sobota, 24 marca 2018 r.

Chełm

Niecodzienne kursy wakacyjne dla dzieciaków z Chełma

  Edytuj ten wpis
Dodano: 3 sierpnia 2011, 17:10

Dzieci były zaskoczone, gdy papierowy kubek z wodą nie chciał się spalić. Eksperyment przeprowadzała
Dzieci były zaskoczone, gdy papierowy kubek z wodą nie chciał się spalić. Eksperyment przeprowadzała

W Chełmie rozpoczęły się kursy wakacyjne dla dzieci. Najmłodsi mają okazję poznać podczas zabawy tajniki robotyki, fizyki i chemii.

– Pierwszego dnia zajęć dzieciaki narobiły sporo hałasu – mówi pracownik biura w budynku Chełmskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. – Po rozmowie z nimi i opiekunami sytuacja się uspokoiła.

Pracownik zgłosił się do nas, by przekazać swoje zastrzeżenia, co do miejsca prowadzenia zajęć.

– To czwarte piętro budynku, w którym nie ma łazienek dostosowanych do potrzeb maluchów – mówi. – Sprawdzałem na stronie internetowej Ministerstwa Edukacji Narodowej. Nie ma w rejestrze tych półkolonii.

Na nasze pytania w tej sprawie odpowiedzieli pani Marta Szydłowska, dyrektor półkolonii i pan Mirosław Kucharski, który jest szefem całego przedsięwzięcia.

– Jesteśmy firmą komercyjną, więc nie działamy na licencji z Ministerstwa. Nasze kursy są prywatne – wyjaśnia Mirosław Kucharski. – Oferujemy zajęcia, których nie ma w szkole.

– Nie przygotowujemy posiłków, a w przepisach nie ma nic o dostosowaniu toalet przy tego rodzaju kursach – dodaje Marta Szydłowska.

– Jeśli nasza obecność będzie komuś przeszkadzała, to prosimy przyjść do nas, razem spróbujemy znaleźć rozwiązanie.

Półkolonie są organizowane w ramach Akademii Nauki, która działa w całym kraju. W tym roku po raz pierwszy zawitała do Chełma. – Na razie informacja o naszej działalności rozprzestrzenia się pocztą pantoflową – mówi Szydłowska.

Akademia Chełm dopiero zaczyna działalność, dlatego na razie dostępne są tylko kursy wakacyjne. Ale wraz z rozpoczęciem roku szkolnego oferta ciekawych zajęć dla maluchów zostanie wzbogacona.

– Teraz prowadzimy zajęcia z cyklu "Robotyka i Nauka”. Niedługo postaramy się do dołożyć kolejny kurs "Mały Odkrywca” – dodaje Szydłowska.

W zajęciach mogą brać udział dzieci w wieku od 6 do 11 lat. Obecnie najmłodszy uczestnik to ośmiolatek. Akademia popularyzuje wiedzę opierając się na praktyce i zabawie. Dzieci nie uczą się wzorów fizycznych i chemicznych. Przeprowadzają albo oglądają proste i ciekawe eksperymenty.

Zajęcia są prowadzone w małych grupach do 10 osób. Kursy są dopasowane do poziomu grupy. Jeden trwa pięć dni, Dzieci są pod opieką wyszkolonej kadry przez 6 godzin dziennie.

Program zajęć jest wzorowany na nowej podstawie programowej, która obejmuje prowadzenie w szkole eksperymentów. Chodzi o to, by zobrazować dzieciom zjawiska opisane w książkach. – Od września będziemy prowadzić kursy w przedszkolach – dodaje Kucharski.

– Dyrektorzy są zainteresowani współpracą z nami. Planujemy też akcję Akademia Rodzica, by pokazać, jak zachęcić dzieci do poznawania świata w domu.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!