sobota, 24 lutego 2018 r.

Chełm

Nowy dom dziecka powstanie w Dubience

  Edytuj ten wpis
Dodano: 3 lipca 2011, 19:34

Nowy dom dziecka będzie już drugą taką placówką w powiecie chełmskim (Archiwum)
Nowy dom dziecka będzie już drugą taką placówką w powiecie chełmskim (Archiwum)

Tyle pieniędzy przeznaczył powiat na stworzenie nowej siedziby Domu Dziecka w Dubience. Mają do niej trafić te dzieci, które z braku wolnych miejsc przebywają teraz poza powiatem.

Radni zadecydowali o tym na ostatniej sesji. Nowy dom dziecka będzie już drugą taką placówką w powiecie chełmskim. Pierwsza powstała w 2005 roku.

– Na terenie powiatu funkcjonuje Dom Dziecka w Siedliszczu, w którym brak jest już wolnych miejsc. Tymczasem w placówkach opiekuńczo-wychowawczych w innych powiatach przebywa ponad trzydzieścioro dzieci z naszego terenu. Nowo tworzony dom da im możliwość zamieszkania w pobliżu swoich bliskich, co ułatwi podtrzymywanie więzi z rodziną – wyjaśnia Paweł Ciechan, starosta chełmski.

– Często jest za mało miejsc i dzieci czekają w kolejce – potwierdza Paweł Janiak, dyrektor Domu Dziecka w Siedliszczu. – To wygląda tak, że mając postanowienie sądowe o umieszczeniu dziecka w placówce, musimy czekać aż zwolni się miejsce. Kiedy dzieci od nas odchodzą, miejsca natychmiast się zapełniają. Poza tym, wiele dzieci z powiatu umieszczonych jest w Krasnymstawie i Tuligłowach.

Nowa placówka, tak samo jak Dom Dziecka w Siedliszczu, będzie mogła przyjąć trzydziestu podopiecznych w wieku od 4 do 18 lat. Dom Dziecka powstanie w budynku internatu Liceum Ogólnokształcącego w Dubience. Na ten cel zaadaptowana zostanie część pomieszczeń znajdujących się na parterze i pierwszym piętrze. Budynek zostanie odmalowany wewnątrz, a łazienki będą odnowione.

Po remoncie dzieci zamieszkają w trzy-, maksymalnie czterosobowych pokojach. Do dyspozycji będą miały także nowe aneksy kuchenne. – Aneksy muszą być w każdej placówce, jeden na dziesięcioro dzieci, więc w naszym przypadku powstaną trzy. Podopieczni będą mieli do nich łatwy dostęp i będą mogli przygotowywać sobie posiłki pod nadzorem wychowawców – mówi Barbara Sikora, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Chełmie, która zajmuje się organizowaniem Domu Dziecka w Dubience. – Do dyspozycji wychowanków będzie również świetlica i miejsca do wypoczynku – dodaje.

Remont ruszy lada dzień, bo w przypadku tej inwestycji, przetarg nie jest konieczny. – Jestem na etapie wyrabiania pieczątek, uzyskiwania numeru regon i NIP – mówi Barbara Sikora. – Z chwilą, gdy się z tym uporam, będę mogła przygotować ofertę dla wykonawców.

Prace mają się zakończyć na przełomie września i sierpnia. Do tego czasu w placówce ma się pojawić także nowe wyposażenie.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!