niedziela, 18 marca 2018 r.

Chełm

Rodzice walczą o szkoły dzieci

  Edytuj ten wpis
Dodano: 27 stycznia 2012, 09:43

Dorośli uzbrojeni w transparenty blokują ulicę. (Joanna Sadowska)
Dorośli uzbrojeni w transparenty blokują ulicę. (Joanna Sadowska)

Blokady, pikiety, spotkania. Nawet modlitwa w kościele. Rodzice uczniów Szkoły Podstawowej nr 10 i Gimnazjum nr 3 próbują wszystkiego. Cel jest jeden. Nie dopuścić do likwidacji szkół. Radni podejmą decyzję w poniedziałek.

Determinacja rodziców jest ogromna. Ci, których dzieci uczą się w Gimnazjum nr 3, co rano wychodzą z transparentami na ulicę Rejowiecką. Blokują ją przez godzinę. Tak jest od ubiegłego wtorku. Tak było też we czwartek. Chcą, aby władze miasta wycofały się z zamiaru likwidacji gimnazjum.

– Nie odpuścimy – zapewnia Katarzyna Śniatkowska, przewodnicząca rady rodziców z "trójki” – Robimy, co w naszej mocy, aby nie dopuścić do likwidacji. Wysłaliśmy nawet listy do prezydenta RP, premiera i ministra oświaty. Nasze dzieci piszą listy do rzecznika praw dziecka. Spotkaliśmy się z wicemarszałkiem i kuratorem oświaty. Nie może być tak, że za utrzymaniem szkoły jest tylu ludzi, a władze się z nimi nie liczą. To dla kogo jest ta szkoła?

Pikiety, choć nie codziennie, organizowali też rodzice z "dziesiątki”. Tę szkołę także miasto zamierza zlikwidować. Dziś rodzice, a także uczniowie i pracownicy, spotkają się w kościele, aby wspólnie modlić się w intencji szkoły.

W tym tygodniu około stuosobowa grupa rodziców spotkała się z radnymi. – Prosimy, żeby się państwo za nami wstawili. Nie zostawiajcie nas bez pomocy – mówiła Marzanna Baranowska, przewodnicząca rady rodziców "dziesiątki”.

W obu placówkach zorganizowano też spotkania z władzami miasta. Do porozumienia jednak nie doszło. Miasto patrzy na wydatki i niż demograficzny. I obstaje przy swoim. – Musimy patrzeć na oświatę globalnie, myśleć o wszystkich szkołach – mówiła podczas spotkań prezydent Agata Fisz. – Rozumiemy, że dla was najważniejsza jest ta wasza, ale my na takie myślenie pozwolić sobie nie możemy, bo wszystkie dzieci są nasze i wszystkie są ważne.

Rodzice nie chcą się jednak zgodzić z tym, że poprawianie sytuacji w chełmskiej oświacie ma odbywać się kosztem ich synów i córek.
Tymczasem, na przekonanie decydentów czasu mają coraz mniej.

Na poniedziałek zaplanowano sesję Rady Miasta. Kwestia zamiaru likwidacji obu szkół znalazła się w porządku obrad.

Jaki będzie wynik głosowania? Trudno przewidzieć. – Niestety, w tym przypadku zdecyduje czysta arytmetyka – mówi Zdzisław Szwed, radny PiS. – My, podobnie, jak radni PO, zagłosujemy przeciwko likwidacji. Ale opozycja nie ma większości.

Opozycji brakuje jednego głosu. Ale to i tak nie ma znaczenia, już wiadomo – kilku radnych nie będzie.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!