poniedziałek, 22 maja 2017 r.

Chełm

Ratujmy zabytki

Autor: (szer)

Na cmentarzu przy ul. Lwowskiej w Chełmie w dniach 1 i 2 listopada, w godz. 9-16 będzie prowadzona kwesta, z której dochód przeznaczony zostanie na ratowanie nagrobków tej najstarszej w mieście nekropolii. Zbiórkę zainicjowało i prowadzi Towarzystwo Opieki nad Zabytkami.

Po raz pierwszy kwesta zorganizowana została siedem lat temu. Przez ten czas zebrano ponad 15 tys. zł, w tym blisko 2 tys. zł stanowią darowizny. Za pieniądze uzyskane od mieszkańców miasta i przyjezdnych towarzystwo sfinansowało m. in. restaurację grobu Tadeusza Lechnickiego i rodziny Osieckich. Wykonano również szereg drobnych, acz kosztownych prac remontowo-konserwatorskich przy kilkunastu nagrobkach. Wszystkie znajdują się w najstarszej części cmentarza, w okolicach kaplicy Bielskich.
- Towarzystwo angażuje też środki własne - mówi Jadwiga Łojek, skarbnik towarzystwa. - W zeszłym roku na przykład wyremontowaliśmy nagrobek Katarzyny Osieckiej i Rafała Przybylskiego. W tym roku sfinansujemy konserwację grobu rodziny Studzińskich.
Sporo zabytków odrestaurowano też za pieniądze z budżetu byłego województwa chełmskiego oraz z kasy miasta. Z funduszy tych wyremontowano nagrobek Katarzyny Lechnickiej, Sebastiana Czaplińskiego, Romualda Kosińskiego oraz Ksawerego Olechowskiego. Większość odrestaurowanych grobów pochodzi sprzed 1900 roku.
W tym roku kwesta będzie prowadzona w Dzień Zmarłych i w Zaduszki. Chętni do udziału w zbiórce zgłaszać się mogą do Towarzystwa Opieki nad Zabytkami, ul. Lubelska 2, tel. 565-59-72. Organizatorzy jak zwykle liczą na stałych i wypróbowanych już współpracowników, parlamentarzystów byłych i obecnych, pracowników magistratu oraz działaczy kultury.
Pieniądze na renowację zabytkowych nagrobków z chełmskiego cmentarza wpłacać można też na konto: PKO BP O/Chełm 10201563-9335-270-1-11.
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24