wtorek, 20 lutego 2018 r.

Chełm

Snajperzy z Chełma i Zamościa pojadą do Afganistanu (zdjęcia)

  Edytuj ten wpis
Dodano: 14 lutego 2014, 20:45

Strzelcy wyborowi z Chełma i Zamościa będą w Afganistanie chronić swoich kolegów

Najlepsi żołnierze ze stacjonujących w Chełmie i Zamościu batalionów podległych 1 Brygadzie Pancernej w Wesołej przygotowują się do misji w Afganistanie. Wśród nich są także zaliczający się do wojskowej elity strzelcy wyborowi. - Oba te bataliony mają w swoim składzie drużyny strzelców wyborowych - mówi kpt. Zbigniew Gierczak, rzecznik prasowy 1BP. - Ilu strzelców wyjedzie na misję? To tajemnica. Z uwagi na ich stopień przygotowania i posiadane umiejętności na pewno obie drużyny będą reprezentowane w ostatnim polskim kontyngencie w Afganistanie (wyjazd na wiosnę, dokładna data jest zastrzeżona - dop. red). Jednym z instruktorów szkolących strzelców wyborowych z Chełma i Zamościa jest mł. chor. Przemysław Wójtowicz, weteran z Afganistanu. - Takie filmy, jak chociażby "Wróg u bram”, wykreowały obraz snajpera jako samotnego wilka polującego na swoje ofiary - mówi mł. chor. Wójtowicz. - Tymczasem rzeczywistość, szczególnie w Afganistanie, jest zupełnie inna. Snajperzy wychodzą na akcje nawet w 15-osobowych grupach. Ich zadania to zwiad, rozpoznanie, mylenie przeciwnika i dopiero na końcu likwidacja celów planowanych i doraźnych. Planowane i doraźne cele to nie tylko przeciwnicy. Współcześni snajperzy dysponują sprzętem i umiejętnościami pozwalającymi im na przykład z odległości dwóch kilometrów zlikwidować cel opancerzony, samolot na lotnisku czy radar na statku. A jeśli chodzi o żywe cele, to już jeden strzelec wyborowy jest w stanie zaprowadzić po stronie przeciwników snajperski terror, czyli sytuację, w której każdy musi sobie zdawać sprawę, że za chwilę może stać się celem i ofiarą. - Strzelec wyborowy to niesamowicie skuteczne narzędzie w rękach sprawnego dowódcy - dodaje Wójtowicz. - Zapewnia rozpoznanie, ochronę wsparcie. Dowódca musi bezwzględnie ufać swojemu strzelcowi, a strzelec mieć pewność, że jego dowódca się nie myli. Chorąży pracuje ze swoimi podopiecznymi z Chełma i Zamościa na strzelnicach, często wysyła ich też na różnego rodzaju kursy specjalistyczne. Wie, że zaliczają je z dobrymi wynikami. Zresztą strzelec wyborowy musi się uczyć, dopóki służy w armii. Wójtowicz był w Afganistanie. Dowodził snajperami w walce. Sześciu jego żołnierzy zostało rannych. On też do dzisiaj nosi w ciele odłamki. Najważniejsze dla niego zawsze było to, aby jego ludzie bezpiecznie wracali z akcji. Aby zostać strzelcem wyborowym trzeba mieć odpowiednie predyspozycje. Wbrew pozorom - podkreśla Wójtowicz - najlepsi snajperzy to ludzie zrównoważeni, ciepli w kontaktach z innymi, rodzinni. Niczego nie robią pod wpływem emocji. Myślą i działają racjonalnie. A największą skuteczność osiągają dopiero po trzydziestce. Najlepsi snajperzy to ludzie zrównoważeni, ciepli w kontaktach z innymi, rodzinni. Myślą i działają racjonalnie. Największą skuteczność osiągają po trzydziestce

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o: Chełm Zamość Afganistan Snajperzy
Jeszcze większy Wacek
Duży Wacek
Cywil
(12) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Jeszcze większy Wacek
Jeszcze większy Wacek (1 marca 2014 o 16:47) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Cycka to ty masz na twarzy ojszczynogo :)

Rozwiń
Duży Wacek
Duży Wacek (24 lutego 2014 o 21:19) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Fajne typy u nas w Chełmie żyją... Aż im żal dupy ściska jak słuchają o żołnierskich przygodach. Siedzą jak kury na grzędzie przed monitorkami i klepią , tylko tak mogą żołnierzowi zaszkodzić. Twarzą w twarz mieliby pełne pory gówna.

A u ciebie cycku jak w porach ???

Rozwiń
Cywil
Cywil (24 lutego 2014 o 21:03) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Fajne typy u nas w Chełmie żyją... Aż im żal dupy ściska jak słuchają o żołnierskich przygodach. Siedzą jak kury na grzędzie przed monitorkami i klepią , tylko tak mogą żołnierzowi zaszkodzić. Twarzą w twarz mieliby pełne pory gówna.

Rozwiń
weteran
weteran (17 lutego 2014 o 10:25) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Tusk i Komorowski,Sikorski POwinni za swojej strony wysłać wszystko tylko co ma jaja !!!  tylko Trybunał stanu dla tych okupantów,szybko zaPOmnieli o II wojnie światowej i o Hitlerze.

Rozwiń
Henio
Henio (17 lutego 2014 o 08:20) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Sługusy Busha,Obamy i reszty masońskiej bandy zwyrodnialców.Pseudo wojna z terroryzmem,sfingowane zamachy na WTC,są ukryte cele tej kampanii.To zdrajcy narodu.Dlaczego nie bronią ojczyzny kiedy białe,wojskowe,nieoznakowane,samoloty NATO rozpylają chemikalia nad naszymi głowami.

Nie bronią, bo nie ma przed czym. Przecież takie same chemikalia rozpylają latające regularnie nad naszymi głowami samoloty LOT, Qatar, Emirates, Qantas, El Al, British Airways, Air France...

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (12)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!