środa, 21 lutego 2018 r.

Chełm

"Nie zamykajcie nas w akwarium!" Mieszkańcy nie chcą ekranów obok domów

Dodano: 23 sierpnia 2017, 11:00

Większość właścicieli domów przy ul. Rejowieckiej nie wyobraża sobie życia za szczelnymi ekranami
Większość właścicieli domów przy ul. Rejowieckiej nie wyobraża sobie życia za szczelnymi ekranami (fot. Jacek Barczyński)

– Nie chcemy być zamknięci jak w akwarium – mieszkańcy domów przy ul. Rejowieckiej protestują przeciwko budowie ekranów akustycznych pod swoimi oknami. Tak właśnie ma wyglądać miejski odcinek krajowej „dwunastki” po modernizacji.

O instalacji ekranów akustycznych czytamy w decyzji środowiskowej wydanej przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Lublinie. Wzdłuż ponad 8-kilometrowego miejskiego odcinka drogi krajowej nr 12 ma stanąć blisko 30 ekranów o łącznej długości 3,1 km i wysokości od 3 do 4,5 m. Tylko niektóre z nich mają być nieprzezroczyste. Plany te mają zagorzałych przeciwników, ale i zdecydowanych zwolenników.
– Za tymi ekranami będziemy czuli się jak w więzieniu – mówił podczas niedawnego spotkania w tej sprawie jeden z mieszkańców.

Przeciwko ekranom opowiedzieli się też mieszkańcy z rejonu ul. Rejowieckiej, którzy prowadzą tam działalność gospodarczą. – Dla nas to klęska – mówi jedna z uczestniczek spotkania. I tłumaczy, że ekrany odgrodzą ją i innych przedsiębiorców od klientów. 

Inni mieszkańcy zwracali uwagę, że ekrany będą jedynym widokiem z ich okien. Swoje racje przedstawiali także zwolennicy ekranów.

– Od ulicy dzieli mnie 80 m żywopłotu wysokiego na 2,5 m – mówił jeden z mieszkańców. – Mimo to, co tydzień muszę myć okna. Drzewka owocowe powycinałem, bo w sąsiedztwie tak ruchliwej drogi nie było sensu ich pielęgnować. Dlatego opowiadam się za ekranami. Uważam, że kiedy staną, wartość mojej działki nie zmaleje, ale znacząco wzrośnie.

W spotkaniu uczestniczył także Józef Górny, zastępca prezydenta Chełma. – Po zainstalowaniu ekranów znacząco zmieniłby się wygląd miasta – przyznał wiceprezydent. – Ponadto chcemy zachować wszystkie włączenia poprzeczne do drogi, wzdłuż której mają być zainstalowane. A skoro tak, to zachowanie bezpieczeństwa w ruchu byłoby bardzo trudne.

Górny zwraca uwagę, że w obliczone normy hałasu został wliczony ruch do i od granicy w Dorohusku. Tymczasem, kiedy powstanie północna obwodnica Chełma, to tego ruchu nie będzie, a ekrany pozostaną na co najmniej pięć lat. Mówił także o tym, że alternatywą dla ekranów mogła by być budowa tak zwanej „cichej nawierzchni”, szpalery zieleni oraz wymiana okien w domach jednorodzinnych na koszt inwestora.

Sprawa ta wciąż jest otwarta. Miasto otrzymało zapewnienie z lubelskiej RDOŚ, że jeśli przedstawi alternatywne dla ekranów rozwiązania, to decyzja środowiskowa może zostać poddana korekcie.

Czytaj więcej o: Chełm ekrany akustyczne
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
uczciwa kobieta ....
(10) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (27 sierpnia 2017 o 11:58) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A na co tam są widoki żę nie chcą tych ekranów. Hałąs i pędzące tiry.
Rozwiń
Gość
Gość (23 sierpnia 2017 o 19:19) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Milczeć! Ekrany już dogadane. Kasa poszła i nikt jej nie ma zamiaru zwracać!
Rozwiń
uczciwa kobieta ....
uczciwa kobieta .... (23 sierpnia 2017 o 16:08) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
niech się bija i boksują nowobogackie kanalie co to dorobili się na różnych układach z komuchami i PO a teraz tylko kwiczą. mnie na dom taki wypasiony nie stać bom uczciwie pracowała cale życie na tych krwiopijców. ale już i na nich nadszedł zły czas bo wreszcie Polacy wzięli władze i sterują dla dobra wszystkich!
Rozwiń
Gość
Gość (23 sierpnia 2017 o 16:06) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
juz widze jak co tydzien myje okna ten człenio
Rozwiń
Gość
Gość (23 sierpnia 2017 o 15:45) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Obwodnica powstanie i ruch zmaleje. No i kiedy wreszcie zacznie inwestować się w samochody elektryczne? Sprzedawać je bez VATu, zaoszczędzimy na leczeniu chorób.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (10)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!