środa, 24 stycznia 2018 r.

Chełm

Przy Pocztowej za ciasno

  Edytuj ten wpis
Dodano: 24 września 2001, 19:30
Autor: Bożena Czyż

Pierwszy rok akademicki rozpoczyna 1 października Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Chełmie.

W przekazanych jej przez samorząd pomieszczeniach przy
ul. Pocztowej studentom
i pracownikom naukowym będzie za ciasno. Uczelnia zabiega
o budynek, w którym znajduje się obecnie Zespół Szkół Społecznych. Dla tego ostatniego konieczność przeprowadzki jest zaskoczeniem.
W spornym budynku mieściła się niegdyś szkoła obuwnicza, gdzie na dwóch kondygnacjach z salą gimnastyczną kształciło się ok. 400 przyszłych pracowników Chełmskich Zakładów Obuwia im. PKWN. Szkoła społeczna, oczko w głowie poprzednich władz samorządowych miasta, otrzymała go w użytkowanie za... 230 zł miesięcznie. Umowa wygasła w sierpniu tego roku. 170 uczniów "społeczniaka” i kadra pedagogiczna zajmują go nadal. Szkoła wyższa, oczko w głowie także obecnych władz, chce zająć jej miejsce i przejąć budynek na własność. Na adaptację pomieszczeń ma pieniądze z MEN.
- W przyszłym roku w naszej uczelni będzie studiować ok. 2000 studentów - mówi kanclerz Marian Różański. - Musimy mieć miejsce na aulę wykładową dla kilkuset słuchaczy, bibliotekę uczelnianą, etc. Przy Pocztowej jest to niemożliwe.
Konieczność przeprowadzki szkoły społecznej widzi też samorząd.
- Proponujemy Chełmskiemu Towarzystwu Edukacyjnemu budynek po byłej szkole podstawowej nr 7 przy ul. Lubelskiej - mówi Zygmunt Gardziński, zastępca prezydenta miasta. - Po remoncie i nadbudowie jednej kondygnacji uczniowie ZSzS znajdą tam dobre warunki do pracy. Na pewno ten rok szkolny spędzą jeszcze przy Wojsławickiej. Decyzję o zmianie siedziby radni muszą jednak podjąć jeszcze jesienią, aby był czas na wykonanie niezbędnych prac.
Z. Gardziński jest zdania, że na chełmskim rynku oświatowym jest miejsce dla szkoły społecznej, a samorząd traktuje ją na równi z innymi. Musi jednak ważyć argumenty i dokonywać wyborów. Z kolei Jacek Szustkiewicz, przewodniczący ChTE, organu który powołał i prowadzi tę szkołę jest całą sytuację zaskoczony.
- To prawda, że umowa o wynajem wygasła w sierpniu - mówi. - Mieliśmy jednak realne podstawy, aby przypuszczać, że zostanie przedłużona. Rozmowy o naszej "lokalowej” przyszłości były prowadzone poza nami. Do propozycji urzędu miasta zarząd ChTE ustosunkuje się już wkrótce.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!