poniedziałek, 19 lutego 2018 r.

Chełm

Prośbą i groźbą

  Edytuj ten wpis
Dodano: 5 maja 2006, 20:06

Jak zniechęcić uczniów do wagarowania? W Chełmie wymyślono wspólne patrole policji, Straży Miejskiej i nauczycieli. Miały one chodzić po ulicach i „wyłapywać” wagarowiczów. Pomysł się spodobał, mówiły o nim wszystkie lokalne media, a potem nastała cisza.


Na ulicę nie wyszedł żaden taki patrol, mimo że nie zabrakło nauczycieli, którzy deklarowali udział w przedsięwzięciu. – Takie patrole to jedna z propozycji, ale traktujemy ją raczej jako ostateczność – mówi Jolanta Pastusiak z Komendy Miejskiej Policji w Chełmie. – Jeśli będzie taka potrzeba, skorzystamy z tego rozwiązania.
A takiej potrzeby, zdaniem Pawła Ciechana z miejskiego Wydziału Edukacji jak na razie nie ma. – Sprawdzają się inne sposoby, które zaczęły stosować szkoły – mówi. – Mieliśmy już przypadki, że wystarczyło konsekwentne kierowanie pism do rodziców, których dzieci nie pojawiają się w szkole. Skutkuje też groźba kar finansowych.
W Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 zdecydowano się na bardziej radykalne rozwiązanie. – Do statutu szkoły wprowadziliśmy zapis, że pełnoletni uczniowie, którzy w semestrze mają co najmniej 150 nieusprawiedliwionych godzin, mogą być wykreśleni z listy – mówi Dorota Cieślik, dyrektor szkoły. – Już skorzystaliśmy z tej możliwości. Ale były też przypadki, że sama groźba skreślenia motywowała ucznia do poprawy.
W podstawówkach, gdzie jeszcze raczej nie ma problemu wagarów, nauczyciele starają się zawczasu zapobiegać jego powstaniu. Służyć mają temu m.in. ciekawe zajęcia pozalekcyjne. Na takie zajęcia w SP nr 2, dyrekcja chce od nowego roku przeznaczyć wszystkie tzw. godziny do dyspozycji dyrektora. – Chcielibyśmy zatrzymać dzieci w szkole, ale niekoniecznie w ławkach – mówi Dorota Mandzińska, dyrektor „Dwójki”. – Ciekawa oferta: koła teatralne, zespół muzyczny, nauka tańca czy sztuk walki, pokazuje dzieciom jak można spędzić wolny czas. I że ten czas można spędzić atrakcyjnie także w szkole. •
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!