niedziela, 25 marca 2018 r.

Chełm

Odszkodowanie za nadmierną śliskość

  Edytuj ten wpis
Dodano: 26 listopada 2001, 15:54
Autor: Bożena Czyż

No i się zaczęło. Pierwszy śnieg, oblodzone ulice, śliskie chodniki, schody i przejścia dla pieszych. O upadek nietrudno, łatwo o obrażenia i uszczerbek na zdrowiu. Kto ponosi odpowiedzialność za złamaną rękę czy nogę - pytają nasi Czytelnicy?
Okazuje się, że nie są zupełnie bezradni. W Chełmie do dzisiaj wspomina się przypadek sprzed kilku lat, kiedy to odszkodowanie od pracodawcy uzyskała jedna z urzędniczek magistratu. Złamała rękę poślizgnąwszy się na oblodzonych schodach urzędu miasta. Jej roszczenia finansowe, a chodziło o kwotę kilku tysięcy złotych, podtrzymał sąd w drugiej instancji.
- Nie jest to sprawa stricte konsumencka, ale kilka razy z podobnymi przypadkami się zetknąłem - mówi Lech Radwański, prawnik, miejski rzecznik praw konsumenta. - Poszkodowani, jeśli już zdecydują się na dochodzenie swoich praw, na ogół wygrywają. Wymaga to jednak pewnych zabiegów, czasami pomocy lub choćby porady adwokata.
Obowiązek utrzymania obiektów i posesji w stanie, który nie zagraża bezpieczeństwu innych podczas zimy mają generalnie ich właściciele lub administratorzy. Będą to więc służby miejskie, gdy chodzi o należące do miasta ulice i chodniki, szkoły, przedszkola, spółdzielnie mieszkaniowe, administracje mieszkań komunalnych, itd. Do nich więc w pierwszej kolejności powinno się skierować na piśmie roszczenie spowodowane uszczerbkiem na zdrowiu. Potrzebna jest potwierdzająca taki stan dokumentacja lekarska, zaświadczenie o kosztach leczenia i poniesionych z tego tytułu strat finansowych, ewentualne zeznania świadków wypadku. Jeżeli właściciel lub administrator terenu, na którym do wypadku doszło nie zechce dobrowolnie (a z reguły nie chce) wypłacić odszkodowania, pozostaje klasyczne postępowanie cywilno-prawne na drodze sadowej.
Wątpliwości mogą powstać tylko w jednym przypadku. Chodzi mianowicie o tereny przylegające do prywatnych posesji. Stare uregulowania prawne nakładały na właścicieli obowiązek odśnieżania chodników i posypywania ich piaskiem lub żwirem. Niektórzy robią tak do dziś nie wiedząc, że orzecznictwo sądów zdjęło z nich ten obowiązek. Sędziowie nie określili już jednak, kto ma ów obowiązek przejąć. Jeśli już więc padać i łamać kończyny, to z daleko od takich wątpliwych terenów.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!