wtorek, 20 marca 2018 r.

Chełm

Psia toaleta pod balkonem

  Edytuj ten wpis
Dodano: 19 marca 2003, 20:50
Autor: Bożena Czyż

 (rys. Tomek Wilczkiewicz)
(rys. Tomek Wilczkiewicz)

Tasiemce, glisty, obleńce to groźne pasożyty, z którymi już wkrótce mogą spotkać się dzieci na placach zabaw i trawnikach na wszystkich chełmskich osiedlach. Zima odsłoniła skutki miłości chełmian do czworonogów.

- Mieszkam na parterze jednego z bloków na os. XXX-lecia - mówi nasza Czytelniczka. - Pod moim balkonem psy urządziły sobie toaletę. Dotychczas jej powaby krył śnieg i mróz. Z niepokojem czekam na wiosnę i lato, smród i muchy. Ocieplenie wcale mnie nie cieszy.
Pracownicy chełmskiego sanepidu znają przypadek, kiedy dziecku z powodu usadowienia się tasiemca właśnie z piaskownicy, trzeba było operować wątrobę. Zmiany były wielkości gołębiego jaja.
- Zawsze w połowie kwietnia występujemy z pismem do administratorów domów i osiedli z prośbą o wymianę piasku - mówi Olgierd Bielak, kierownik Wydziału Higieny Komunalnej Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Chełmie. - To działanie na podstawie przepisów o utrzymaniu porządku w miejscach publicznych. Spółdzielnie mieszkaniowe na ogół się do tego stosują.
- Oczywiście piasek wymieniamy - to opinia Marina Ćwira, kierownika administracji na jednym z największych osiedli w Chełmie, Słonecznym. - Naszym gospodarzom pozostaje sprzątanie trawników, które po zimie wyglądają szczególnie nieestetycznie. Mieszkańcy też sygnalizują, że psie odchody im przeszkadzają.
Na pewno ci, którzy zgłaszają skargi do administracji nie są właścicielami psów - kochanych zwierzątek, które zimą wypuszczane były ledwie za drzwi klatki schodowej, aby szybciej załatwiły swoje potrzeby fizjologiczne i wróciły do domu.

- Obowiązuje uchwała Rady Miejskiej w Chełmie o utrzymaniu czystości - usłyszeliśmy w Straży Miejskiej. - Dotyczy ona również właścicieli psów. Dla nas to przepis nie do wyegzekwowania. Owszem, możemy wypisać mandat, ale na podstawie zeznania osoby, która poświadczy "wykroczenie” psa. Dopiero wówczas możemy skierować sprawę do sądu grodzkiego.
Na ogół jednak Straż Miejska ma ważniejsze sprawy na głowie. I trudno się dziwić. Właściciela psa, za którego najczęściej nie płaci się podatku i nie szczepi przeciwko wściekliźnie, nie sposób od ręki namierzyć.
- Nasi gospodarze wiedzą u kogo za drzwiami pies szczeka - usłyszeliśmy w ADM kolejnego chełmskiego osiedla. - Te dane konsultujemy z miejskimi strażnikami. Ale to walka z wiatrakami. Zresztą nie tylko w Chełmie. Daleko nam do świadomości, że w wielkich blokowiskach nie powinno się trzymać zwierząt, zwłaszcza dużych psów. To udręka i dla nich i dla wszystkich sąsiadów. •

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!