sobota, 17 marca 2018 r.

Chełm

Siła jest w każdej kobiecie

  Edytuj ten wpis
Dodano: 6 czerwca 2006, 11:49

Dwadzieścia chełmianek przez miesiąc uczyło się w jaki sposób się obronić przed napaścią, ale także i przede wszystkim, jak ataku uniknąć. Teraz mówią z przekonaniem, że takie zajęcia potrzebne są każdej kobiecie.

Najważniejsze to pokonać lęk, mówią uczestniczki programu "Bezpieczna Kobieta”. Nie tylko ten przed konfrontacją z napastnikiem, ale także przed zadaniem mu bólu. I nie chodzi tu o współczucie dla bandyty, ale przełamanie własnej psychicznej bariery. - Przed zajęciami nie wyobrażałam sobie, że mogłabym komuś włożyć palce w oczy - mówi jedna z kobiet. - Teraz wiem, że gdyby była taka konieczność, zrobiłabym to aby się obronić.
Nadkomisarz Krzysztof Kulesza, naczelnik sekcji patrolowo-interwencyjnej w chełmskiej komendzie, który prowadził zajęcia z paniami, tłumaczy, że to nie sprawność fizyczna i siła mięśni decyduje w starciu z napastnikiem.
- Chodzi o to, aby wiedzieć podstawowe rzeczy: jak oswobodzić się z chwytu, gdzie uderzyć żeby najbardziej bolało, w jaki sposób wykorzystać do obrony przedmioty, które mamy pod ręką - mówi Kulesza. - Oczywiście najbardziej istotne jest to, w jaki sposób ataku uniknąć i jak można mu zapobiec. Tego wszystkiego uczymy na zajęciach.
Uczestniczki zajęć przyznają, że niejednokrotnie przekazywane przez instruktora informacje budziły zaskoczenie. - Na przykład, że kopnięcie faceta w krocze wcale nie jest najlepszym rozwiązaniem. Że są miejsca bardziej bolesne, no i łatwiej w nie trafić. Albo, żeby nie wołać "na pomoc” tylko "pali się”... - wyliczają panie.
Kulesza podkreśla, że nie uczy kobiet walki. Chodzi o to, żeby uwolnić się od napastnika i uciec, nawet zostawiając mu w rękach wierzchnie okrycie czy torebkę z portfelem. - Bo nie ma takich pieniędzy które warte byłyby ludzkiego życia - mówi nadkomisarz.
W Chełmie pierwsze zajęcia w ramach programu "Bezpieczna kobieta” odbyły się rok temu. W ubiegłym tygodniu skończył się ich kolejny cykl. Ale to nie znaczy, że kobiety, które nie brały w nich udziału, nie będą już miały takiej możliwości.
- Chcemy kontynuować zajęcia i mamy nadzieję, że skorzysta z nich jak najwięcej kobiet - mówi Mirosław Sobczuk, komendant chełmskiej policji, który podobne zajęcia organizował także w innych miastach regionu. -Zamierzamy rozszerzyć też program o spotkania z psychologiem i lekarzem, który uczyłby panie udzielania pierwszej pomocy. Tego jak się obronić i nie stać ofiarą przemocy powinny uczyć się wszystkie kobiety. Dlatego będziemy przyjmować zgłoszenia pań bez względu na wiek i sprawność fizyczną.

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!