czwartek, 22 lutego 2018 r.

Chełm

"Chcemy pokazać, czym była wojna". Dworzec w Sobiborze będzie muzeum

Dodano: 26 września 2017, 13:02

Dworzec Sobibór wygląda tak samo, jak w czasie funkcjonowania tamtejszego obozu zagłady
Dworzec Sobibór wygląda tak samo, jak w czasie funkcjonowania tamtejszego obozu zagłady (fot. Starostwo Powiatowe we Włodawie)

Starostwo Powiatowe we Włodawie jest już niemal pewne, że otrzyma od marszałka województwa unijne dofinansowanie projektu obejmującego między innymi remont i zagospodarowanie dworca Sobibór na Centrum Edukacji Historycznej Stacja Sobibór.

Stacyjny budynek w Sobiborze kolejarze przekazali włodawskiemu starostwu już latem 2015 r. Pośrednikiem była wówczas Fundacja Polsko-Niemieckie Pojednanie.

Do wyremontowania obiektu zobowiązał się starosta, natomiast pieniądze na ten cel miała pozyskać fundacja. Gotowy budynek miał być przekazany Muzeum na Majdanku, do którego należy też Muzeum Byłego Hitlerowskiego Obozu Zagłady w Sobiborze.

– Sprawy potoczyły się inaczej – mówi Andrzej Romańczuk, starosta włodawski. – Muzeum na Majdanku nie wykazało zainteresowania budynkiem stacji, w czasie wojny funkcjonalnie związanej z tamtejszym miejscem kaźni. A jeśli chodzi o sam remont, to z chwilą rozpoczęcia prac finansową pomoc obiecała Fundacja Laetitia, której założycielem i szefem jest pochodzący z Włodawy warszawski przedsiębiorca Marian Mazurek. Już po tej deklaracji pojawiła się nadzieja także na unijne dofinansowanie.

Złożony przez starostwo projekt, poza remontem i zagospodarowaniem sobiborskiego dworca, obejmuje także urządzenie domu kultury w Hańsku oraz biblioteki w Załuczu. Rzecz w tym, że Urząd Marszałkowski odmówił jego finansowania. Starosta Romańczuk wystosował w związku z tym protest. W efekcie projekt został ponownie skierowany do oceny merytorycznej i tym razem ma duże szanse na zakwalifikowanie. Stawką jest 6,7 mln zł.

Kolejna dobra wiadomość związana z zagospodarowaniem dworca na Centrum Edukacji Historycznej dotyczy deklaracji złożonej przez stronę holenderską. Państwo to gotowe jest wyłożyć bardzo znaczną kwotę na bieżące funkcjonowanie Stacji Sobibór. Jak znaczną, tego Romańczuk nie chce jeszcze zdradzić.

– Chcemy, aby nasze centrum tętniło życiem – mówi starosta. – Między innymi będzie to miejsce spotkań młodzieży z naszego regionu i Izraela. Grupę z tego kraju przyjmiemy już 14 października. Z kolei w kwietniu przyszłego roku nasza młodzież złoży im rewizytę. Podobną wymianą młodzieży zainteresowana jest też Austria. To sposób na uzmysłowienie młodym ludziom, czym była wojna, Holocaust i obóz w Sobiborze. Wszystko po to, aby coś podobnego już się nigdy nie powtórzyło.

Czytaj więcej o: Sobibór muzeum w Sobiborze
???
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(5) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

???
??? (26 września 2017 o 20:19) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
a do kogo będą pretensje jak za kilka lat rodzina (spadkobiercy) będą upominać sie o "swoje"?
Rozwiń
Gość
Gość (26 września 2017 o 18:17) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Brawo Starosta
Rozwiń
Gość
Gość (26 września 2017 o 17:30) -1
Zaloguj się, aby oddać głos
Merkel, obecna szefowa NSDAP, nie tylko nie da pieniędzy na muzeum ofiar swoich pobratymców, lecz ona chce pieniędzy od Polski za nieprzyjęcie islamskiej nawały, która będzie tak samo zbawienna dla Polski jak wizyta jej wujków w 1939.
Rozwiń
Gość
Gość (26 września 2017 o 14:59) -1
Zaloguj się, aby oddać głos
To Makrela powinna dać kasę.
Rozwiń
Gość
Gość (26 września 2017 o 14:45) -1
Zaloguj się, aby oddać głos
Aż dziw, że do tej pory nie ma tam muzeum? Być może dlatego, by nie krzywdzić "najbardziej udręczony naród podczas II WŚ"... Niemców? Nie zapominajmy, że do Sobiboru trafiało wiele nacji, i że nie mordowano tam Żydów, lecz obywateli polskich i innych nacji wyznania mojżeszowego. O czy często się zapomina świat. To był masowy mord obywateli wielu nacji przez Niemców. Jak dokładnie tego nie opiszemy, to wyjdzie, że Nazistami byli Polacy.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (5)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!