sobota, 24 lutego 2018 r.

Chełm

Propozycja, która może uratować życie

  Edytuj ten wpis
Dodano: 23 kwietnia 2007, 16:23

"Zapraszamy Panią na bezpłatne badania mammograficzne (cytologiczne)” - rozpoczynające się od takich słów zaproszenie dostało tysiące kobiet.

Inne panie z naszego regionu dopiero znajdą je w swoich skrzynkach na listy. Warto z niego skorzystać. To nic nie kosztuje, a może uratować życie.
Ponad 250 tys. zaproszeń na badania cytologiczne i ponad 100 tys. na badania mammograficzne trafi do rąk kobiet w naszym województwie. Wszystkie zaproszenia są imienne. Nadawcami jest ministerstwo zdrowia i NFZ.
- Chodzi o to, żeby zachęcić kobiety do wykonywania badań profilaktycznych - tłumaczy Łukasz Semeniuk, rzecznik lubelskiego oddziału NFZ. - Liczymy na to, że takie indywidualne podejście będzie bardziej skuteczne.
Pierwsze zaproszenia trafiły do kobiet jeszcze w marcu. Dostały je panie mieszkające w dużych miastach i małych wsiach. Wszystkie, które spełniają kryteria: w przypadku mammografii są między 50 a 69 rokiem życia, a cytologii między 25 a 59. - Zaproszenia są wysyłane sukcesywnie i będą trafiały do kobiet aż do 25 czerwca - mówi Semeniuk.
Po formę imiennych zaproszeń sięgnięto po raz pierwszy. Nic więc dziwnego, że część adresatek było zaskoczonych. - Na początku nie wiedziałam w ogóle o co chodzi. Przestraszyłam się, ze może jestem chora i dlatego mnie wzywają - opowiada pani Irena z gminy Białopole. - Potem córka mi wytłumaczyła, że to taka akcja. Czy skorzystam? Ciągle się waham, bo trochę się boję, ze mogą mi tam coś znaleźć niedobrego.

Zdaniem Joanny Lis, kierownika Ośrodka Jakości i Promocji Zdrowia w chełmskim szpitalu nie ma się czego obawiać. Wręcz przeciwnie.
- Nowotwór wcześnie wykryty to szansa na wyleczenie. Dlatego naprawdę warto skorzystać z możliwości bezpłatnych badań - zachęca Lis. - Ze swojej strony bardzo cieszymy się, że już tak wiele pań na zaproszenia odpowiedziało.
Jak mówi Lis, szczególnie widać to w przypadku badań cytologicznych. Na co dzień kobiety trudno na nie namówić. Uważają je za zbyt krępujące. Odkąd zaczęto rozsyłać indywidualne zaproszenia liczba chętnych gwałtownie wzrosła. - Zgłasza się na nie ponad 200 kobiet miesięcznie. To prawdziwy sukces - cieszy się Lis.
Podobnie sprawa wygląda z mammografią. Tu chętnych jest tak dużo, że zapisy prowadzone są już na wrzesień. Na badanie można umówić się w każdej chwili. Przyjęte zostaną wszystkie chętne, bo szpitala nie obowiązuje w tym przypadku żaden limit.

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!