czwartek, 22 marca 2018 r.

Chełm

Oddali krew, za darmo mogą jeździć komunikacją miejską

  Edytuj ten wpis
Dodano: 25 listopada 2011, 13:40

Konrad Pawłoś zdążył już oddać ponad 16 l. krwi. Udało mu się do tego zachęcić także kolegów ze stud
Konrad Pawłoś zdążył już oddać ponad 16 l. krwi. Udało mu się do tego zachęcić także kolegów ze stud

Ponad 400 osób może w Chełmie za darmo jeździć Chełmskimi Liniami Autobusowymi. To nagroda za oddawanie krwi.

W dniach 22-26 listopada obchodzone są Dni Honorowego Krwiodawstwa PCK. Tegoroczne miały tym większą rangę, gdyż połączone były z obchodami 90-lecia powstania pierwszych szkolnych kół PCK.

– Włączyliśmy się w te obchody przygotowując 25 listopada w auli Wyższej Szkoły Stosunków Międzynarodowych i Komunikacji Społecznej uroczyste spotkanie z naszymi krwiodawcami, oraz działaczami i wolontariuszami PCK – mówi Irena Kondraciuk, kierownik Zarządu Rejonowego PCK w Chełmie. – Potraktowaliśmy to jako okazję do wręczenia ponad 100 honorowym krwiodawcom odznak Zasłużony Honorowy Dawca Krwi I, II i III stopnia.

Z kolei dwóch opiekunów Szkolnych Kół PCK – Alicja Cichosz z II LO i Ewa Krzyżanowska z ZSO nr 6 otrzymało Odznaki Honorowe PCK. W taki sam sposób został wyróżniony także Konrad Pawłoś, założyciel i prezes Klubu Honorowych Dawców Krwi przy WSSMi KS.

– Od dziecka chciałem być honorowym krwiodawcą – mówi pan Konrad. – Wynikało to z rodzinnej tradycji. Krew oddawał mój tata. Dlatego kiedy w lutym ukończyłem 18 rok życia, to już w marcu, oczywiście razem z ojcem po raz pierwszy oddałem krew. Do tej pory zdążyłem już oddać ponad 16 l.

Honorowe oddawanie krwi Pawłoś postrzega jako służbę i obowiązek. Chodzi o to by nieść pomoc ludziom. Honorowi krwiodawcy znaleźli się także wśród policjantów. Michał Grzywaczewski w Komendzie Miejskiej Policji stara się reaktywować Koło Honorowych Dawców Krwi.

– Już wiem, że mi się to uda – mówi Grzywaczewski. – Aby powołać koło potrzeba 10 osób. Tymczasem do pracy w komendzie zostali przyjęci młodzi funkcjonariusze i w nich pokładam nadzieje.

Michałowi Grzywaczewskiemu, ale też jeszcze jednemu chełmianinowi, Januszowi Komendeckiemu, "za wybitne zasługi w rozwoju honorowego krwiodawstwa” Zarząd Główny PCK nadał właśnie Kryształowe Serca, czyli najwyższe wyróżnienia na jakie mogą liczyć krwiodawcy. Z kolei ich kolegę Krzysztofa Kotyrę minister zdrowia uhonorował odznaką "Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony dla Zdrowia Narodu”.

A co jeszcze czeka honorowych krwiodawców? Ci, którzy oddadzą co najmniej 12 litrów krwi mogą za darmo jeździć komunikacją miejską. Taki przywilej dała im Rada Miasta.


  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!