piątek, 23 marca 2018 r.

Chełm

Oglądali podwórka w Chełmie

  Edytuj ten wpis
Dodano: 21 grudnia 2007, 18:22

Komisje działające w ramach akcji "Czyste miasto - wspólna sprawa” skontrolowały już prawie połowę miejskich posesji.

Niektórzy mieszkańcy dopiero teraz, po kilkunastu latach dowiedzieli się, że za wywóz śmieci trzeba płacić.

O przedsięwzięciu pisaliśmy kilkakrotnie. Przedstawiciele Urzędu Miasta, Straży Miejskiej i Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej odwiedzają mieszkańców Chełma w ich domach. Oceniają czystość podwórek i sprawdzają, czy gospodarze mają umowy na wywóz śmieci. Ale przede wszystkim edukują na temat ekologii. Okazuje się, że jeszcze dużo osób nie wie, gdzie powinni wyrzucać gruz i zużyte opony.

- Mojego sąsiada przywołała do porządku dopiero komisja - cieszy się Elżbieta Lipińska. - Przez lata regularnie zagracał swoje podwórko. Stały na nim jakieś stare wózki i żelastwo. Wystraszył się mandatu i posprzątał wszystko w ciągu trzech dni.

Po nagłośnieniu akcji w chełmskich mediach znacząco wzrosła liczba zawieranych umów na wywóz nieczystości.

Ale prawie czterysta osób dopiero po interwencji komisji zaopatrzyło się w pojemniki na odpady.

- Niektórzy nie wiedzieli, że powinni je posiadać. Zdarzało się, że właściciele posesji składowali śmieci w zwykłych workach - mówi Longin Bożeński, pełnomocnik zarządu MPGK.- Akcja poprawiła świadomość społeczną. Ludzie zaczęli dbać o środowisko. A nasi pracownicy spotykali się z życzliwością i zrozumieniem.

W akcji \"Czyste miasto - wspólna sprawa” chodzi nie tylko o punktowanie bałaganu na podwórkach.

Przy okazji urzędnicy zbierają informacje o tym, ile posesji jest podłączonych do kanalizacji i gdzie można spotkać dzikie wysypiska. Na podstawie raportów komisji urzędnicy zdecydują, gdzie postawić dodatkowe kontenery na odpadki.

- Przez te kilka miesięcy staraliśmy przede wszystkim edukować mieszkańców. Straż Miejska ukarała mandatami tylko dwie osoby - mówi Henryk Gołębiowski, dyrektor Wydziału Infrastruktury Komunalnej.. - Pod koniec przyszłego roku planujemy ponowną kontrolę w mieście. Mam nadzieję, że wtedy nie będzie już żadnych kar.

Na czas zimy urzędnicy zawieszają kontrole.

Posesje na osiedlach Działki, Zachód i Słoneczne będą sprawdzać od kwietnia. - Nie oznacza to, że akcja dobiega końca. Przez zimę będziemy się przyglądać, jak ze swoich obowiązków wywiązują się wspólnoty mieszkaniowe. Sprawdzimy na przykład czy odśnieżane są osiedlowe chodniki - zapowiada Gołębiowski.

Monika Mojsym
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!