wtorek, 20 marca 2018 r.

Chełm

Jak można w taki sposób zdewastować tyle grobów? - oburza się Paweł Skrok z Chełma. - Ci, którzy to zrobili, nie mają żadnego poszanowania dla zmarłych.

Blisko połowa nagrobków na cmentarzu przy ul. Młodowskiej jest zniszczona. Wyrwano krzyże, roztrzaskano i rozrzucono płyty nagrobne. Czytelnicy, którzy nas zaalarmowali, uznali, że nekropolię zdewastowali wandale. Ale pobojowisko to efekt... remontu prowadzonego przez Przedsiębiorstwo Usług Mieszkaniowych w Chełmie na zlecenie Urzędu Miasta.
- Dostaliśmy fundusze i ruszyliśmy z robotami - przyznaje Krzysztof Gocał z Wydziału Infrastruktury Komunalnej UM. Jego zdaniem, nie ma innej możliwości odnowy cmentarza. - Trzeba było wyrwać z ziemi stare krzyże, aby ustawić nowe - tłumaczy. - Pozwolenie od konserwatora zabytków dostaliśmy pięć lat temu. Od tamtej pory sukcesywnie odnawialiśmy nagrobki.

Jan Aleksandrowicz ze Związku Żołnierzy Ludowego Wojska Polskiego od lat zabiegał o renowację cmentarzy wojennych. - Cieszy mnie, że miasto wzięło się za porządkowanie nekropolii, ale sposób, w jaki to robi, woła o pomstę do nieba - mówi.
Tłumaczenia urzędników nie przekonują też Zbigniewa Lubaszewskiego, chełmskiego historyka. - Prace powinny przebiegać z poszanowaniem pamięci spoczywających tu żołnierzy - zżyma się.
Paweł Skrok, tegoroczny maturzysta, nie może uwierzyć w taką bezmyślność. - Przyszedłem zobaczyć cmentarz, a zastałem stertę gruzu - mówi. - Nie tak wyobrażałem sobie przebieg prac renowacyjnych.
Chełmska delegatura Służby Ochrony Zabytków o robotach nic nie wie. Gdy Michał Wilk z SOZ zobaczył, w jaki sposób są prowadzone, złapał się za głowę. - Tak nie powinna wyglądać renowacja. Brakuje oznaczeń, teren powinien być ogrodzony i oznakowany. To, co teraz tam się dzieje, zagraża bezpieczeństwu - mówi. Przyznaje, że cmentarz nie jest obiektem zabytkowym. Chroniony jest tylko układ terenu.
Pieniądze na odnowienie miejsca pamięci i ujednolicenie jego wyglądu przekazał miastu wojewoda lubelski. - Ale nie jesteśmy informowani o przebiegu prac - mówi Waldemar Podsiadły, pełnomocnik wojewody ds. ochrony dziedzictwa narodowego i spraw kombatantów. - Dostaniemy raport, ale dopiero po zakończeniu robót.
Po tym jak wczoraj zainteresowaliśmy się sprawą, na cmentarzu pojawiły się prowizoryczne zabezpieczenia z taśmy.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
budowlaniec
obiektywny
Lolek
(3) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

budowlaniec
budowlaniec (28 września 2007 o 20:00) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jest prowadzony remont.Należy najpierw rozebrać stare zniszczone nagrobki,a póżniej wybudować nowe.Kto tego nie rozumie to jest durniem.
Rozwiń
obiektywny
obiektywny (27 września 2007 o 22:18) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Bardzo przykro czytać o takiej bezmyślności.Groby to świętość i należy do wszelkich prac podchodzić z poszanowaniem dla zmarłych.Kiedy ukażą się artykuły, że coś pozytywnego dzieje się w Chełmie?
Rozwiń
Lolek
Lolek (26 września 2007 o 21:21) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
To robota porąbanych kiboli chełmiani z okolic sienkiewicza. tylko ich stać na taką dewiację. Brawo Chełmianka!!! Ale zarząd klubu ich lubi nawet autobusy im wynajmje.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (3)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!