Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Chełm

16 kwietnia 2009 r.
16:30
Edytuj ten wpis

Pogotowie: Niestety, nie przyjedziemy

0 4 A A

W ponad 70-tysięcznym Chełmie pacjentów obsługują tylko trzy karetki, w tym jedna bez lekarza. Żona naszego Czytelnika źle się poczuła. Mąż wezwał pogotowie. Usłyszał, że karetka nie przyjedzie. - To lekceważenie pacjenta - denerwuje się mężczyzna.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Było około godz. 16, gdy żona pana Zdzisława zaczęła uskarżać się na złe samopoczucie. Kobieta ma problemy z ciśnieniem. Gdy je zmierzyła, okazało się, że wynik badania to 162 na 102.

- Nie wiedziałem, jak pomóc żonie, więc zadzwoniłem na pogotowie. Powiedziałem, co się dzieje i usłyszałem, że karetka nie przyjedzie - mówi pan Zdzisław. - Do telefonu podeszła jakaś pani doktor. Rozmawiała ze mną w sposób ordynarny. Odesłała mnie do lekarza rodzinnego, a gdy powiedziałem, że żona nie da rady tam dotrzeć, "poradziła” wzięcie taksówki. Kogo na to stać? Szczególnie jak się wydaje 200 złotych miesięcznie na leki?!

Mężczyzna denerwuje się, że mimo płacenia składek zdrowotnych, nie może liczyć na pomoc medyczną wtedy, gdy tego potrzebuje. Nie może też zrozumieć, jak pogotowie mogło zignorować jego prośbę o pomoc.

W Stacji Ratownictwa Medycznego w Chełmie opisaną przez Czytelnika sytuację widzą nieco inaczej. Przede wszystkim, jak słyszymy, nie było mowy o ignorowaniu pacjenta.

- Telefony przyjmuje dyspozytor medyczny, który od razu przeprowadza wywiad - tłumaczy Anetta Jasińska, pielęgniarka koordynująca chełmskiej SRM. - W tym przypadku nie wynikało, aby życie i zdrowie kobiety było zagrożone, a w takich właśnie sytuacjach karetki są wysyłane do chorego. Ciśnienie, jakie miała ta pani, szczególnie jeśli mówimy o osobie starszej, nie wymagało interwencji zespołu ratowniczego.

Jak w takim razie pan Zdzisław miał pomóc żonie? Zdaniem Jasińskiej, w tej sytuacji wystarczyło zażyć lekarstwo, ewentualnie skontaktować się z lekarzem rodzinnym.

- Lekarze rodzinni są zobligowani do udzielenia pomocy pacjentowi. Powinni być dostępni od godz. 8 do 18 - tłumaczy Jasińska. - Należało skontaktować się z przychodnią i ustalić, czy kobieta sama tam dotrze, czy też lekarz odwiedzi ją w domu.

Jak mówią w pogotowiu, nie chodzi o przerzucanie się odpowiedzialnością, ale o to, że każda ze służb ma swoje zadania. A karetki powinny jechać tylko i wyłącznie do nagłych i poważnych przypadków.

- Na cały powiat mamy kilka karetek, na miasto trzy, w tym jedną bez lekarza. Chodzi o to, żeby je racjonalnie wykorzystywać - mówi Jasińska. - Rozumiem, że dla chorego, każdy przypadek jest poważny. Ale może się okazać, że karetka pojedzie do kogoś, komu może pomóc lekarz rodzinny, a w tym czasie ktoś inny, np. z zawałem, ratunku się nie doczeka.

Komentarze 4

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Siekierka / 31 maja 2009 o 13:33
[size=3][font="Comic Sans MS"][/font][/size] Ludzie nie rozumieją, że pogotowie ratunkowe, to nie jest przychodnia na kółkach, którą wzywa się do każdego bólu brzucha, głowy i innych! Lekarz rodzinny bierze duuuże pieniądze za to, że jesteśmy jego pacjentami, więc sprawmy żeby nie brali kasy za free! Lekarz rodzinny ma OBOWIĄZEK przyjść do nas na wizytę domową gdy my nie jesteśmy w stanie do niego sami dotrzeć! Gdy się temu sprzeciwia, należy poprosić o odmowę na piśmie. Uwierzcie, że wtedy bardzo szybko się pojawi w domu u pacjenta.
Avatar
polak / 20 kwietnia 2009 o 14:36
Pogotowie to ratownictwo.
Karetki w tym systemie nie moga byc wykorzystywanie do innych celow np transportu sanitarnego,transportu ze szpitala badz obslugi lekarzy rodzinnych.
Poniewaz nagminne jest wykorzystywanie karetek do poza ustawowych celow tj komercyjnej zarobkowej dzialalnosci np w zach.pomorskim zlecono kontrole i ostro wypowiedzial sie krajowy konsultant ds ratownictwa.
Pogotowia moga dzialac na rzecz szpitali i lekarzu rodzinnych jezeli dysponuja dodatkowymi karetkami i inna zaloga .Inne dzialania sa bezprawne i dzialaja na szkode pacjentow.
ZA transport lekarzy rodzinnych placi NFZ ,a lekarze podpisuja przewaznie umowy z pogotowiem ktore bierze pieniadze,a nie jest w stanie zapewnic transportu.
Ciekaw jestem ilu pacjentow z Chelma,Lublina ,Swidnika i z filii tych pogotowia skorzystalo z takiego transportu?
Zgodnie z umowami taki transport nalezy sie ludziom ktorzy maja klopoty zdrowotne.
Brak tej informacji u lekarzy rodzinnych i ich niechec do ich zlecania powoduje takie sytuacje jak opisana.
ZADAJCIE OD LEKARZY RODZINNYCH TRANSPORTOW SANITARNYCH.
Pogotowie to ratownictwo.
Karetki w tym systemie nie moga byc wykorzystywanie do innych celow np transportu sanitarnego,transportu ze szpitala badz obslugi lekarzy rodzinnych.
Poniewaz nagminne jest wykorzystywanie karetek do poza ustawowych celow tj komercyjnej zarobkowej dzialalnosci np w zach.pomorskim zlecono kontrole i ostro wypowiedzial sie krajowy konsultant ds ratownictwa.
Pogotowia moga dzialac na rzecz szpitali i lekarzu rodzinnych jezeli dysponuja dodatkowymi karetkami i inna zaloga .Inne dzialania sa bezprawn... rozwiń
Avatar
antygorczyca / 18 kwietnia 2009 o 22:03
bea napisał:
Prosze Pana!!Wzywadz pogotowie o 16 do żony z lekkim nadcisnieniem to zgroza.Moze i nasza sluzba zdrowia /choruje/ ale bylo z żonka nie baraszkowac po obiedzie to i cisnienie nie podskoczylo by!Ja czesto mam nadcisnienie o wiele wieksze nie raz i nie panikuje!!Ludzie nie przesadzajcie!!

jakby pogotowie jeździło do takich przypadków do umieralność w kraju wynosiłaby przynajmniej 50% Ludzie zatanówcie się zanim zadzwonicie po pogotowie to nie jest windows!!! Tam pracują też ludzie i więdzą co mają robić. To są naprawde fachowcy.

jakby pogotowie jeździło do takich przypadków do umieralność w kraju wynosiłaby przynajmniej 50% Ludzie zatanówcie się zanim zadzwonicie po pogotowie to nie jest windows!!! Tam pracują też ludzie i więdzą co mają robić. To są naprawde fachowcy. rozwiń
Avatar
bea / 18 kwietnia 2009 o 18:54
Prosze Pana!!Wzywadz pogotowie o 16 do żony z lekkim nadcisnieniem to zgroza.Moze i nasza sluzba zdrowia /choruje/ ale bylo z żonka nie baraszkowac po obiedzie to i cisnienie nie podskoczylo by!Ja czesto mam nadcisnienie o wiele wieksze nie raz i nie panikuje!!Ludzie nie przesadzajcie!!
Avatar
Siekierka / 31 maja 2009 o 13:33
[size=3][font="Comic Sans MS"][/font][/size] Ludzie nie rozumieją, że pogotowie ratunkowe, to nie jest przychodnia na kółkach, którą wzywa się do każdego bólu brzucha, głowy i innych! Lekarz rodzinny bierze duuuże pieniądze za to, że jesteśmy jego pacjentami, więc sprawmy żeby nie brali kasy za free! Lekarz rodzinny ma OBOWIĄZEK przyjść do nas na wizytę domową gdy my nie jesteśmy w stanie do niego sami dotrzeć! Gdy się temu sprzeciwia, należy poprosić o odmowę na piśmie. Uwierzcie, że wtedy bardzo szybko się pojawi w domu u pacjenta.
Avatar
polak / 20 kwietnia 2009 o 14:36
Pogotowie to ratownictwo.
Karetki w tym systemie nie moga byc wykorzystywanie do innych celow np transportu sanitarnego,transportu ze szpitala badz obslugi lekarzy rodzinnych.
Poniewaz nagminne jest wykorzystywanie karetek do poza ustawowych celow tj komercyjnej zarobkowej dzialalnosci np w zach.pomorskim zlecono kontrole i ostro wypowiedzial sie krajowy konsultant ds ratownictwa.
Pogotowia moga dzialac na rzecz szpitali i lekarzu rodzinnych jezeli dysponuja dodatkowymi karetkami i inna zaloga .Inne dzialania sa bezprawne i dzialaja na szkode pacjentow.
ZA transport lekarzy rodzinnych placi NFZ ,a lekarze podpisuja przewaznie umowy z pogotowiem ktore bierze pieniadze,a nie jest w stanie zapewnic transportu.
Ciekaw jestem ilu pacjentow z Chelma,Lublina ,Swidnika i z filii tych pogotowia skorzystalo z takiego transportu?
Zgodnie z umowami taki transport nalezy sie ludziom ktorzy maja klopoty zdrowotne.
Brak tej informacji u lekarzy rodzinnych i ich niechec do ich zlecania powoduje takie sytuacje jak opisana.
ZADAJCIE OD LEKARZY RODZINNYCH TRANSPORTOW SANITARNYCH.
Pogotowie to ratownictwo.
Karetki w tym systemie nie moga byc wykorzystywanie do innych celow np transportu sanitarnego,transportu ze szpitala badz obslugi lekarzy rodzinnych.
Poniewaz nagminne jest wykorzystywanie karetek do poza ustawowych celow tj komercyjnej zarobkowej dzialalnosci np w zach.pomorskim zlecono kontrole i ostro wypowiedzial sie krajowy konsultant ds ratownictwa.
Pogotowia moga dzialac na rzecz szpitali i lekarzu rodzinnych jezeli dysponuja dodatkowymi karetkami i inna zaloga .Inne dzialania sa bezprawn... rozwiń
Avatar
antygorczyca / 18 kwietnia 2009 o 22:03
bea napisał:
Prosze Pana!!Wzywadz pogotowie o 16 do żony z lekkim nadcisnieniem to zgroza.Moze i nasza sluzba zdrowia /choruje/ ale bylo z żonka nie baraszkowac po obiedzie to i cisnienie nie podskoczylo by!Ja czesto mam nadcisnienie o wiele wieksze nie raz i nie panikuje!!Ludzie nie przesadzajcie!!

jakby pogotowie jeździło do takich przypadków do umieralność w kraju wynosiłaby przynajmniej 50% Ludzie zatanówcie się zanim zadzwonicie po pogotowie to nie jest windows!!! Tam pracują też ludzie i więdzą co mają robić. To są naprawde fachowcy.

jakby pogotowie jeździło do takich przypadków do umieralność w kraju wynosiłaby przynajmniej 50% Ludzie zatanówcie się zanim zadzwonicie po pogotowie to nie jest windows!!! Tam pracują też ludzie i więdzą co mają robić. To są naprawde fachowcy. rozwiń
Avatar
bea / 18 kwietnia 2009 o 18:54
Prosze Pana!!Wzywadz pogotowie o 16 do żony z lekkim nadcisnieniem to zgroza.Moze i nasza sluzba zdrowia /choruje/ ale bylo z żonka nie baraszkowac po obiedzie to i cisnienie nie podskoczylo by!Ja czesto mam nadcisnienie o wiele wieksze nie raz i nie panikuje!!Ludzie nie przesadzajcie!!
Zobacz wszystkie komentarze 4

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Dzień matki spędzają w szpitalu ze swoimi dziećmi. To dla nich była akcja "Piękna Mama"
galeria

Dzień matki spędzają w szpitalu ze swoimi dziećmi. To dla nich była akcja "Piękna Mama" 0 2

Rozmową z Natalią Voytsel z Fundacji „Gdy Liczy się Czas”, która już po raz trzeci zorganizowała charytatywną akcję „Piękna Mama” w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Lublinie. Akcja, w której uczestniczą stylistki, fryzjerki i masażysta jest adresowana do matek dzieci z oddziału Onkologii, Hematologii i Transplantologii.

Hubert z Rokitna ubiera gwiazdy. "Projektuję modę niecodzienną i niełatwą"

Hubert z Rokitna ubiera gwiazdy. "Projektuję modę niecodzienną i niełatwą" 0 1

Hubert Kołodziejski z Rokitna (pow. bialski) znalazł się w gronie najbardziej obiecujących projektantów mody w Polsce według magazynu K–MAG.

"W rytmie natury". Akcja nad Zalewem Zemborzyckim
26 maja 2018, 11:00

"W rytmie natury". Akcja nad Zalewem Zemborzyckim 1 0

Co Gdzie Kiedy. 26 maja o godz. 11 na terenie Mariny nad Zalewem Zemborzyckim rozpocznie się akcja W rytmie natury. Na uczestników czeka moc atrakcji.

Dni Puław 2018: Mieszkańcy zatańczyli poloneza [zdjęcia, wideo]
galeria
film

Dni Puław 2018: Mieszkańcy zatańczyli poloneza [zdjęcia, wideo] 6 4

Kilkaset par zatańczyło w piątek poloneza na placu Chopina w Puławach. Na koniec mieszkańcy zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie.

Ciężka sytuacja w szpitalu przy Kraśnickiej. Zemdlała pielęgniarka, która była sama na dyżurze
film

Ciężka sytuacja w szpitalu przy Kraśnickiej. Zemdlała pielęgniarka, która była sama na dyżurze 70 17

– Totalne fiasko – tak pielęgniarki ze szpitala wojewódzkiego przy al. Kraśnickiej w Lublinie oceniają dzisiejsze rozmowy z dyrekcją w sprawie podwyżek wynagrodzeń. Kilkadziesiąt pielęgniarek nadal jest na L4. Na poniedziałek zaplanowano kolejną turę rozmów.

Eurojackpot losowanie 25.05.2018. Czy ktoś wygra 385 milionów złotych?

Eurojackpot losowanie 25.05.2018. Czy ktoś wygra 385 milionów złotych? 1 0

Kolejna gigantyczna kumulacja w loterii Eurojackpot. Już dziś 25.05.2018 r. do wygrania jest aż 385 mln zł. Sprawdź wyniki losowania i zwycięskie liczby. Czy ktoś zgarnie główną wygraną?

Bezsenność. Fatalna noc, godzina po godzinie

Bezsenność. Fatalna noc, godzina po godzinie 0 3

Nie ma tu recepty, ale każdy kto nie może zasnąć, łatwo zidentyfikuje się z podmiotem lirycznym

Nowa hala sportowa powstanie za większe pieniądze. Radni zgodzili się na wzrost zadłużenia

Nowa hala sportowa powstanie za większe pieniądze. Radni zgodzili się na wzrost zadłużenia 5 20

Puławscy radni upoważnili prezydenta do zadłużenia miasta i rozstrzygnięcia ostatniego przetargu na budowę nowej hali widowiskowo-sportowej. Łączne wydatki związane z budową pierwszego etapu obiektu (bez basenu) władze szacują na ok. 90 mln złotych.

Po zdrowie na wakacje. Gratisowe badania w Tarasach Zamkowych
26 maja 2018, 10:00

Po zdrowie na wakacje. Gratisowe badania w Tarasach Zamkowych 0 0

Z bezpłatnych badań prowadzonych przez studentów z organizacji Młodych Medyków przy Uniwersytecie Medycznym w Lublinie będzie można skorzystać już w sobotę, 26 maja w Tarasach Zamkowych.

Kolejne wzmocnienie Pszczółki Polski Cukier AZS UMCS

Kolejne wzmocnienie Pszczółki Polski Cukier AZS UMCS 0 0

Brianna Joelle Kiesel i Magdalena Szajtauer wzmocniły Pszczółkę Polski Cukier AZS UMCS Lublin. Dorota Mistygacz podpisała nowy kontrakt

Straż Graniczna świętowała w Białej Podlaskiej. Awanse na wyższe stopnie [zdjęcia]
galeria

Straż Graniczna świętowała w Białej Podlaskiej. Awanse na wyższe stopnie [zdjęcia] 0 1

Ponad 300 awansów na wyższe stopnie służbowe przyznał Nadbużański Oddział Straży Granicznej. Okazją były piątkowe wojewódzkie uroczystości 27. rocznicy utworzenia Straży Granicznej, które odbyły się w Białej Podlaskiej.

Noc Kultury 2018: Lista wydarzeń, na które musisz odebrać wejściówkę. Kto pierwszy, ten lepszy
galeria
film

Noc Kultury 2018: Lista wydarzeń, na które musisz odebrać wejściówkę. Kto pierwszy, ten lepszy 12 0

Od soboty będzie można rezerwować bezpłatne wejściówki na Noc Kultury (2/3 czerwca). Obowiązuje zasada „kto pierwszy, ten lepszy”, a rezerwacja jest możliwa tylko przez internet. Chodzi oczywiście tylko o wydarzenia, na które wpuszczana może być ograniczona liczba widzów. Jakie to imprezy i jak zdobyć wejściówkę?

Puławy: Nauczycielka stanie do walki o fotel prezydenta
Sonda

Puławy: Nauczycielka stanie do walki o fotel prezydenta 30 45

Przewodnicząca rady miasta Bożena Krygier powalczy jesienią o fotel prezydenta miasta Puławy. Jej kandydaturę potwierdziły władze Prawa i Sprawiedliwości.

Program TV na weekend 25-27 maja. Jakie filmy warto zobaczyć?
25 maja 2018, 0:00

Program TV na weekend 25-27 maja. Jakie filmy warto zobaczyć? 1 0

Co Gdzie Kiedy. W ten weekend TVN stawia na widowiskowe hity Michaela Baya - Transformers i Armageddon. Ale w naziemnej telewizji cyfrowej zobaczymy także festiwalowego Toma, doskonałą gangsterkę od Scorsese - Infiltrację czy polską Karbalę. Sprawdźcie, jakie filmy będzie można zobaczyć w ten weekend w telewizji.

Nie ma chętnych na działki w bialskiej podstrefie ekonomicznej

Nie ma chętnych na działki w bialskiej podstrefie ekonomicznej 15 3

Drugi już przetarg na ogromny areał w bialskiej podstrefie ekonomicznej zakończył się fiaskiem.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!