środa, 21 lutego 2018 r.

Chełm

Nowy szlak w Poleskim Parku Narodowym. Na bagnie

Dodano: 13 listopada 2017, 16:31

W Poleskim Parku Narodowym trwają intensywne prace związane z budową pierwszej ścieżki dydaktycznej na terenie kompleksu Bagna Bubnów. Szlak ten otrzymał już nazwę „Czahary”

Czahary to porośnięte krzewami mokradła. Na wschodnich rubieżach kraju ludność używała tego słowa już w XVII w.

– Trasa ścieżki prowadzi przez otwarte tereny torfowiska niskiego, a częściowo przez okalające je od północy zróżnicowane lasy, rozpoczyna się i kończy za wsią Zastawie, przy wieży widokowej. Dostępna jednak będzie również od strony Kulczyna i Wincencina – mówi Jarosław Olszewski, dyrektor PPN.

Bagno Bubnów jest idealnym siedliskiem dla wielu gatunków ptaków wodno-błotnych. Można tam spotkać kszyka, kulika wielkiego, rycyka, kropiatkę, śmieszkę czy błotniaka stawowego. To także doskonałe miejsce dla żurawi. Ich jesienne koncentracje należą do największych w regionie. Na tzw. noclegowiskach potrafi się tam gromadzić nawet ponad 3 tys. osobników.

Szczególną osobliwością Bagna Bubnów jest też wodniczka. Ten niepozorny ptak z rodziny trzciniaków jest najrzadszym migrującym ptakiem śpiewającym w Europie. Jego populacja na terenie PPN jest stabilna i szacuje się ją na około 400 śpiewających samców. Pod względem liczebności to druga populacja w kraju.
– Przemierzając ścieżkę nie tylko miłośnicy ptaków znajdą tam coś dla siebie – dodaje dyrektor Olszewski.

– Szlak ma prowadzić przez ekosystemy leśne, łąkowe i torfowiskowe, a każdy z nich reprezentują inne, specyficzne gatunki roślin i zwierząt. Możliwe będzie spotkanie z łosiem, sarną, a w czasie rykowiska również jeleniem. 

Z myślą o wygodzie zwiedzających projektant uwzględnił wieże i platformy widokowe, zadaszenia, miejsca postojowe. Znaczna część ścieżki będzie przebiegać po specjalnie przygotowanych kładkach o szerokości 1,5 m, które pozwolą przejść przez bagna suchą stopą, a jednocześnie ochronią wrażliwą przyrodę torfowisk.

Zgodnie z obecnymi standardami ścieżka będzie dostępna dla osób niepełnosprawnych. Na trasie o łącznej długości 6,5 km wytyczono pięć przystanków. Inwestycja stała się możliwa dzięki dofinansowaniu w wysokości blisko 750 tys. zł, jakie PPN otrzymał z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Kwota ta stanowi 85 proc. wartości całego zadania. Przez kilka lat ścieżka będzie udostępniana bezpłatnie. Wykonawcy prawdopodobnie uporają się ze wszystkim jeszcze w tym roku.

Do tej pory w PPN były cztery ścieżki: Dąb Dominik, Spławy, Perehod i Obóz Powstańczy.

Czytaj więcej o: Poleski Park Narodowy
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(5) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (14 listopada 2017 o 07:44) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
szkoda, że ludzie w takich miejscach zostawiają po sobie syf, przejdzie grupka i potem walają się puste butelki, pełne dali radę przynieść ale pustych zabrać ze sobą się nie chce, lepiej wyrzucić przed siebie, niestety na wielu tego typu ścieżkach tak jest, dlatego lepiej ludzi trzymać z daleka od przyrody
Rozwiń
Gość
Gość (13 listopada 2017 o 21:03) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ze ścieżki skorzysta więcej ludzi jak z twojej znajomej (Na razie dwóch.). To też jest powód jej powstania.
Rozwiń
Gość
Gość (13 listopada 2017 o 20:11) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Super, takie ścieżki są bardzo fajne.
Rozwiń
Gość
Gość (13 listopada 2017 o 17:16) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
To niech da dupy jeszcze trzeciemu i będzie git. Gdzie ona ma mózg? Jak nie Arab, to bandyta. Tylko pogratulować. No i co ona robi z kasą z 500+, skoro jej dzieci są niedożywione? To trzeba zgłosić do MOPSu.
Rozwiń
Gość
Gość (13 listopada 2017 o 17:04) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A ja się pytam po co wydają takie pieniądze w kraju co ma chyba największy odsyp niedokarmionych dzieci i młodzieży na kontynencie? Niech tam ptaszki ćwierkają i ujadają, ale przyszłości wolnej i niezawisłej Polski jest w dzieciach i młodzieży! Dać tym co potrzebują i nie dzielić na lepszych i gorszych bo wszyscy maja takie same żołądki! Mam w rodzinie kobietę z 3 dziećmi i jej brakuje na wszystko a sądy nie każą ani jednemu ani drugiemu ojcu płacić na dzieci co to na świat powołali! Bo to niby sędzia nie będzie sam szukał ojca tylko ma to policja zrobić. A policja ma gdzieś wysłać pismo do Maroka bo chyba nie umie po angielsku a ten polski siedzi w pierdlu... Ale sciezke to się zbuduje! Co na to wladza w Warszawie?
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (5)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!