czwartek, 22 marca 2018 r.

Chełm

Ratujmy zabytki

  Edytuj ten wpis
Autor: (szer)

Na cmentarzu przy ul. Lwowskiej w Chełmie w dniach 1 i 2 listopada, w godz. 9-16 będzie prowadzona kwesta, z której dochód przeznaczony zostanie na ratowanie nagrobków tej najstarszej w mieście nekropolii. Zbiórkę zainicjowało i prowadzi Towarzystwo Opieki nad Zabytkami.

Po raz pierwszy kwesta zorganizowana została siedem lat temu. Przez ten czas zebrano ponad 15 tys. zł, w tym blisko 2 tys. zł stanowią darowizny. Za pieniądze uzyskane od mieszkańców miasta i przyjezdnych towarzystwo sfinansowało m. in. restaurację grobu Tadeusza Lechnickiego i rodziny Osieckich. Wykonano również szereg drobnych, acz kosztownych prac remontowo-konserwatorskich przy kilkunastu nagrobkach. Wszystkie znajdują się w najstarszej części cmentarza, w okolicach kaplicy Bielskich.
- Towarzystwo angażuje też środki własne - mówi Jadwiga Łojek, skarbnik towarzystwa. - W zeszłym roku na przykład wyremontowaliśmy nagrobek Katarzyny Osieckiej i Rafała Przybylskiego. W tym roku sfinansujemy konserwację grobu rodziny Studzińskich.
Sporo zabytków odrestaurowano też za pieniądze z budżetu byłego województwa chełmskiego oraz z kasy miasta. Z funduszy tych wyremontowano nagrobek Katarzyny Lechnickiej, Sebastiana Czaplińskiego, Romualda Kosińskiego oraz Ksawerego Olechowskiego. Większość odrestaurowanych grobów pochodzi sprzed 1900 roku.
W tym roku kwesta będzie prowadzona w Dzień Zmarłych i w Zaduszki. Chętni do udziału w zbiórce zgłaszać się mogą do Towarzystwa Opieki nad Zabytkami, ul. Lubelska 2, tel. 565-59-72. Organizatorzy jak zwykle liczą na stałych i wypróbowanych już współpracowników, parlamentarzystów byłych i obecnych, pracowników magistratu oraz działaczy kultury.
Pieniądze na renowację zabytkowych nagrobków z chełmskiego cmentarza wpłacać można też na konto: PKO BP O/Chełm 10201563-9335-270-1-11.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!