środa, 21 lutego 2018 r.

Chełm

Nie rozjeżdżajcie Bolka! Kierowcy największym wrogiem 650-letniego dębu

Dodano: 26 sierpnia 2017, 08:03

Dąb Bolko
Dąb Bolko

W ubiegłym roku majestatycznemu dębowi Bolko z Hniszowa (pow. chełmski) zagroziły bobry. Dziś największym wrogiem pomnika przyrody są kierowcy.

Problem z bobrami rozwiązał się sam.

– W starorzeczu Bugu obniżył się poziom wody i bobry przeniosły się w inne miejsce – mówi Krzysztof Lewczuk z Urzędu Gminy Ruda Huta. – W przeciwnym razie nie obyłoby się bez redukcyjnych ostrzałów zwierząt. Mieliśmy już na to zezwolenie. Teraz największym problemem są kierowcy korzystający z przebiegającej obok dębu polnej drogi.

Już na początku roku dendrolog z Puław Waldemar Miazga, który od 1989 r. na zlecenie miejscowego samorządu opiekuje się Bolkiem, stwierdził, że droga drzewu szkodzi. Po stronie drogi jest więcej posuszu niż w pozostałej części korony. Ponadto w obrębie drogi ziemia jest za bardzo ubita. Utrudnia to naturalną wymianę powietrzno-gazową i w efekcie korzenie drzewa obumierają.

Dendrolog stwierdził też kilka pęknięć oraz ubytków, a pień nie przewodzi substancji w kierunku obwodowym.

– Bolek jest jeszcze w dobrym stanie – mówi Miazga. – Uważam jednak, że przebiegającą pod jego koroną drogę trzeba zablokować.

Opinię dendrologa podziela konserwator zabytków, który wydał już stosowną decyzję.

– Zgodnie z nią przy drodze postawiliśmy znaki zakazu wjazdu – mówi Lewczuk. – Problem w tym, że mieszkańcy i turyści często je bagatelizują. Turystom zdarza się też parkować dosłownie pod koroną Bolka.

Mieszkańcy korzystali z polnej drogi obok dębu od wieków. Rzecz w tym, że kiedyś poruszali się po niej pieszo, rowerami, czy furmankami. Dzisiaj niemal każdy we wsi ma samochód.

Gospodarze gminy są zdeterminowani ukrócić te praktyki. – Planujemy budowę ogrodzenia o średnicy równej koronie drzewa – dodaje Lewczuk. – Uważamy, że dzięki temu zbity obecnie grunt z czasem wróci do pierwotnego stanu.

Bolkiem, który w 2015 roku został „Polskim Drzewem Roku”, gotowy jest się zaopiekować także Klub Gaja z Wilkowic. Właśnie dąb z Hniszowa ma być pierwszym pacjentem w ramach akcji „Leczymy drzewa”.

– Aby Bolko nadal mógł zachwycać nas swoim pięknem, konieczne jest przeprowadzenie niezbędnych zabiegów pielęgnacyjnych – przekonuje Klub Gaja.

Leczenie „Bolka” obejmie m.in. nawożenie nawozem wieloskładnikowym, zwalczanie grzybów i nasączenie ubytków środkami grzybobójczymi, usuwanie posuszu oraz wykonanie pasa osłonowego poprzez nasadzenie alei grabowej.

Dąb Bolko

Ok. 650-letni dąb szypułkowy, pomnik przyrody chroniony od 1959 roku. Jego obwód to 870 cm, co stawia go w szeregu największych dębów w Polsce. Bolko ma wyjątkowo okazałą koronę o wymiarach 34x30m.
Według legendy pod drzewem wypoczywać miał Bolesław I Chrobry w trakcie wyprawy na Kijów. W 2016 roku był jednym z kandydatów na Drzewo Roku w Europie, jako jedyne drzewo z Polski.

Czytaj więcej o: drzewo Dąb Bolko Hniszów
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
.
(7) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (26 sierpnia 2017 o 22:28) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
No, nie wiedzialem, że taki rarytas jest obok... Muszę zaraz udać się tam autem. A u Niemca był dąb 500letni. Był bo od dwóch lat go nie ma na podwórzu. Znudził mu się i kolidował z drogą to go ściął. Spokojnie, spokojnie, zanim paru ekoterrorystów fiknie. Ma jeszcze dwa takie drzewka ;) I to nazywa się demokracja. Tam nikt nie pyta się, czy mu wolno ściąć własne drzewko. Niczym w Ameryce.
Rozwiń
Gość
Gość (26 sierpnia 2017 o 10:02) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
nie tylko samochody szkodzą. te tłumy ludzi jakie tam są przy okazji organizowanych imprez zadepczą ł Bolka
Rozwiń
.
. (26 sierpnia 2017 o 09:38) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
undefined napisał:
Jeśli miał wypoczywać Bolesław Chrobry to albo drzewo jest dużo starsze albo autor pomylił króla
 Oj tam się czepiasz i dajesz argumenty za likwidacją gimnazjów. Chcesz bana na dzienniku? XD
Rozwiń
Gość
Gość (26 sierpnia 2017 o 09:35) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Zabetonujcie jak w Lublinie Baobab. Potem wyschnie i się wytnie na parkiety. Ratusz lubelski GRATIS podejmie się opieki. Ma ogromne doświadczenie.
Rozwiń
Gość
Gość (26 sierpnia 2017 o 09:19) -1
Zaloguj się, aby oddać głos
Lewactwo zabrania normalnym ludziom jeździć samochodami. Rowerów im się zachciało. Dąb powinno się wyciąć, żeby nie stwarzał zagrożenia dla samochodów. Lewackie władze gminy do wymiany. Miejmy nadzieję, że w gminie wygra pis.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (7)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!