sobota, 17 marca 2018 r.

Chełm

Rodzice i uczniowie nie chcą likwidacji szkoły

  Edytuj ten wpis
Dodano: 18 stycznia 2011, 19:44

Nikt z mieszkańców Woli Wereszczyńskiej nie wyobraża sobie, by ich szkoła miała <br />
po latach funkcjono
Nikt z mieszkańców Woli Wereszczyńskiej nie wyobraża sobie, by ich szkoła miała
po latach funkcjono

Szkoły chcą bronić przed likwidacją i rodzice uczniów, i ci, których dzieci tam nie uczęszczają. Bo w Woli Wereszczyńskiej uważają, że ta placówka to ich dziedzictwo i duma.

Grupa rodziców uczniów z Woli Wereszczyńskiej w poniedziałek do późna wieczór przysłuchiwała się obradom Komisji Budżetowej Rady Gminy Urszulin. Chcieli być pewni, czy radni w ramach oszczędności i tzw. racjonalizacji sieci szkół w gminie, nie przekreślą ich placówki.

– Jak dotąd w urzędzie, ani radzie nie powstał żaden dokument w tej sprawie, a tym bardziej projekt uchwały – zapewnia wójt Roman Wawrzycki. – Jeśli zatem ktoś teraz podnosi ten problem, to sami mieszkańcy.

Z drugiej strony Wawrzycki przyznaje, że tegoroczny budżet bardzo trudno będzie dopiąć. Zgodnie z nowym prawem, gmina nie może już zaciągać kredytów na bieżącą działalność, a więc i utrzymanie szkół. Te wydatki muszą być zbilansowane z dochodami.

Tymczasem, jak poinformowano nas w gminie, utrzymanie szkół kosztuje tyle, że już bardzo niewiele pozostaje na przykład na remonty dróg, konserwację i rozbudowę oświetlenia czy promocję gminy.

– Nie mogę ręczyć, że w tej sytuacji radni nie zechcą szukać oszczędności w oświacie – dodaje Wawrzycki. – A w przypadku niektórych szkół mamy taką sytuację, że otrzymujemy subwencję praktycznie na jedną klasę, a utrzymujemy ich... dziewięć.

W Woli Wereszczyńskiej do szkoły uczęszcza 52 uczniów, z którymi pracuje 12 nauczycieli. Z prostego rachunku wynika, że w przybliżeniu na jednego przypada czwórka dzieci.

– To nie jest zwykła szkoła – zapewnia Arkadiusz Kłębukowski. – Była u nas od 1918 r. Uczyłem się w niej ja, ale i mój ojciec, dziadek i pradziadek. Tę ciągłość należy pielęgnować, a nie niszczyć. Tym bardziej że ta placówka może pochwalić się między innymi znanym w powiecie zespołem teatralnym oraz laureatami konkursów przedmiotowych.

Kłębukowski zwraca także uwagę, że w warunkach wiejskich szkoła to także miejsce świątecznych spotkań czy zebrań. Jego zdaniem, nie może być tak, aby Urszulin zagarnął wszystko, niczego nie pozostawiając na obrzeżach.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!