niedziela, 18 marca 2018 r.

Chełm

Od Czajkowskiego do Chopina

  Edytuj ten wpis

Mszą świętą w kościele Ojców Reformatów w Chełmie, w intencji 45 zmarłych chórzystów, rozpoczną się w najbliższy piątek o godz. 18 obchody 35-lecia pracy artystycznej chóru "Hejnał”.

Zespół powstał we wrześniu 1966 z inicjatywy 17 osób skupionych wokół nie żyjącego już Mieczysława Niedźwieckiego, nauczyciela Państwowej Szkoły Muzycznej w Chełmie, który podjął się funkcji dyrygenta i dyrektora artystycznego chóru. Rok później chór dał już pierwszy koncert w Powiatowym Domu Kultury w Chełmie. M. Niedźwiecki kierował zespołem aż do chwili śmierci, czyli do grudnia 1994 roku. Obowiązki dyrygenta przejęła po nim Danuta Bałka-Kozłowska.
"Hejnał” jest jednym z najbardziej znanych i cenionych zespołów artystycznych nie tylko Ziemi Chełmskiej, ale również całego regionu lubelskiego. W swoim repertuarze ma ponad 500 utworów kompozytorów klasyki polskiej i światowej, formy oratoryjno-kantatowe z orkiestrami, msze, kolędy, pieśni religijne i patriotyczne oraz pieśni narodów, z którymi chór utrzymuje kontakty.
- Część programu artystycznego chóru została utrwalona na taśmach filmowych i kasetach magnetofonowych - mówi Teresa Dyląg, czuwająca nad przygotowaniem wokalnym zespołu. - W sumie mieliśmy ponad 14 sesji nagraniowych m.in. w Polskim Radio i Ośrodku Telewizji Lublin, Telewizji Wrocław i Warszawa. Do szerszej rzeszy odbiorców trafiły też dwie kasety z muzyką popularną i kolędami.
- Wielokrotnie uczestniczyliśmy w wojewódzkich, regionalnych, ogólnopolskich czy międzynarodowych przeglądach i festiwalach chóralnych - dodaje Barbara Marcinkiewicz, członek zespołu.
W okresie swojej 35-letniej działalności chór dał ponad 800 koncertów, w tym 180 poza granicami kraju. Śpiewał w szkołach, domach dziecka, szpitalach, sanatoriach, placówkach opieki społecznej i kościołach. Koncertował także w salach teatralnych i operowych m.in. w Austrii, Finlandii, Jugosławii, Niemczech, Węgrzech, Słowacji i Ukrainie. Najbardziej jednak wszystkim chórzystom utkwił w pamięci koncert, jaki dali dla Jana Pawła II w Rzymie w 1991 roku. Po raz drugi wystąpili przed Ojcem Świętym w 1999 roku podczas jego pielgrzymki do Polski. Wykonywane przez nich pieśni stanowiły oprawę muzyczną dla mszy i liturgii słowa.
- Do naszych osiągnięć niewątpliwie zaliczyć trzeba organizację Międzynarodowych Spotkań Chóralnych - mówi Anna Ogińska, członek zespołu, a równocześnie opiekun chóru z ramienia ChDK. - We wszystkich edycjach w imprezie uczestniczyło ponad 20 zespołów zagranicznych i 19 krajowych.
"Hejnał” jak i jego poszczególni członkowie poszczycić się może wieloma odznaczeniami państwowymi i resortowymi. Sam również honoruje swoich chórzystów oraz osoby zasłużone dla zespołu własną odznaką chóralną. Zaprojektował ją Marian Gardyński, nie żyjący już członek zespołu.
W sobotę, 27 października, o godz. 17 chór "Hejnał” obchodził będzie 35-lecie istnienia. Na jubileuszowym koncercie zaprezentuje 19 utworów ze swojego bogatego repertuaru.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!