piątek, 23 marca 2018 r.

Chełm

Spróbuj zdążyć przed chorobą

  Edytuj ten wpis
Dodano: 14 lutego 2007, 19:58

Kilkaset osób skorzysta z bezpłatnych badań profilaktycznych. Mogą na nie liczyć uczniowie piątych klas i ich rodzice.

Niestety, tylko oni. Ale, zdaniem lekarzy, ma to swoje plusy.

Lekarze tłumaczą, że badania profilaktyczne, z których może skorzystać teoretycznie każdy pacjent, często nie przynoszą oczekiwanych efektów. Do przychodni zgłaszają się bowiem ludzie, którzy są pod stałą opieką lekarza i systematycznie kontrolują zdrowie. Dlatego określenie konkretnej grupy i dotarcie do każdej ze wskazanych osób przynosi lepsze efekty.
- Zależy nam, żeby dotrzeć do pacjentów do tej pory niebadanych - wyjaśnia Marek Szyszkowski, lekarz z NZOZ "Eskulap” w Rejowcu Fabrycznym. - Takich, które uważają się za zdrowych. Tymczasem badania mogą wykazać, że jest inaczej. To dla nich możliwość podjęcia w porę leczenia.

Mieszkańcy Rejowca Fabrycznego mogą skorzystać z badań dzięki temu, że samorząd już po raz kolejny przystąpił do ogólnopolskiej akcji pod nazwą Polski Projekt 400 Miast. To największy w Europie program prewencji zawałów serca i udarów mózgu.
- Akcja w naszym mieście właściwie już się rozpoczęła, choć teraz na czas ferii zrobiliśmy przerwę - mówi Anna Łopaciuk z Urzędu Miasta, koordynator programu na szczeblu lokalnym. - To praktyczne, ponieważ dzieci są badane w szkole, a tylko ich rodzice w przychodni.
W przypadku piątoklasistów badania
są skoncentrowane na wykryciu występowania m.in. nadciśnienia tętniczego i nadwagi. W przypadku ich rodziców: nadciśnienia, wysokiego poziomu cholesterolu, cukrzycy i otyłości. Osoby, u których wystąpią jakiekolwiek nieprawidłowości w tym zakresie, otrzymają skierowanie do dalszych, bardziej szczegółowych, badań. Zostaną też objęci programem edukacyjnym.
- Nie chodzi tylko o przekazywanie informacji, ale o to, aby tą drogą motywować ludzi do regularnego przyjmowania leków, zmiany stylu życia czy współpracy z lekarzem - wyjaśnia Łopaciuk. - Projekt przewiduje również objęcie dodatkową opieką i wsparciem edukacyjnym kobiet w ciąży, narażonych na czynne i bierne palenie tytoniu.
Szyszkowski dodaje, że każda akcja, dzięki której pojawia się możliwość dodatkowego zbadania pacjentów, jest cenna. Ta szczególnie, bo problemy z otyłością i nadciśnieniem ma wielu pacjentów. Nie tylko tych mieszkających w Rejowcu Fabrycznym.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!