środa, 26 kwietnia 2017 r.

Chełm

Od Czajkowskiego do Chopina


Mszą świętą w kościele Ojców Reformatów w Chełmie, w intencji 45 zmarłych chórzystów, rozpoczną się w najbliższy piątek o godz. 18 obchody 35-lecia pracy artystycznej chóru "Hejnał”.

Zespół powstał we wrześniu 1966 z inicjatywy 17 osób skupionych wokół nie żyjącego już Mieczysława Niedźwieckiego, nauczyciela Państwowej Szkoły Muzycznej w Chełmie, który podjął się funkcji dyrygenta i dyrektora artystycznego chóru. Rok później chór dał już pierwszy koncert w Powiatowym Domu Kultury w Chełmie. M. Niedźwiecki kierował zespołem aż do chwili śmierci, czyli do grudnia 1994 roku. Obowiązki dyrygenta przejęła po nim Danuta Bałka-Kozłowska.
"Hejnał” jest jednym z najbardziej znanych i cenionych zespołów artystycznych nie tylko Ziemi Chełmskiej, ale również całego regionu lubelskiego. W swoim repertuarze ma ponad 500 utworów kompozytorów klasyki polskiej i światowej, formy oratoryjno-kantatowe z orkiestrami, msze, kolędy, pieśni religijne i patriotyczne oraz pieśni narodów, z którymi chór utrzymuje kontakty.
- Część programu artystycznego chóru została utrwalona na taśmach filmowych i kasetach magnetofonowych - mówi Teresa Dyląg, czuwająca nad przygotowaniem wokalnym zespołu. - W sumie mieliśmy ponad 14 sesji nagraniowych m.in. w Polskim Radio i Ośrodku Telewizji Lublin, Telewizji Wrocław i Warszawa. Do szerszej rzeszy odbiorców trafiły też dwie kasety z muzyką popularną i kolędami.
- Wielokrotnie uczestniczyliśmy w wojewódzkich, regionalnych, ogólnopolskich czy międzynarodowych przeglądach i festiwalach chóralnych - dodaje Barbara Marcinkiewicz, członek zespołu.
W okresie swojej 35-letniej działalności chór dał ponad 800 koncertów, w tym 180 poza granicami kraju. Śpiewał w szkołach, domach dziecka, szpitalach, sanatoriach, placówkach opieki społecznej i kościołach. Koncertował także w salach teatralnych i operowych m.in. w Austrii, Finlandii, Jugosławii, Niemczech, Węgrzech, Słowacji i Ukrainie. Najbardziej jednak wszystkim chórzystom utkwił w pamięci koncert, jaki dali dla Jana Pawła II w Rzymie w 1991 roku. Po raz drugi wystąpili przed Ojcem Świętym w 1999 roku podczas jego pielgrzymki do Polski. Wykonywane przez nich pieśni stanowiły oprawę muzyczną dla mszy i liturgii słowa.
- Do naszych osiągnięć niewątpliwie zaliczyć trzeba organizację Międzynarodowych Spotkań Chóralnych - mówi Anna Ogińska, członek zespołu, a równocześnie opiekun chóru z ramienia ChDK. - We wszystkich edycjach w imprezie uczestniczyło ponad 20 zespołów zagranicznych i 19 krajowych.
"Hejnał” jak i jego poszczególni członkowie poszczycić się może wieloma odznaczeniami państwowymi i resortowymi. Sam również honoruje swoich chórzystów oraz osoby zasłużone dla zespołu własną odznaką chóralną. Zaprojektował ją Marian Gardyński, nie żyjący już członek zespołu.
W sobotę, 27 października, o godz. 17 chór "Hejnał” obchodził będzie 35-lecie istnienia. Na jubileuszowym koncercie zaprezentuje 19 utworów ze swojego bogatego repertuaru.
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24