niedziela, 18 marca 2018 r.

Chełm

Od jutra pacjenci mogą mieć problem z dostaniem się do lekarza

  Edytuj ten wpis
Dodano: 2 stycznia 2011, 16:20

Jeszcze nie wiadomo, czy niektórych szyldów specjalistycznych poradni w przyszpitalnej przychodni ni
Jeszcze nie wiadomo, czy niektórych szyldów specjalistycznych poradni w przyszpitalnej przychodni ni

Najbardziej popularne przychodnie, do których pacjenci zdążyli wydeptać już ścieżki, nie otrzymały pieniędzy na dalsze utrzymywanie niektórych poradni. To oznacza, że pacjenci szukający pomocy specjalisty, mogą zastać tam zamknięte drzwi.

Utrata kontraktów oznacza, że od Nowego Roku w niektórych poradniach pacjenci nie będą już mieli czego szukać. Po prostu będą zamknięte i to, co najmniej przez trzy najbliższe lata. Sytuacja może się zmienić dopiero, gdy NFZ ogłosi kolejny nabór ofert na świadczenie usług lekarskich.

– To skandal – mówi Andrzej Wawryniuk. – Dowiaduję się, że z dnia na dzień na przykład w przychodni przy ul. Wołyńskiej zostanie zamknięta okulistyka i ginekologia. Okulistyki ma także już nie być w przychodni przy ul. Trubakowskiej. W miejsce tych poradni swoje usługi ma w Chełmie zaoferować jakaś lekarz z... Lublina.

Lech Błazucki, dyrektor Miejskiego Samodzielnego Publicznego ZOZ w Chełmie odwołał się już od decyzji funduszu w sprawie nie przedłużenia kontraktów na poradnictwo okulistyczne i ginekologiczne.

– Nie robię sobie specjalnych nadziei, że NFZ zmieni decyzję – mówi Błazucki. – A szkoda, bo na przykład nasza okulistyka za sprawą kadry i wyposażenia gabinetów mogła uchodzić za wręcz wzorcową.

Błazucki ubolewa, że o tym, z którym podmiotem fundusz podpisze kontrakt decyduje... komputer. Nie liczy się dorobek poszczególnych poradni, ich popularność wśród pacjentów, czy też to, że lekarze na pamięć znają ich historie choroby.

W przetargowym rankingu najbardziej istotne jest to, czy zainteresowana firma proponuje ceny za swoje usługi poniżej stawek ustalonych przez fundusz oraz dostępność do poradni w godzinach 8-20. A przecież w poradni, w której pracuje jeden lekarz, jest to po prostu niemożliwe.

Z dostaniem się do lekarza specjalisty już od jutra będą mieli także problem pacjenci przyszpitalnej przychodni. Kontraktów nie dostało tam pięć poradni: gruźlicy i chorób płuc, kardiologiczna, reumatologiczna, logopedyczna, ortopedia ruchu i ortopedia dziecięca.

– Złożyłem już do wojewódzkiego NFZ protest w tej sprawie i wierzę, że postawię na swoim – mówi Mariusz Kowalczuk, dyrektor chełmskiego szpitala i przyszpitalnej przychodni. – Wytknąłem konkurencyjnym firmom nieuczciwość i uciekanie się do metod niezgodnych z przepisami. Dotyczy to między innymi zatrudnienia lekarzy, dla których nasz szpital jest pierwszym miejscem etatowego zatrudnienia.

Zdaniem dyrektora ci lekarze, wiążąc się z konkurencyjnymi firmami, działali na niekorzyść macierzystej jednostki. Dlatego dał im do wyboru, pozostanie w szpitalu, bądź całkowite przeniesienie się do prywatnych jednostek.

Zapewnia, że wszyscy postanowili zostać, co oznacza, że zerwali umowy z konkurencją. To z kolei skutkuje tym, że te firmy nie będą już w stanie wypełnić wynikających z kontraktów zobowiązań. W tej sytuacji Kowalczuk oczekuje, że fundusz odbierze im pieniądze i przekaże je z powrotem szpitalnym poradniom.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Beduin
Filip
Gość
(12) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Beduin
Beduin (13 stycznia 2011 o 22:35) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='jasnomyślący' timestamp='1294081981' post='416054']
Zachowanie dyr Kowalczuka to jawny mobbing na pracownikach, który powinien znaleźć finał w sprawie sądowej wytoczonej dyrektorowi przez pracowników.
Nikt nie może dyktować pracownikowi co może robić poza godzinami pracy w tzw."podstawowym "miejscu pracy. Jeśli dyrektor chce rządzić pracownikami poza godzinami ich pracy to wykracza to daleko poza jego kompetencje, narusza ich prawa pracownicze i obywatelskie. Gdzie są związki zawodowe i Państwowa Inspekcja Pracy, że pozwala na tak jawny mobbing ze strony pracodawcy?
[/quote]
Jasno myślący z bielmem na oczach ? otóż wiedz że w normalnych krajach właśnie tak jest albo praca w szpitalu albo prywatna praktyka i nikogo to nie dziwi i nikomu to nie przeszkadza i jest to standardem i jest to nad wyraz uczciwe podejście do tego problemu szczególnie dla pacjenta ! . Lekarz przychodzący do pracy w szpitalu powinien mieć szansę na rozwój w dokształcaniu się i zarabiąc tyle by nie musiał kombinować a jako przykład podam Ci fakt lekarz w prywatnym gabinecie przyjmuje od godziny 16-17 do 1-2 w nocy a zdarzało się że i dłużej po tych wizytach musi dojechać do domu itd. czyli spać idzie średnio o 3 nad ranem zaś od 7-8 jest w szpitalu i tak 4 razy w tygodniu to jak sądzisz co robi w tym szpitalu ! czy jego myślenie i diagnoza będą racjonalne ? obawiam się że nie !.Więc więcej realizmu w myśleniu bo jedyna rzecz jakiej się obawiają lekarze to odcięcie od sprzętu diagnostycznego na który sobie nie pozwolą oraz od decyzji odnośnie łóżek szpitalnych w których bardzo często kładzie się swoich pacjentów z prywatnych gabinetów i tak właśnie tworzą się kolejki i podwójne opłaty za badania czyli tworzenie prywatnych folwarków na naszym społecznym sprzęcie , a to tylko jeden z przykładów a jest ich wiele naprawdę wiele !.
Rozwiń
Filip
Filip (4 stycznia 2011 o 09:06) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ci specjaliści są, ale w szpitalu!!!A nie od dziś wiadomo ile trzeba tam czekać na wizytę. I albo stanie o 5 rano pod szpitalem, albo "na zeszyt" z pół roku!!
Rozwiń
Gość
Gość (3 stycznia 2011 o 22:56) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='emi' timestamp='1294007168' post='415433']
bo powinno byc tak pracujesz albo w szpitalu albo prywatnie do wyboru panie doktorze a nie po prywatce przyjsc do szpitala odbebnic godzinnki
[/quote]
Jakoś wam nie przeszkadza jak robotnik po godzinach pracy robi chałture. to wtedy jest ok.
Rozwiń
Gość
Gość (3 stycznia 2011 o 22:13) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='ja' timestamp='1294062357' post='415809']
powinni zamknąć NFZ, zrobić tak jak na zachodzie!
Teraz nie można się dostać do żadnego specjalisty, nie ma okulisty, laryngologów, ginekologów. TRAGEDIA!!!
[/quote]
Polecam poniedziałkowe gazety regionalne- jest lista ZOZów mających umowe z NFZ na świadczenie usług w poszczególnych dziedzinach
Rozwiń
Gość
Gość (3 stycznia 2011 o 22:10) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='ja' timestamp='1294062357' post='415809']
powinni zamknąć NFZ, zrobić tak jak na zachodzie!
Teraz nie można się dostać do żadnego specjalisty, nie ma okulisty, laryngologów, ginekologów. TRAGEDIA!!!
[/quote]
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (12)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!