niedziela, 21 stycznia 2018 r.

Chełm

Na 46-arowej działce Ryszarda Rybczyńskiego stoi 12 słupów. Gospodarz domaga się od energetyków 5 tysięcy zł odszkodowania. Do ugody nie doszło. Poszedł więc do sądu.


Rybczyński ma z działką same problemy. Sam nic na niej zrobić nie może, bo słupy trudno ominąć. Sprzedać też nie jest łatwo. – Kupiec, jak zobaczy te betonowe słupy, od razu rezygnuje – mówi gospodarz. – I to właśnie jeden z potencjalnych klientów podpowiedział mi, że mogę domagać się pieniędzy od Zamojskiej Korporacji Energetycznej. Mężczyzny nie zraża fakt, że nikt nie słyszał o wygranych podobnych sprawach. Mówi, że zamierza wyegzekwować od korporacji odszkodowanie.
Na początku próbował się dogadać, ale energetycy nie zgodzili się na ugodę. – No to złożyłem pozew – mówi Rybczyński. – Były już dwie rozprawy. Czekam teraz na trzecią. Wiem, że mam rację.
Krystyna Marczuk, dyrektor biura Lubelskiej Izby Rolniczej przyznaje, że coraz więcej osób dopytuje się o możliwość uzyskania odszkodowania od korporacji energetycznych za tzw. bezumowne korzystanie z gruntu. Jednak tylko nieliczni decydują się na wkroczenie na drogę sądową. – To są sprawy do wygrania, bo prawo jest po stronie właścicieli działek – mówi Marczuk. – Ludzi zniechęcają jednak długotrwale procesy i związane z tym koszty. Korporacje też bronią się jak mogą, słusznie obawiając się, że jedna przegrana w sądzie sprawa stworzy precedens i spowoduje lawinę kolejnych pozwów.
A zamojska korporacja nie zamierza się łatwo poddać. – Linia została zbudowana zgodnie z prawem i w momencie stawiania słupów była na to zgoda właściciela – mówi Piotr Powaga, rzecznik ZKE. – Dlatego uważamy, że w tym przypadku nie ma podstaw do roszczenia.
Powaga przyznaje, że Rybczyński nie jest pierwszą osobą, która domaga się od korporacji pieniędzy za korzystanie z gruntów. Nie chce jednak wdawać się w szczegóły.
Zgodnie z przepisami właściciele działek, na których znajdują się np. słupy energetyczne czy transformatory mogą występować z roszczeniami do właścicieli tych urządzeń i domagać się w zależności od sytuacji: wynagrodzenia za bezumowne korzystanie z gruntu (do 10 lat wstecz), usunięcia lub przesunięcia urządzeń, wykupu nieruchomości lub jej części.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!