niedziela, 18 lutego 2018 r.

Chełm

Sobibór: W obozie zagłady były komory gazowe

  Edytuj ten wpis
Dodano: 9 listopada 2009, 14:31
Autor: (bar)

Na terenie byłego niemieckiego obozu zagłady w Sobiborze archeologom udało się odnaleźć prawdopodobnie ślady po budynku, w którym znajdywały się komory gazowe.

Zakończone właśnie dwutygodniowe prace wykopaliskowe to kontynuacja prac prowadzonych przed dwoma laty i ubiegłorocznych badań geofizycznych. W badaniach wykorzystano też udostępnione Izrael mapy lotnicze, zrobione przez amerykańskich lotników w 1944 r.

– Natknęliśmy się na posłupowe dołki, które musiały wspierać duży budynek – mówi Wojciech Mazurek, archeolog, który pracuje na terenie byłego obozu razem z Joranem Haimi z Uniwersytetu Ben Guriona .

– Wytyczyliśmy kilka rzędów słupów. Taki łatwy do demontażu obiekt mógł skrywać komory gazowe. Niemcy uwzględniali taką możliwość projektując urządzenia obozowe - dodaje.

W obrębie wykopalisk archeolodzy znaleźli m.in. zęby i fragmenty sztucznych szczęk, nożyczki, a nawet profesjonalną maszynkę do obcinania włosów. Te ostatnie znaleziska mogą świadczyć o tym, że po sąsiedzku mieściła się obozowa fryzjernia.

Przed skierowaniem ludzi do komór, kobietom zawsze obcinano włosy. Potem zanim spalono zwłoki sprawdzano, czy aby nie mają złotych koronek i zębów.

– Jeśli ustalenia archeologów się potwierdzą, to odkrycie to będzie miało wielkie znaczenie, zwłaszcza dla rozrzuconych po świecie społeczności żydowskich – mówi Marek Bem, dyrektor Muzeum Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego, któremu podlega też Muzeum Byłego Hitlerowskiego Obozu Zagłady w Sobiborze.

Bem i Mazurek są przekonani, że badania na terenie tak zwanego trzeciego obozu, gdzie poddawano ludzi masowej eksterminacji, muszą być kontynuowane. Ich zdanie podziela prof. Ichak Gilead z Uniwersytetu Ben Guriona, który przygląda się pracy archeologów.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
sceptyk
starychełmianin
Chłop Polski
(6) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

sceptyk
sceptyk (20 grudnia 2010 o 13:27) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ciekawe żeczy znalazłem w necie że niby polscy hłopi po wojnie złote zęby wygrzebywali z popiołu
ciekawe jakim cudem się nie stopiły w czasie kremacji?
bo przecież w niemieckichobozach zagłady sonderkomando wyrywało złote zęby jakaś bujda
wymyślona na potrzeby żydopropagandy teraz dwa zadufane w sobie narody hcą się zbratać a całe zło zrzucić na Polaków co zmuszali niemców do zabijania żydów
Rozwiń
starychełmianin
starychełmianin (10 listopada 2009 o 10:36) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
O komorach gazowych pisał też Thomas Toivi Blatt "Z popiołów Sobiboru".
Myślę więc , że ta informacja nie tyle jest odkryciem , ale dowodem dla niedowiarków.
Trzeba to pokazywać, choćby po to by pokazywać ludziom do czego prowadzi nienawiść.
Rozwiń
Chłop Polski
Chłop Polski (9 listopada 2009 o 21:42) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
mariusz napisał:
Mój dziadek, który mieszka około kilkunastu kilometrów od Sobiboru mówił mi przed laty, że nie raz był widoczny dym z tamtych stron...

SPOTKAŁY SIĘ DWA NARODY JEDEN "WYBRANY" DRUGI "PANÓW"...OBA PYSZNE I ZADUFANE W SOBIE.GŁUPOTA UKARAŁA SIĘ SAMA A TERAZ TRZEBA TO NA KOGOŚ ZGONIĆ ....NA KOGO ? A NO,NA TO POCHYŁE DRZEWO JAKIM JEST POLSKA,NA TO DRZEWO NA KTÓRE TO NAWET KULAWA KOZA WŁAZI.
Rozwiń
~kolka~
~kolka~ (9 listopada 2009 o 21:31) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
MYŚLĘ ŻE TEN PROBLEM POWINNI MIĘDZY SOBĄ ZAŁATWIĆ NAJBARDZIEJ ZAINTERESOWANE STRONY,TO JEST NIEMCY I ŻYDZI .POLACY POWINNI TRZYMAĆ SIĘ OD TEGO JAK NAJDALEJ PONIEWAŻ MIESZAJĄC SIĘ, NAJGORZEJ NA TYM WYCHODZĄ.Przykład?....proszę bardzo-Stephen Fry,żydowski komik mieszkający w Anglii mówi"Pamiętajmypo której stronie granicy był Auschwitz"-sugerując,że są to polskie obozy śmierci.Taką opinie po całym świecie rozdmuchują co niektóre środowiska żydowskie (pewnie te "sprawiedliwe wśród narodów swiata")
Rozwiń
maria
maria (9 listopada 2009 o 18:35) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Dym nie świadczy o obecności komór gazowych. To że takie budynki były na terenie obozu wiadomo od bardzo dawna tak więc tytuł artykułu jest nieco mylący.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (6)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!