poniedziałek, 21 sierpnia 2017 r.

Chełm

Ścieki z Chełma czyste jak nigdy

Dodano: 14 lipca 2011, 19:53

105 milionów zł wyda Chełm na remonty sieci wodociągowo-kanalizacyjnej i budowę oczyszczalni ścieków. Prace potrwają trzy lata.

– W czerwcu podpisaliśmy umowę na dofinansowanie tego projektu z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Teraz będziemy ogłaszać pierwsze przetargi na wykonanie prac – mówi Renata Brudnowska z Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Chełmie.

Miasto dostało 46 milionów zł dotacji. Resztę pieniędzy, czyli 59 milionów, wyłoży z własnej kasy.
– Ta inwestycja jest konieczna. Zgodnie z dyrektywami Unii Europejskiej musimy znacznie poprawić efektywność oczyszczania. Jeśli do końca 2014 roku nie będziemy mieli lepszych wskaźników, to nie dostaniemy pozwolenia na wydalanie ścieków do rzeki Uherki – dodaje Brudnowska.

Dlatego większość zaplanowanych prac obejmie oczyszczalnię ścieków "Bieławin”.
– Po remoncie starych urządzeń i zainstalowaniu nowych będziemy produkować mniej osadu. Teraz 100 proc. osadu przekazujemy rolnikom na nawóz. Po wprowadzeniu zmian 80 proc. będzie spalane – wyjaśnia Brudnowska.

Co to oznacza dla mieszkańców?

Przede wszystkim zmniejszenie emisji zapachów z oczyszczalni. Ze ścieków będzie powstawał biogaz, który zostanie wykorzystany do ogrzewania budynku.

Z osiedli Pszenna-Metalowe i Wolwinów wreszcie znikną szamba. – Na ulicach, gdzie nie ma kanalizacji, położymy sieć wodociągową. Prace obejmą kilkanaście ulic – tłumaczy Brudnowska.
Budowa sieci na osiedlu Pszenna-Metalowa zaczną się we wrześniu 2012 roku i potrwają do grudnia 2013. Na Wolwinowie wodociągowcy będą pracować od lipca 2013 do września 2014.

Odnowiony zostanie także kolektor sanitarny. – Ma kilkadziesiąt lat i z tego względu wymaga jak najszybszego remontu. Zwłaszcza, że bieżące naprawy kosztują nas zbyt dużo. Kiedy pojawi się w nim nowe wyposażenie, nieczystości nie będą już przenikać do wód gruntowych, tak jak zdarza się to teraz – zaznacza Brudnowska.

Przetarg na remont oczyszczalni ścieków miasto chce ogłosić w październiku.

Gdzie będą nowe instalacje

Antonin, Wolwinów, Topolowa, Klonowa, Gajowa, Kosynierów, Pszenna, Metalowa, Ireny Stawińskiej, Asnyka, Rodziewiczówny, Barbray Sztenbis, Maryli Wolskiej, Rusałki, Szpakowa, Skowronkowa, Żurawia, Kazimierza Wielkiego, Ogrodowa.
Czytaj więcej o:
kii
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

kii
kii (15 lipca 2011 o 15:49) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Wiercińskiego, Bazylany znowu zapomniane, ani chodnika, ani porządnej ulicy, po prostu nie mieszka u nas żaden Vip
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!