wtorek, 23 stycznia 2018 r.

Chełm

Obrońcy w Okopach

  Edytuj ten wpis
Dodano: 28 lutego 2002, 08:21

Wygląd posesji państwa Derkaczów, którzy obawiają się obwodnicy, świadczy o tym, że oboje są bardzo
Wygląd posesji państwa Derkaczów, którzy obawiają się obwodnicy, świadczy o tym, że oboje są bardzo

Cztery rodziny nie chcą się zgodzić na budowę obwodnicy w Okopach (gmina Dorohusk). Ponad 180 in- nych osób już zgodziło się na budo- wę. Ale pieniądze z Banku Świato- wego na budowę już i tak przepadły.

Cztery rodziny bronią swoich racji w Naczelnym Sądzie Administracyjnym. Sprawa jest w toku i ku utrapieniu występującej w roli inwestora Generalnej Dyrekcji Dróg Publicznych Oddział Wschodni w Lublinie nieprędko zostanie rozstrzygnięta.
- Opór kilku właścicieli działek spowodował, że przyznane już pieniądze przepadły - mówi Julian Kapica, dyrektor Dyrekcji Generalnej Dróg Publicznych Oddział Wschód. - Nie zostałyby nam odebrane, gdyby związany z budową obwodnicy proces inwestycyjny rozpoczął się przed końcem 2001 roku.
Stanisław Maksymiuk, wójt gminy Dorohusk obawia się, że jeśli NSA odrzuci skargę, to też jeszcze niczego nie załatwi. - Dokonanie podziału działek pod kątem inwestycji może bowiem również ulec zaskarżeniu przez zainteresowanych najpierw w Samorządowym Kolegium Odwoławczym, a następnie NSA - mówi wójt Maksymiuk. W ten sposób Generalna Dyrekcja może stać się posiadaczem wszystkich potrzebnych jej działek dopiero za 5 lat.
- Nie jesteśmy przeciwko tej inwestycji. Razi nas natomiast, że Urząd Gminy chroni interesy inwestora, zaś nasze są lekceważone - mówi Eugeniusz Kopeć, lider osób nie zgadzających się na inwestycję.
Zaangażowany przez skarżących radca prawny w adresowanej do NSA skardze zżyma się na używanie w tytule inwestycji słowa obwodnica. Jego zdaniem - są na to dowody w postaci dokumentów - stawką jest budowa odcinka drogi ekspresowej z Piask do granicy. Ponadto uważa, że sprzyjający Generalnej Dyrekcji gminni urzędnicy nie potrafią przewidzieć takich nieuchronnych problemów, jak zanieczyszczenie spalinami samochodowymi, hałas czy pękanie, a nawet obsuwanie się ścian budynków. Na tym tle E. Kopeć obietnicę, że jego dom zostanie zabezpieczony specjalnym ekranem, uznał za zakrawającą na ironię.

Władysław Rawski - zastępca dyrektora Generalnej Dyrekcji Dróg Publicznych Oddział Wschodni w Lublinie

Przedsięwzięcia, jakim jest wybudowanie obwodnicy w Okopach nie sposób przecenić. Stawką jest optymalne udrożnienie komunikacji w obrę- bie najbardziej dynamicznie rozwija- jącego się szlaku do wschodniej granicy. Obliczyliśmy, że graniczne przejście drogowe w Dorohusku w ciągu roku przekracza już ponad 100 tys. samochodów ciężarowych, znacznie więcej niż w Hrebennem. To naturalne, skoro właśnie przez Lublin, Piaski, Chełm wiedzie najkrótsza droga z za- chodniej i centralnej Europy do Kijowa.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!