poniedziałek, 19 lutego 2018 r.

Chełm

Pawłów: Będzie zlot fanów Kapuścińskiego

  Edytuj ten wpis
Dodano: 14 maja 2008, 17:42

Chciał wrócić w strony zapamiętane z dzieciństwa. Nie zdążył. Teraz na zlot członków Ryszarda Kapuścińskiego przyjedzie żona reportażysty.

Boniecki to chełmski dziennikarz i prezes oddziału Stowarzyszenia "Civitas Christiana”. Jest zafascynowany życiem i twórczością pisarza. Od kilku lat starał się namówić Kapuścińskiego, żeby ten przyjechał do Chełma.

- Ciągle przeszkadzały w tym zaplanowane wcześniej podróże - opowiada Boniecki. - Trzy lata temu, w marcu, napisał mi, że wyjeżdża do Kolumbii na warsztaty dziennikarskie. Jednak w tym liście najważniejszy był dla mnie dopisek o tym, że Chełm zachował się w jego dziecięcych wspomnieniach. To mnie zaintrygowało.

W czasie rozmów telefonicznych prowadzonych z pisarzem i jego żoną dowiedział się, że Kapuściński jako dziecko spędzał wakacje w Pawłowie. Pisarz przyjeżdżał do wuja, który pracował tam jako sekretarz gminy. - Szukając śladów Józefa Bobko, bo tak nazywał się jego krewny, spędziłem mnóstwo czasu w archiwum i przeglądając kościelne metryki. Okazało się, że jego wuj pochodził z Bochni, a w Pawłowie mieszkał przez dziewięć lat - dodaje Boniecki. - Kapuściński odwiedzał go przynajmniej dwukrotnie. Ostatni raz w 1939 roku, tuż przed wybuchem II wojny światowej.

Reportażysta jeszcze raz chciał zobaczyć miejsca, które zapamiętał z dzieciństwa. Jego przyjazd był zaplanowany na maj ubiegłego roku. Niestety, zmarł kilka miesięcy wcześniej.

- Bardzo nas to zasmuciło. Chcieliśmy jakoś uczcić jego pamięć, zwłaszcza w tym miejscu. Dlatego zdecydowaliśmy się zorganizować zlot fanów jego twórczości - mówi Boniecki. - Z pomysłu ucieszyła się jego żona, pani Alicja Kapuścińska. Ona też przyjedzie do Pawłowa. Chcielibyśmy jeszcze zaprosić reportażystę Mariusza Szczygła.

W organizację imprezy zaangażował się też Gminny Ośrodek Kultury w Pawłowie. - Ta inicjatywa bardzo nam się spodobała. Mamy nadzieję, że przyjedzie do nas przede wszystkim młodzież, która powinna wzorować się na takich ludziach jak Kapuściński. Nie ukrywam, że chcielibyśmy w ten sposób wypromować też nasz region - mówi Andrzej Kosz, kierownik GOK.

Monika Mojsym

Przyjedźcie do Pawłowa

Zlot planowany jest na 13–15 czerwca. Organizatorzy czekają na wolontariuszy, którzy chcieliby pomóc w organizacji imprezy. Kontakt: Stowarzyszenie „Civitas Christiana”, ul. Lubelskiej 57, Chełm, tel. (082) 565-69-44
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!