wtorek, 30 maja 2017 r.

Chełm

Obrońcy w Okopach

Dodano: 28 lutego 2002, 08:21

Wygląd posesji państwa Derkaczów, którzy obawiają się obwodnicy, świadczy o tym, że oboje są bardzo
Wygląd posesji państwa Derkaczów, którzy obawiają się obwodnicy, świadczy o tym, że oboje są bardzo

Cztery rodziny nie chcą się zgodzić na budowę obwodnicy w Okopach (gmina Dorohusk). Ponad 180 in- nych osób już zgodziło się na budo- wę. Ale pieniądze z Banku Świato- wego na budowę już i tak przepadły.

Cztery rodziny bronią swoich racji w Naczelnym Sądzie Administracyjnym. Sprawa jest w toku i ku utrapieniu występującej w roli inwestora Generalnej Dyrekcji Dróg Publicznych Oddział Wschodni w Lublinie nieprędko zostanie rozstrzygnięta.
- Opór kilku właścicieli działek spowodował, że przyznane już pieniądze przepadły - mówi Julian Kapica, dyrektor Dyrekcji Generalnej Dróg Publicznych Oddział Wschód. - Nie zostałyby nam odebrane, gdyby związany z budową obwodnicy proces inwestycyjny rozpoczął się przed końcem 2001 roku.
Stanisław Maksymiuk, wójt gminy Dorohusk obawia się, że jeśli NSA odrzuci skargę, to też jeszcze niczego nie załatwi. - Dokonanie podziału działek pod kątem inwestycji może bowiem również ulec zaskarżeniu przez zainteresowanych najpierw w Samorządowym Kolegium Odwoławczym, a następnie NSA - mówi wójt Maksymiuk. W ten sposób Generalna Dyrekcja może stać się posiadaczem wszystkich potrzebnych jej działek dopiero za 5 lat.
- Nie jesteśmy przeciwko tej inwestycji. Razi nas natomiast, że Urząd Gminy chroni interesy inwestora, zaś nasze są lekceważone - mówi Eugeniusz Kopeć, lider osób nie zgadzających się na inwestycję.
Zaangażowany przez skarżących radca prawny w adresowanej do NSA skardze zżyma się na używanie w tytule inwestycji słowa obwodnica. Jego zdaniem - są na to dowody w postaci dokumentów - stawką jest budowa odcinka drogi ekspresowej z Piask do granicy. Ponadto uważa, że sprzyjający Generalnej Dyrekcji gminni urzędnicy nie potrafią przewidzieć takich nieuchronnych problemów, jak zanieczyszczenie spalinami samochodowymi, hałas czy pękanie, a nawet obsuwanie się ścian budynków. Na tym tle E. Kopeć obietnicę, że jego dom zostanie zabezpieczony specjalnym ekranem, uznał za zakrawającą na ironię.

Władysław Rawski - zastępca dyrektora Generalnej Dyrekcji Dróg Publicznych Oddział Wschodni w Lublinie

Przedsięwzięcia, jakim jest wybudowanie obwodnicy w Okopach nie sposób przecenić. Stawką jest optymalne udrożnienie komunikacji w obrę- bie najbardziej dynamicznie rozwija- jącego się szlaku do wschodniej granicy. Obliczyliśmy, że graniczne przejście drogowe w Dorohusku w ciągu roku przekracza już ponad 100 tys. samochodów ciężarowych, znacznie więcej niż w Hrebennem. To naturalne, skoro właśnie przez Lublin, Piaski, Chełm wiedzie najkrótsza droga z za- chodniej i centralnej Europy do Kijowa.
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń:

Alarm24 telefon 691 770 010
Kliknij i dodaj swojego newsa!