niedziela, 25 lutego 2018 r.

Chełm

Poruszający się na wózkach inwalidzkich nie mogą wjechać do supermarketów
-nawet do tych nowo wybudowanych.

Niektórzy muszą przeciskać się przez bramkę dla koszyków.

Wejścia do wielu supermarketów są jednokierunkowe. Mają tzw. kołowrotek i bramkę na wózki. Osoba, która nie porusza się samodzielnie, ma wielki problem, aby dostać się do środka. - Każdy nowo projektowany budynek musi posiadać ułatwienia dla osób niepełnosprawnych - mówi Zbigniew Hołysz ze Stowarzyszenia na rzecz Chełmskiego Centrum Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych "Activum”. - Tymczasem często projektanci zapominają o tym wymogu. Na szczęście, wiele budynków pozbawionych jest wysokich progów. Mają też podjazdy. Ale to wszystko za mało.
Niepełnosprawni nie mieli wyjścia. Musieli przyzwyczaić się do barier. Część z nich ma opiekunów, którzy robią za nich zakupy. - Ale wolałabym być samodzielna. Nie zawsze mogę liczyć na pomoc drugiej osoby - mówi Joanna, która od lat jeździ na wózku.
Jeden z supermarketów w centrum Chełma starał się pomóc ludziom na wózkach. Pojawił się tam szyld z informacją, że wejście dla osób niepełnosprawnych znajduje
się przy kasie. Cóż z tego, skoro, żeby ją przeczytać, trzeba wejść do wnętrza sklepu. Tymczasem próg przy drzwiach wejściowych jest tak wysoki, że osoba na wózku nie jest w stanie sama go pokonać.
- Niewiele sklepów respektuje przepisy, że bramka wejściowa powinna mieć minimum 90 cm szerokości - twierdzi Hołysz. - I nie chodzi tu tylko o duże sklepy,
ale chociażby apteki. Sam jestem niepełnosprawny i choć nie jeżdżę na wózku, mam czasem problem z przejściem przez te "kołowrotki” - dodaje.
Przy jednokierunkowym wejściu w supermarkecie, tuż za drzwiami, osobę
na wózku wita bramka. Wtedy nie ma już odwrotu i trzeba się przez nią przeciskać.
- Ekspedienci mniejszych sklepów, do których dostęp jest ograniczony, powinni wyjść
ze sklepu i przyjąć zamówienie od osoby niepełnosprawnej - twierdzi Hołysz. - Niestety, ze świecą szukać takich sprzedawców.
Wszyscy niepełnosprawni, którzy chcieliby się poskarżyć na bariery architektoniczne, mogą to robić. W mieście działa od niedawna Miejska Społeczna Rada do spraw Osób Niepełnosprawnych. Wszelkie wnioski, skargi i zapytania należy kierować do niej na piśmie. - Nie będziemy mogli pomóc, dopóki nie poznamy wszystkich problemów - mówi Hołysz, który jest jej przewodniczącym. Pisma należy dostarczać osobiście lub pocztą do Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie przy Kolejowej 8 w Chełmie.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!