środa, 21 marca 2018 r.

Chełm

Rosjanie, Ukraińcy i Białorusini wykorzystują polskie przepisy, by dostać się do UE

  Edytuj ten wpis
Dodano: 13 stycznia 2011, 15:51

Wschodnia granica Polski (Jacek Barczyński)
Wschodnia granica Polski (Jacek Barczyński)

Po raz kolejny funkcjonariusze Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej zarzucili mieszkańcowi naszego regionu wystawianie fałszywych zaświadczeń o zamiarze przyjęcia do pracy cudzoziemców. Takie dokumenty coraz częściej służą im do wyłudzania wiz pracowniczych w polskich konsulatach.

Mężczyzna, który usłyszał zarzuty, wystawił i zarejestrował w jednym z Powiatowych Urzędów Pracy w województwie lubelskim 15 takich zaświadczeń.

Adresatami byli obywatele Ukrainy, którzy mieli pracować w jego gospodarstwie. Tymczasem okazało się, że on w ogóle gospodarstwa nie posiadał. Wszystko wskazuje też na to, że w zamian za zaświadczenia, otrzymał od Ukraińców niemałe pieniądze.

Strażnicy mają do czynienia z coraz większą liczbą podobnych "przekrętów”. Zjawisko obserwują od lutego 2008 r., kiedy w życie weszły przepisy pozwalające obywatelom Rosji, Ukrainy, Białorusi oraz Mołdawii zatrudniać się w Polsce bez zezwolenia na pracę, przez pół roku w ciągu kolejnych 12 miesięcy.

Warunkiem jest posiadanie zarejestrowanego przez pracodawcę w PUP oświadczenia o zamiarze powierzenia im pracy. Na podstawie tego zainteresowani otrzymują w polskim konsulacie wizę upoważniającą ich do legalnego pobytu w Polsce z prawem do pracy.

– To rozwiązanie niestety okazało się furtką do swobodnego przebywania na terytorium naszego kraju oraz całej Unii Europejskiej – mówi chor. Dariusz Sienicki z NOSG. – Dlatego sprawdzamy, czy cudzoziemcy, którym nasi pracodawcy wystawili oświadczenia o zamiarze ich zatrudnienia rzeczywiście podejmują u nich pracę. Często okazuje się, że nie.

W 2010 r. strażnicy wszczęli 86 postępowań przygotowawczych związanych z tym procederem. Rok wcześniej o ponad 20 mniej. Oznacza to, że zjawisko wykazuje wyraźną tendencję rosnącą. Przestrogą niech będzie to, że 101 osób, w tym 88 cudzoziemców w związku z tymi praktykami zostało już postawionych w stan oskarżenia.

– Ostrzegamy, że wystawianie oświadczenia niezgodnego z rzeczywistym zamiarem, może być potraktowane jako udział w wyłudzaniu wizy i grozi za to kara– dodaje chor. Sienicki. – W tych przypadkach kłania się kilka artykułów Kodeksu Karnego, m.in. traktujących o odpowiedzialności za przekraczanie naszej granicy przy użyciu przemocy, podstępu lub współdziałania z innymi osobami, organizowaniu innym osobom przekraczania granicy wbrew przepisom, czy poświadczeniu nieprawdy przez podstępne wprowadzenie w błąd urzędników.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!