasy!!!

Avatar
Marlena / 23 sierpnia 2014 o 23:38

Widać całkowity brak znajomości tematu, lek jest dla pacjenta refundowany kosztuje 9-14 zł w zaleznosci od producenta.

Refundowany, ale jak sprawdzasz później w ZIP-ie to widzisz ile to kosztowało szpital...
9-14 zł jakby Ci lekarz wydał receptę i Ty sama miałabyś go kupić w aptece (oczywiście tej, która ten lek posiada).
Dostawałam też zastrzyk, który JEDEN kosztował 4 tysiące!
A łącznie ich przyjęłam 8...
To nie kosztuje złotówkę.
W tym przypadku - brak znajomości tematu x2.

Refundowany, ale jak sprawdzasz później w ZIP-ie to widzisz ile to kosztowało szpital...
9-14 zł jakby Ci lekarz wydał receptę i Ty sama miałabyś go kupić w aptece (oczywiście tej, która ten lek posiada).
Dostawałam też zastrzyk, który JEDEN kosztował 4 tysiące!
A łącznie ich przyjęłam 8...
To nie kosztuje złotówkę.
W tym przypadku - brak znajomości tematu x2.

rozwiń
Avatar
jar / 23 sierpnia 2014 o 23:11
A może NFZ umożliwiłby wprowadzenie chemioterapii dziennej w szpitalach powiatowych co umożliwiło by większy dostęp do leków i opieki?! To nie prawda że onkolodzy wola duże ośrodki są na nie skazani bo innych nie ma! Moze nfz niech poda jakie szpitale i na co maja kontrakty i jak je realizują moze wtedy ktos pomyśli czego jest nadmiar o czego brakuje i to nie w szpitalu a w regionie. Kasa jest, lekarze są, szpitale są wiec do dziela! To nie trudne
Avatar
Agnieszka / 23 sierpnia 2014 o 22:26

Widać całkowity brak znajomości tematu, lek jest dla pacjenta refundowany kosztuje 9-14 zł w zaleznosci od producenta.

Avatar
Barbara Ubryk / 23 sierpnia 2014 o 18:33

Każdy śmiertelnie chory ma obowiązek zgłoszenia się do instytucji świętego ZUSu bo tam lekarze orzecznicy są z mocy samego prawa obdarzeni mocą uzdrawiania każdego chorego i choćby był on nawet umierający to uznają go za zdolnego do pracy i odmówią renty i przestaną wreszcie marudzoć bo sami są sobie winni.

Avatar
K / 23 sierpnia 2014 o 17:38

Niesamowite są kolejki po chemię. Tak chorzy ludzie stoją w tak gigantycznych kolejkach. Masakra...

Avatar
roman / 23 sierpnia 2014 o 16:19
Tak polska to cudowny kraj kochać go trzeba i szanować
Zobacz wszystkie komentarze 10

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Lublin: Restauracje powalczą o tytuł "Miejsce Inspiracji". Dwa miesiące imprez nad talerzem

Lublin: Restauracje powalczą o tytuł "Miejsce Inspiracji". Dwa miesiące imprez nad talerzem 0 1

Przez całe wakacje lubelscy restauratorzy mają organizować imprezy walcząc o miejsce na liście lokali polecanych turystom przez władze miasta. Wczoraj rozpoczął się nabór chętnych do tej rywalizacji. Każdy, kto przejdzie do drugiego etapu, będzie musiał zorganizować własne, otwarte wydarzenie.

Młodzi posłowie oburzeni na Sejm

Młodzi posłowie oburzeni na Sejm 5 1

Ten wyjazd do Warszawy to była dla nas nagroda, którą nam odebrano – mówią Mateusz Sroka i Adam Sygocki, posłowie tegorocznego XXIV Sejmu Dzieci i Młodzieży, którzy w środę w Lublinie zorganizowali konferencję prasową w tej sprawie. Kancelaria Sejmu odwołała posiedzenie młodych parlamentarzystów, przekładając je z 1 czerwca na wrzesień.

List minister zdenerwował niektórych rodziców. "Zaklinanie rzeczywistości"

List minister zdenerwował niektórych rodziców. "Zaklinanie rzeczywistości" 1 2

– To zaklinanie rzeczywistości – tak mama siódmoklasisty ze Szkoły Podstawowej nr 16 w Lublinie komentuje list do rodziców wystosowany przez minister edukacji narodowej. Anna Zalewska pisze w nim, że rekrutacja do zdublowanych klas pierwszych szkół średnich „nie spowoduje istotnych problemów”.

Hol w szpitalu dziecięcym zamienili w salon kosmetyczno-fryzjerski

Hol w szpitalu dziecięcym zamienili w salon kosmetyczno-fryzjerski 1 0

Kosmetyki do makijażu, lokówki i suszarki, szczotki do włosów, lakiery do paznokci, pędzle oraz lusterka i lampy. W środę hol na parterze Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie zamienił się w salon kosmetyczno-fryzjerski

Unia Hrubieszów – Eko Różanka 1:0. Pierwszy finał w historii!

Unia Hrubieszów – Eko Różanka 1:0. Pierwszy finał w historii! 0 1

Najniżej notowany zespół z całej czwórki półfinalistów Pucharu Polski sprawił niespodziankę i ograł u siebie Eko Różanka 1:0

Lublin: Szykują strefę kibica na mundial. Ma być trzy razy większa niż podczas Euro 2016

Lublin: Szykują strefę kibica na mundial. Ma być trzy razy większa niż podczas Euro 2016 57 4

Nie czekając na telewizyjną licencję MOSiR zamawia już wielki ekran, na którym obok Areny Lublin chce wyświetlać mecze zbliżających się Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej. Planowana przy stadionie strefa kibica ma być trzykrotnie większa od tej, którą przygotowano na Euro 2016 obok Aqua Lublin

Powiślak - Orlęta Spomlek 2:5. Finał Pucharu Polski dla trzecioligowca

Powiślak - Orlęta Spomlek 2:5. Finał Pucharu Polski dla trzecioligowca 0 0

Piłkarze Powiślaka robili co mogli, ale kończą przygodę z Pucharem Polski na etapie wojewódzkiego półfinału. W środę lepsze okazały się Orlęta Spomlek, które wygrały w Końskowoli 5:2

Kalarepa w menu może być groźna

Kalarepa w menu może być groźna 0 1

Przedwojenny amerykański poeta zajął się pewnym bardzo popularnym warzywem. Kto używa kalarepy w kuchni może być zaskoczony

Zabójstwo na stacji paliw. Damian S. i Magdalena J. przed sądem
galeria
film

Zabójstwo na stacji paliw. Damian S. i Magdalena J. przed sądem 2 0

Damian S. i Magdalena J. stanęli w środę przed sądem. Odpowiadają za udział w rozboju i brutalne zabójstwo pracownika stacji benzynowej. Mirosława W. napadnięto, kiedy pełnił swój ostatni nocny dyżur na stacji paliw w Pałecznicy-Kolonii (gm. Niedźwiada). Sprawcy zabrali mu 140 zł.

Wojewoda lubelski z wizytą w USA

Wojewoda lubelski z wizytą w USA 0 4

Spotkania z Polonią, odwiedzanie nekropolii, msze święte oraz odsłonięcie tablicy poświęconej prezydentom Lechowi Kaczyńskiemu i Ryszardowi Kaczorowskiemu – to były główne punkty wizyty wojewody lubelskiego Przemysława Czarnka w USA.

Przystanek bez dojazdu? Radni PiS: Może być taka sytuacja

Przystanek bez dojazdu? Radni PiS: Może być taka sytuacja 0 20

Dojazdu do nowego przystanku kolejowego Lublin Zachód dotyczyć ma uchwała, której projekt chce w czwartek przeforsować w Radzie Miasta opozycyjny klub radnych Prawa i Sprawiedliwości

Świdnik z góry. Zdjęcia miasta
galeria

Świdnik z góry. Zdjęcia miasta 2 1

Zobacz zdjęcia Świdnika z góry.

218 najlepszych studentów z woj. lubelskiego ze stypendiami [lista nagrodzonych]
ZDJĘCIA
galeria

218 najlepszych studentów z woj. lubelskiego ze stypendiami [lista nagrodzonych] 39 7

218 najlepszych studentów z regionu dostało w środę stypendia od marszałka województwa. Sławomir Sosnowski wręczył im decyzje na uroczystej gali w Lubelskim Centrum Konferencyjnym.

Po awanturze na przyjęciu komunijnym restauracja chce wprowadzić nowy rodzaj rosołu
sonda
film

Po awanturze na przyjęciu komunijnym restauracja chce wprowadzić nowy rodzaj rosołu 42 10

Szef restauracji „Krokus” rozważa wprowadzenie do stałego menu nowej zupy o nazwie Kwaśny rosół a'la Sylwia. W ten sposób, z przymrużeniem oka odnosi się do konfliktu z kobietą o tym imieniu, która zakwestionowała jakość przygotowanego dla jej dziecka przyjęcia komunijnego.

Najeźdźcy szykują oblężenie Twierdzy Zamość
25 maja 2018, 21:00

Najeźdźcy szykują oblężenie Twierdzy Zamość 1 0

Już w najbliższy piątek rozpocznie się Szturmu Twierdzy Zamość przez wojska Chmielnickiego. Wielkie widowisko plenerowe potrwa przez trzy dni.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!