piątek, 23 lutego 2018 r.

Chełm

Są pieniądze na "Nowy Chełm". Jakie tereny obejmą rewitalizacją?

Dodano: 9 czerwca 2016, 07:39

Podczas konsultacji społecznych sami mieszkańcy miasta będą wskazywać najpilniejsze potrzeby (fot. Jacek Barczyński)
Podczas konsultacji społecznych sami mieszkańcy miasta będą wskazywać najpilniejsze potrzeby (fot. Jacek Barczyński)

Miasto pozyskało pieniądze na przygotowanie programu rewitalizacji. Daje to szanse na ubieganie się o dofinansowanie na konkretne przedsięwzięcia i inwestycje.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty

„Nowy Chełm” to nazwa projektu, którego powstanie jest już przesądzone. Miasto pozyskało na ten cel 162 tysiące złotych, tj. 90 proc. dofinansowania kosztów całego projektu. Chodzi o aktualizację programu rewitalizacji, który wyznaczając lokalne potrzeby społeczne, pomoże miejskim urzędnikom w staraniu się o kolejne miliony złotych na inwestycje w chełmskich osiedlach.

– Taki dokument jest niezbędny do aplikacji o konkretne dofinansowania. Pomoże nam też wskazać dziedziny, a nawet inwestycje, na które będziemy ubiegać się o wsparcie – mówi prezydent Chełma Agata Fisz. – Co najważniejsze, opracowanie powstanie w oparciu o szerokie konsultacje społeczne, w których to sami mieszkańcy wskazywać będą najpilniejsze potrzeby.

Wstępnie wyznaczono już obszary wymagające interwencji. Dotyczy to głównie czterech najstarszych dzielnic Chełma: starego miasta, śródmieścia oraz osiedli Dyrekcja Dolna i Górna. Jak zapewniają władze miasta, nie oznacza to, że w programie nie zostaną ujęte również inne rejony Chełma. To właśnie opracowany za pozyskane pieniądze program rewitalizacji ma to określić.

– Po objęciu danego terenu rewitalizacją możemy oczekiwać ponownego ożywienia wszystkich procesów społeczno-gospodarczych poprzez rozwijanie i tworzenie nowych form aktywności generujących miejsca pracy, przebudowę i modernizację infrastruktury technicznej czy chociażby kontynuację zamierzenia urbanistycznego Dzielnicy Dyrekcja, co wpłynie na zwiększenie potencjału turystycznego i kulturalnego miasta – mówi Teresa Dobrowolska, dyrektor Wydziału Rozwoju, Promocji i Współpracy z Zagranicą – W praktyce oznaczać to może realizację szeregu inwestycji i przedsięwzięć, z których skorzystać będą mogły np. wspólnoty mieszkaniowe, organizacje pozarządowe, a przede wszystkim sami mieszkańcy Chełma.

Miasto czeka teraz na oficjalne dokumenty potwierdzające przyznane dofinansowanie. Następnie rozpoczną się procedury zmierzające do wyłonienia firmy, która przez najbliższych kilka miesięcy, we współpracy z mieszkańcami miasta, przygotuje nowy program rewitalizacji.

Użytkownik niezarejestrowany
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (10 czerwca 2016 o 17:07) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Brawo. Bedzie pięknie.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!