środa, 21 marca 2018 r.

Chełm

Ścieki z Chełma czyste jak nigdy

  Edytuj ten wpis
Dodano: 14 lipca 2011, 19:53

105 milionów zł wyda Chełm na remonty sieci wodociągowo-kanalizacyjnej i budowę oczyszczalni ścieków. Prace potrwają trzy lata.

– W czerwcu podpisaliśmy umowę na dofinansowanie tego projektu z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Teraz będziemy ogłaszać pierwsze przetargi na wykonanie prac – mówi Renata Brudnowska z Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Chełmie.

Miasto dostało 46 milionów zł dotacji. Resztę pieniędzy, czyli 59 milionów, wyłoży z własnej kasy.
– Ta inwestycja jest konieczna. Zgodnie z dyrektywami Unii Europejskiej musimy znacznie poprawić efektywność oczyszczania. Jeśli do końca 2014 roku nie będziemy mieli lepszych wskaźników, to nie dostaniemy pozwolenia na wydalanie ścieków do rzeki Uherki – dodaje Brudnowska.

Dlatego większość zaplanowanych prac obejmie oczyszczalnię ścieków "Bieławin”.
– Po remoncie starych urządzeń i zainstalowaniu nowych będziemy produkować mniej osadu. Teraz 100 proc. osadu przekazujemy rolnikom na nawóz. Po wprowadzeniu zmian 80 proc. będzie spalane – wyjaśnia Brudnowska.

Co to oznacza dla mieszkańców?

Przede wszystkim zmniejszenie emisji zapachów z oczyszczalni. Ze ścieków będzie powstawał biogaz, który zostanie wykorzystany do ogrzewania budynku.

Z osiedli Pszenna-Metalowe i Wolwinów wreszcie znikną szamba. – Na ulicach, gdzie nie ma kanalizacji, położymy sieć wodociągową. Prace obejmą kilkanaście ulic – tłumaczy Brudnowska.
Budowa sieci na osiedlu Pszenna-Metalowa zaczną się we wrześniu 2012 roku i potrwają do grudnia 2013. Na Wolwinowie wodociągowcy będą pracować od lipca 2013 do września 2014.

Odnowiony zostanie także kolektor sanitarny. – Ma kilkadziesiąt lat i z tego względu wymaga jak najszybszego remontu. Zwłaszcza, że bieżące naprawy kosztują nas zbyt dużo. Kiedy pojawi się w nim nowe wyposażenie, nieczystości nie będą już przenikać do wód gruntowych, tak jak zdarza się to teraz – zaznacza Brudnowska.

Przetarg na remont oczyszczalni ścieków miasto chce ogłosić w październiku.

Gdzie będą nowe instalacje

Antonin, Wolwinów, Topolowa, Klonowa, Gajowa, Kosynierów, Pszenna, Metalowa, Ireny Stawińskiej, Asnyka, Rodziewiczówny, Barbray Sztenbis, Maryli Wolskiej, Rusałki, Szpakowa, Skowronkowa, Żurawia, Kazimierza Wielkiego, Ogrodowa.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
kii
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

kii
kii (15 lipca 2011 o 15:49) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Wiercińskiego, Bazylany znowu zapomniane, ani chodnika, ani porządnej ulicy, po prostu nie mieszka u nas żaden Vip
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!