piątek, 23 lutego 2018 r.

Chełm

Sprawdź, czy jesteś zdrowy

  Edytuj ten wpis

Mieszkasz w powiecie chełmskim i masz więcej niż 45 lat? Zrób sobie prześwietlenie płuc w przyszpitalnej przychodni.
Za Twoje badanie zapłaci starostwo.

Bezpłatne RTG płuc można zrobić w ramach prowadzonego przez szpital "Programu badań przesiewowych w kierunku profilaktyki gruźlicy i raka płuc”. Może z niego skorzystać ponad 300 osób. Za wszystkie badania płaci Starostwo Powiatowe.
Niestety, choć badania w ramach programu prowadzone są od drugiego października, jak dotąd skorzystało z nich zaledwie kilka osób. Szkoda, bo wczesne wykrycie choroby jest korzystne nie tylko dla chorego, ale i otoczenia. Jeden nieleczony chory może zakazić w ciągu roku
od 10 do 15 osób! Tymczasem prawidłowo leczony chory przestaje przenosić chorobę już po miesiącu.
Jest jednak także zła wiadomość:  Na gruźlicę choruje coraz więcej osób - mówi Joanna Lis, kierownik Ośrodka Jakości i Promocji Zdrowia w chełmskim szpitalu. - Tylko w ubiegłym roku w naszym powiecie mieliśmy 46 nowych zachorowań, a jedna osoba zmarła.

Niestety, Lubelszczyzna, jest regionem, gdzie wg Urzędu Statystycznego nowych zachorowań na gruźlicę jest najwięcej w kraju. Dlaczego?
- Ma na to wpływ szczególnie położenie naszego województwa, ale także niekorzystna sytuacja społeczno-ekonomiczna i to wszystko, co z niej wynika: niedożywienie oraz złe warunki mieszkaniowe i sanitarne - wyjaśnia Lis. - W tej sytuacji działania profilaktyczne są bardzo istotne. Dlatego gorąco zachęcamy do skorzystania z naszego programu.
Lis podkreśla, że udział w badaniach profilaktycznych jest dobrą okazją do skontrolowania swojego zdrowia, szczególnie w sytuacji, gdy od kilku lat nie są wykonywane obowiązkowe badania RTG płuc.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!