czwartek, 14 grudnia 2017 r.

Chełm

Przepychanka obok torów

  Edytuj ten wpis
Dodano: 22 lipca 2007, 20:31

Turystów wysiadających na stacji PKP Chełm Główny nie wita przyjemny widok. Dziurawe parkingi, wystające fundamenty po kioskach i budkach.

Do zagospodarowania terenu przed dworcem chętne jest miasto. PKP jednak nie chce bezpłatnie przekazać swojej nieruchomości. Teren jest zadłużony.

Teren przed dworcem nie zmienił się od momentu, kiedy w 1999 roku oddano do użytku wyremontowany budynek. Miasto kilka razy starało się przejąć plac dworcowy. Nieskutecznie. - Występowaliśmy do PKP z propozycją przejęcia terenu - mówi Irena Żółkiewska z Wydziału Geodezji, Kartografii i Mienia Komunalnego UM Chełm. - W zamian chcieliśmy odpowiednio go zagospodarować. Odnowić parkingi, postój taksówek i przystanek autobusowy.
Do oddania terenu skłonny jest również Lubelski Oddział Gospodarowania Nieruchomościami PKP SA. Okazało się jednak, że PKP zalega z zapłatą podatku od nieruchomości za teren. - PKP były skłonne oddać plac, ale w rozliczeniu za zaległości - mówi Żółkiewska. - Umarzając podatki wyglądałoby to tak, jakbyśmy kupili ten plac.
PKP nie stać na zagospodarowanie obszaru o powierzchni 4 tys. mkw. - Gdy w 1999 roku otwieraliśmy nowy dworzec, mieliśmy umowę z miastem, że to ono zajmie się placem - mówi Paweł Chmielewski, dyrektor Oddziału Gospodarowania Nieruchomościami PKP SA w Lublinie. - Nie doszło jednak wtedy do współpracy.
Chmielewski twierdzi że było już kilka prób przekazania terenu. Wszystkie kończyły się niepowodzeniami. - Przekazanie terenu w zamian za zaległości podatkowe bardzo by ułatwiło całą procedurę - mówi Chmielewski.
- Nie trzeba by było przeprowadzać żadnych przetargów. Jest to oczywiście w całości zgodne z prawem. Obecnie znowu prowadzimy rozmowy z prezydentem miasta.
PKP podobnie pozbyły się terenu przed dworcem w Puławach. Miasto zadbało już o wygląd placu. - Nie chcemy, aby turyści zastanawiali się czy wysiedli w mieście, czy na peryferiach - dopowiada Chmielewski.
Innym wyjściem z tej sytuacji, zdaniem Chmielewskiego, byłoby pozyskanie funduszy przeznaczonych na Euro 2012. Chełm jest miastem, przez które będzie prowadził jeden z ważniejszych szlaków na Ukrainę. - Chociażby dlatego warto zmienić wygląd okolicy dworca - mówi.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!