Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Chełm

27 kwietnia 2010 r.
15:57
Edytuj ten wpis

Porządki przed powrotem Najświętszej Marii Panny

Autor: Zdjęcie autora (bar)
0 4 A A

Służby miejskie przygotowują już miejsce u zbiegu ulic Reformackiej i Podwalnej w Chełmie, na które po konserwacji ma wrócić figura Najświętszej Marii Panny Immaculaty. Najpierw zostały tam usunięte zbędne drzewa. Teraz przyszła kolej na nasadzenia krzewów i kwiatów.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Program konserwacji rzeźby przygotował Arkadiusz Ostasz, absolwent Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Jego zadaniem będzie także odrestaurowanie cokołu.

Nigdy wcześniej ten popularny wśród chełmian pomnik nie był poddawana profesjonalnej konserwacji. Wielokrotnie przemalowywany, aż się o to prosił.

W ramach konserwacji rzeźba została poddana między innymi oczyszczeniu, odsoleniu i dezynfekcji. Ostasz wzmocni także strukturę kamienia i uzupełni powstałe przez lata ubytki.

Chełmska NMP Immaculata obok figury Matki Boskiej Assunty z Sielca to najstarszy tego typu zachowany obiekt na ziemi chełmskiej.

Powstał w 1856 r. Napis umieszczony na cokole informuje, że jest ona pamiątką ogłoszenia przez papieża Piusa IX tajemnicy o Niepokalanym Poczęciu NMP.

Za zgodą Franciszkanów z inicjatywą jej konserwacji wystąpił Urząd Miasta.

Komentarze 4

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Basetla / 2 maja 2010 o 15:03
Gość napisał:
Czy ludziom już rozumy odbiera całkiem? Nie macie o czym pisać i zajmujecie się takimi bzdurami. O porządek należy dbać zawsze i wszędzie, a nie tylko przed pomnikami. Co za bałwochwalstwo i głupota!


Brawo - na zamówienie aby się przypodobać upadającej ....... .
Avatar
adam / 30 kwietnia 2010 o 16:02
Nie ważne czy to figura świętego czy pomnik wojenny. Zabytki trzeba konserwować i dobrze, że ktoś się tym w końcu zajął.
Avatar
Gość / 29 kwietnia 2010 o 16:13
Czy ludziom już rozumy odbiera całkiem? Nie macie o czym pisać i zajmujecie się takimi bzdurami. O porządek należy dbać zawsze i wszędzie, a nie tylko przed pomnikami. Co za bałwochwalstwo i głupota!
Avatar
slawek W. / 29 kwietnia 2010 o 15:51
A skad owa Panna wraca, bo chyba cos ominalem w tekscie!
pamietam, ze Chelm zawsze slynal z wedrujacych panien!!!!
Avatar
Basetla / 2 maja 2010 o 15:03
Gość napisał:
Czy ludziom już rozumy odbiera całkiem? Nie macie o czym pisać i zajmujecie się takimi bzdurami. O porządek należy dbać zawsze i wszędzie, a nie tylko przed pomnikami. Co za bałwochwalstwo i głupota!


Brawo - na zamówienie aby się przypodobać upadającej ....... .
Avatar
adam / 30 kwietnia 2010 o 16:02
Nie ważne czy to figura świętego czy pomnik wojenny. Zabytki trzeba konserwować i dobrze, że ktoś się tym w końcu zajął.
Avatar
Gość / 29 kwietnia 2010 o 16:13
Czy ludziom już rozumy odbiera całkiem? Nie macie o czym pisać i zajmujecie się takimi bzdurami. O porządek należy dbać zawsze i wszędzie, a nie tylko przed pomnikami. Co za bałwochwalstwo i głupota!
Avatar
slawek W. / 29 kwietnia 2010 o 15:51
A skad owa Panna wraca, bo chyba cos ominalem w tekscie!
pamietam, ze Chelm zawsze slynal z wedrujacych panien!!!!
Zobacz wszystkie komentarze 4

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Lublin: Tłumy na spotkaniu z premierem Morawieckim. Doszło do pikiety i przepychanek [wideo, zdjęcia]
galeria
film

Lublin: Tłumy na spotkaniu z premierem Morawieckim. Doszło do pikiety i przepychanek [wideo, zdjęcia] 4 2

Do pikiety doszło przed dzisiejszym spotkaniem premiera Mateusza Morawieckiego z mieszkańcami Lublina

Chełmianka - Motor 0:1 (relacja na żywo)

Chełmianka - Motor 0:1 (relacja na żywo) 8 0

Zapraszamy na relację na żywo z meczu Chełmianka - Motor. Dla obu ekip, to spotkanie o wszystko. Pierwszy gwizdek o godz. 17

Premier Mateusz Morawiecki w Białej Podlaskiej: "Spełniamy marzenia Polaków"
galeria

Premier Mateusz Morawiecki w Białej Podlaskiej: "Spełniamy marzenia Polaków" 21 37

Premier Mateusz Morawiecki przekazał klucze lokatorom Mieszkań Plus w Białej Podlaskiej. – Tu rozpoczynamy program który jest alternatywą dla rzeczywistości która do tej pory panowała – powiedział szef rządu.

Zarząd puławskich Azotów odpowiada związkowcom: Nie będzie "Bizancjum"

Zarząd puławskich Azotów odpowiada związkowcom: Nie będzie "Bizancjum" 1 1

Władze puławskich Zakładów Azotowych odpowiadają na zarzuty wysuwane przez związkowców o wysokich kosztach utrzymania menedżerów nowego pionu handlowego. Kopiowanie „bizantyjskich zwyczajów”, jak zapewnia zarząd firmy, to nieprawda

Przeczytaj zanim wybierzesz się na imprezę lub przyjęcie

Przeczytaj zanim wybierzesz się na imprezę lub przyjęcie 0 0

Tylko wnikliwy obserwator, a takim był pan Larkin, potrafi określić pozycję społeczną patrząc w kieliszek. W czyjś kieliszek. I w swój kieliszek

Setki światełek zaświeciły podczas koncertu w Lublinie [zdjęcia]
galeria

Setki światełek zaświeciły podczas koncertu w Lublinie [zdjęcia] 11 1

Drugiego dnia Kulturaliów w Lublinie zobaczyć można było m.in. Kamp!, The Dumplings i Myslovitz

Górnik gra z Rakowem. Liczy się tylko wygrana

Górnik gra z Rakowem. Liczy się tylko wygrana 1 1

PIŁKARSKA NICE I LIGA Do zakończenia sezonu pozostały już tylko dwie kolejki. W niedzielę o godzinie 12:45 łęcznianie zagrają na swoim stadionie z Rakowem Częstochowa. Aby zachować szanse na utrzymanie łęcznianie muszą zwyciężyć i liczyć na to, że w dwóch ostatnich meczach punkty zgubi Stomil Olsztyn

Piknik Charytatywny w Niedrzwicy Kościelnej
27 maja 2018, 15:00

Piknik Charytatywny w Niedrzwicy Kościelnej 12 0

Co Gdzie Kiedy. W niedzielę, 27 maja o godz. 15 w szkole podstawowej w Niedrzwicy Kościelnej odbędzie się Piknik Charytatywny na rzecz Kingi Bartoszcze i Weroniki Przybycień. W programie m.in. Kabaret PKS.

Rozebrali go do naga w lesie, brutalnie pobili. Dopiero rano dotarł do domu

Rozebrali go do naga w lesie, brutalnie pobili. Dopiero rano dotarł do domu 37 9

Brutalny napad w Kraśniku. Aresztowano dwóch mężczyzn, którzy w Kraśniku wtargnęli do domu 20-latka, zabrali do lasu i dotkliwie pobili. Mężczyzna trafił do szpitala.

Właściciel tego foliowego namiotu ma spore kłopoty

Właściciel tego foliowego namiotu ma spore kłopoty 0 0

Ponad 1,5 metra miały niektóre z roślin konopi które zabezpieczyli policjanci w domu 20-latka

Skacze z okna i odjeżdża, wszystko nagrała kamera. Kto podpalił przedszkole? [wideo]
film

Skacze z okna i odjeżdża, wszystko nagrała kamera. Kto podpalił przedszkole? [wideo] 36 2

Lubartowscy policjanci ustalają okoliczności, w jakich doszło do pożaru będącego w budowie przedszkola w Kamionce. Spaleniu uległa część poddasza

Festiwal "W krainie pierogów w Bychawie". Wystąpią Universe i Bajm

Festiwal "W krainie pierogów w Bychawie". Wystąpią Universe i Bajm 7 0

Kto odwiedzi Bychawę w dniach 26-27 maja, będzie mógł spróbować pierogów z trzech województw: lubelskiego, podkarpackiego i podlaskiego. A to za sprawą imprezy „Na Kulinarnym Szlaku Wschodniej Polski”. Pierogi lubelskie będą kulinarną gwiazdą XIX Ogólnopolskiego Festiwalu „W Krainie Pierogów”. Gwiazdą muzyczną jest Beata i Bajm

Życzenia na Dzień Mamy 2018. Wierszyki, śmieszne życzenia sms, zabawne rymowanki
galeria

Życzenia na Dzień Mamy 2018. Wierszyki, śmieszne życzenia sms, zabawne rymowanki 0 0

Dziś 26 maja, czyli Dzień Mamy. Przygotowaliśmy dla Was wierszyki i życzenia, które mogą Wam się dziś przydać

Sytuacja jest bardzo zła, ale Wisła Puławy chce jeszcze powalczyć

Sytuacja jest bardzo zła, ale Wisła Puławy chce jeszcze powalczyć 5 4

Zostały już tylko dwa mecze, szanse na utrzymanie są bardzo małe, a na dodatek Wisła gra z zespołami, które mogą mieć jeszcze nadzieje na awans. Mimo wszystko puławianie chcą jeszcze powalczyć. W sobotę o godz. 17 czeka ich wyjazdowy mecz z Radomiakiem

Wybiegł łoś. Poważny wypadek w Dominiczynie, trzy osoby ranne. Zablokowana DK82

Wybiegł łoś. Poważny wypadek w Dominiczynie, trzy osoby ranne. Zablokowana DK82 10 4

Do czołowego zderzenia dwóch samochodów osobowych doszło w Dominiczynie na drodze krajowej nr 82 między Łęczną a Włodawą