środa, 24 stycznia 2018 r.

Chełm

Studenci trzeciego roku socjologii Szkoły Wyższej im. Bogdana Jańskiego czują się oszukani. Kiedy przed trzema laty decydowali się na studia, obiecywano im,
że będą je mogli kontynuować na poziomie magisterskim na Uniwersytecie Marii Curie- Skłodowskiej w Lublinie. Dzisiaj ich wykładowcy twierdzą, że na UMCS nie ma dla nich miejsca.

- Podczas zajęć z wykładowcami z Lublina usłyszeliśmy, że spośród nas szanse na studia magisterskie będą miały jedynie najwybitniejsze jednostki - mówi jedna z zawiedzionych studentek. - Wcześniej nie stawiano nam żadnych warunków. Wydawało nam się, że wystarczy ukończyć studia licencjackie, by automatycznie rozpocząć magisterskie.
Eugeniusz Wilkowski, dziekan Wydziału Zamiejscowego SW im. B. Jańskiego, o ewentualnych kłopotach związanych z kontynuowaniem studiów na UMCS dowiedział się od zainteresowanych studentów. Wybiera się do Lublina, by wyjaśnić sytuację z samym rektorem tej uczelni.
- Jeszcze zanim pierwszy rocznik socjologii rozpoczął studia, mieliśmy podpisane 14 lipca 2003 r. porozumienie z UMCS o kontynuowaniu studiów przez naszych absolwentów - mówi Wilkowski. - Do tej pory nie otrzymałem żadnej oficjalnej informacji, która by miała cokolwiek w tej umowie zmienić.
Dziekan podejrzewa, że Wydział Socjologii UMCS może wycofywać się ze współpracy z jego uczelnią po tym, jak otworzył ten kierunek kształcenia w swoich filiach w Białej Podlaskiej i Radomiu. W efekcie po prostu zaczyna brakować mu kadry. Dlatego też nie czekając na wynik rozmowy z rektorem UMCS, skontaktował się z prof. Jackiem Fertem, prorektorem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego w Lublinie. Ten miał mu ustnie obiecać, że KUL jest gotów przyjąć absolwentów "Jańskiego” na studia magisterskie. Jeśli w Lublinie nie dla wszystkich wystarczy miejsc, to w odwodzie będzie filia tej uczelni w Stalowej Woli.

Prof. dr hab. Jacek Paśniczek - dziekan Wydziału Filozofii i Socjologii UMCS

- Słyszałem, że w swoim czasie na szczeblu rektorskim zostało podpisane porozumienie pomiędzy chełmską uczelnią i naszym uniwersytetem. Nie znalazło to jednak odzwierciedlenia w praktyce. W pierwszej kolejności jest przyjmowanie na dalsze studia naszych licencjatów z Lublina oraz Białej Podlaskiej i Radomia, gdzie mamy swoje filie. Dlatego też spoza tego kręgu szansę na przyjęcie mają jedynie pojedyncze osoby. To się nie zmieni, dopóki nasz wydział nie wzmocni się kadrowo. •
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!