wtorek, 20 lutego 2018 r.

Chełm

Jutro, jak co roku, członkowie Oddziału Towarzystwa Opieki nad Zabytkami kwestować będą przy cmentarzu. już od 12 lat starają się ratować najbardziej wartościowe grobowce tej nekropolii.

W tym roku kwestarzy spotkamy tylko 1 listopada. Poznamy ich nie tylko po puszkach, ale i identyfikatorach. Zainteresowani udziałem w kweście powinni zabrać ze sobą dowód osobisty. Organizatorzy kwesty oczekują, że w kweście wezmą udział nie tylko znane osoby, ale także mieszkańcy.
Przez 12 lat udało się zebrać 36 tys. zł. Wyremontowano za to nagrobki: Osieckich, Studzińskich, Przybylskich i Tadeusza Lechnickiego. - Żałujemy, że nie powiódł się tegoroczny plan odrestaurowania kolejnego, ceglanego grobowca - mówi Paweł Wira, szef chełmskiego Oddziału Towarzystwa Opieki nad Zabytkami. - Potrzebowaliśmy drugie tyle pieniędzy, niż mamy na koncie. Ten grobowiec doczeka się remontu dopiero na wiosnę. Oczywiście, jeśli jutro puszki zapełnią się pieniędzmi.
Z doświadczenia kwestarzy wynika, że najczęściej pieniądze do puszek wrzucają ludzie starsi i wyglądający na raczej ubogich. Ci, którzy już na kilometr pachną pieniędzmi, uprawiają wręcz slalom pomiędzy kwestarzami i odwracają od nich wzrok. Tymczasem Wira ze wzruszeniem wspomina staruszkę, która wrzucając do puszki znaczną sumę przyznała się, że od miesięcy odkładała te pieniądze ze swojej skromnej renty.
- Ludzie często pytają nas, dlaczego nie remontujemy żeliwnych grobowców, które są przecież osobliwością naszego cmentarza - mówi Wira. - Tymczasem ich restauracja jest dwu-, a nawet trzykrotnie droższa od remontu tradycyjnego kamiennego czy ceglanego nagrobka.
Wbrew oczekiwaniom zainteresowania udziałem w tegorocznej kweście nie wyrazili jeszcze chełmscy kandydaci na prezydenta miasta i radnych. - Myślę, że ci politycy jeszcze się do nas zgłoszą - mówi Wira. - Jakiekolwiek formalności są zbędne. Wystarczy, że przyjdą, wezmą puszkę i przez godzinę będą zbierali do niej datki.
Wira pamięta, jak kiedyś udało mu się namówić do udziału w kweście Henryka Dżamana, ówczesnego prezydenta Chełma. Okazało się, że w ślad za swoim szefem na cmentarzu stawili się niemal wszyscy dyrektorzy magistrackich wydziałów oraz miejskich spółek i instytucji. Zebrali wówczas rekordową sumę pieniędzy. •
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!