piątek, 23 marca 2018 r.

Chełm

Siedmiu kandydatów do tytułu Chełmianina Roku

  Edytuj ten wpis
Dodano: 7 czerwca 2010, 15:16

Wśród tegorocznych kandydatów do tytułu są ludzie z różnych środowisk, wykonujących różne zawody i działających na różnych polach. Większość z nich jednak łączy to, że są prawdziwymi społecznikami.

– Chełmianin Roku to wyjątkowe wyróżnienie. Przyznawane jest za szczególne osiągnięcia w różnych dziedzinach życia społecznego. Otrzymują je osoby wyróżniające się szczególną aktywnością zawodową, kulturalną i zaangażowaniem w działaniu na rzecz innych – mówi prezydent Agata Fisz.

W ubiegłym roku tytuł otrzymał Grzegorz Gorczyca, prezes Automobilklubu Chełmskiego, tropiciel absurdów, inicjator akcji na rzecz bezpieczeństwa w ruchu drogowym i licznych happenningów. W tym roku Gorczyca, jako ubiegłoroczny laureat, zasiadł w kapitule konkursu.

– To ciekawe doświadczenie – mówi Gorczyca. – Mam świadomość, że w ubiegłym roku kapituła radziła nad moją kandydaturą. A teraz ja współdecyduję, kto otrzyma tytuł. To duża odpowiedzialność. Nie ukrywam, że mam swojego faworyta, ale oczywiście nie mogę zdradzić kim jest. Mam tylko nadzieję, ze właśnie on wygra.

Tytuł Chełmianina Roku po raz pierwszy został przyznany w 1997 roku. Nagrodę ustanowił ówczesny prezydent miasta Zbigniew Bajko. Pierwszym laureatem był Krzysztof Grabczuk, rok później uhonorowano nim lekarza Andrzeja Kosiora. Potem nastąpiła czteroletnia przerwa. Do tradycji honorowania nieprzeciętnych chełmian powrócił pierwszy laureat tutułu, a wtedy prezydent Chełma, Krzysztof Grabczuk.

Wśród zgłoszonych w tym roku kandydatów przeważają panowie: Zbigniew Lubaszewski, historyk i chełmski regionalista, Wojciech Hetman, cukiernik i propagator zdrowej żywności, prof. dr hab. Józef Zając, rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej, Miroslaw Blacha, administrator chełmskiego schroniska dla zwierząt, Zbigniew Hołysz, prezes stowarzyszenia Activum i tadeusz Boniecki, prezes stowarzyszenia Civitas Christiana. Jedyna kobieta w gronie kandydatów do tytułu jest Anna Dobras, pedagog w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Dorohusku. Prowadzi tamtejszy teatr Azumi oraz...projektuje ubrania.

Jak się dowiedzieliśmy, z siedmiu zgłoszonych kandydatów kapituła wybrała już trzech do drugiego etapu. Nie ujawnia jednak, kto znalazł się w tej trójce. Nazwisko zwycięzcy poznamy podczas Dni Chełma 19 czerwca, po godz. 20.

Przypominamy, że laureatem tytułu można zostać tylko jeden raz. Chełmianin Roku uhonorowany zostaje okolicznościowym medalem. Otrzymuje też akt nadania tytułu.

Dotychczasowi laureaci

1997 – Krzysztof Grabczuk, trener zapaśników, obecnie marszałek województwa
1998 – Andrzej Kosior, lekarz ortopeda, ordynator oddziału ortopedii w SP WSzS
2003 – Witold Grela, przedsiębiorca, właściciel znanej w całym regionie piekarni
2004 – Dariusz Jabłoński, zapaśnik, mistrz świata
i Europy, olimpijczyk
2005 – Wojciech Krawczyk, lekarz internista, ordynator oddziału wewnętrznego SP WSzS
2006 – Lucyna Kropp, wychowawca niezliczonej liczby laureatów olimpiad oraz reprezentantów kraju na międzynarodowych konkursach języka łacińskiego
2007 – Longin Jan Okoń, znany pisarz, poeta, społecznik
2008 – Stanisław Adamiak, konsul honorowy Ukrainy w Polsce
2009 – Grzegorz Gorczyca , prezes Automobilklubu Chełmskiego.

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Starszy Pan
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Starszy Pan
Starszy Pan (9 czerwca 2010 o 21:50) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jeśli podaje się jakieś informacje to należałoby je sprawdzić u źródła.
Pani Kropp , wieloletnia nauczycielka języka łacińskiego, wychowawczyni wielu pokoleń laureatów olimpiad przedmiotowych ma na imię JOLANTA,
a nie jak podano - Lucyna.
Informator powinien zapaść się ze wstydu.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!