poniedziałek, 19 marca 2018 r.

Chełm

Nowe studzienki na ulicach Chełma

  Edytuj ten wpis
Dodano: 7 lipca 2011, 17:54

Po każdej zimie włazy od studzienek obniżają się względem asfaltu (Karol Zienkiewicz / Archiwum)
Po każdej zimie włazy od studzienek obniżają się względem asfaltu (Karol Zienkiewicz / Archiwum)

Są droższe niż zwykłe włazy, ale pomogą zaoszczędzić na remontach – takie są nowe studzienki, które magistrat zamontował na próbę w kilku miejscach w Chełmie.

Po każdej zimie włazy od studzienek obniżają się względem asfaltu. Kierowcy muszą jeździć slalomem, żeby ominąć nawet kilkunastocentymetrowe zagłębienia. Władze Chełma tłumaczą, że obniżenia to wynik ruchu podłoża. Na wiosnę część chełmskich dróg wraca do stanu pierwotnego, są jednak miejsca, gdzie różnice pomiędzy poziomem asfaltu i włazu zostają.

Dlatego Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej, które zarządza siecią kanalizacyjną w mieście, rozpoczęło testowanie nowych technologii, które zapobiegać mają takim zjawiskom. W kilku miejscach w mieście zamontowano tak zwane włazy bezkołnierzowe i samopoziomujące.

– Zaletą włazów samopoziomujących jest elastyczność pracy z gruntem. W zimie, kiedy mróz powoduje podniesienie asfaltu, właz podnosi się razem z nim, a w jezdni nie powstają uciążliwe dla kierowców zagłębienia – mówi Marian Tarasewicz, kierownik Działu Techniczno-Inwestycyjnego MPGK.

Technologia umożliwiającą montaż włazów osadzonych nie na studzienkach, lecz w asfaltowej nawierzchni ulicy jest niestety bardziej kosztowna niż dotychczas stosowane rozwiązania. Miejska spółka ma jednak nadzieję, że stosując nawet droższe włazy miasto oszczędzi na wydatkach na częste remonty obecnie istniejących studzienek. – Cały czas monitorujemy miejsca, w których zastosowano nowe rozwiązanie.

Jeśli po zimie ta technologia okaże się skuteczna również w naszym mieście, podejmiemy starania o sukcesywną wymianę innych włazów – dodaje Tarasewicz.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
ja
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

ja
ja (10 lipca 2011 o 11:02) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Heh, na zachodzie już od dawna stosują takie włazy a w Polsce to nowa technologia. Ale cóż, lepiej późno niż wcale , miejmy tylko nadzieję że zostanie to dobrze zrobione i w końcu skończą się problemy z zapadniętymi (lub wystającymi) studzienkami.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!