niedziela, 21 stycznia 2018 r.

Chełm

Strażacy apelują: Cichy zabójca wciąż groźny

  Edytuj ten wpis
Dodano: 19 stycznia 2010, 15:32

To dopiero połowa zimy, a na Lubelszczyźnie już 52 osoby zatruły się czadem. Jedna z nich nie przeżyła. Tylko w tym miesiącu tlenek węgla dał o sobie znać 19 razy.

Zdaniem strażaków do pożarów domów i zatruć tlenkiem węgla prowadzi najczęściej zły stan techniczny urządzeń ogrzewających nasze domy lub ich nieprawidłowa obsługa. – Niewiele trzeba, aby doszło do wybuchu, pożaru lub zaczadzenia – mówi Tomasz Ważny, rzecznik chełmskiej straży pożarnej.

– Przy czym pamiętajmy, że zagrożenia mogą wystąpić w różnych miejscach budynku: w piwnicach, gdzie znajdują się kotłownie, a także na wyższych kondygnacjach i poddaszu, gdzie przebiegają przewody dymowe, spalinowe i wentylacyjne. Słowem, od piwnicy, aż po dach. Dlatego mieszkańcy powinni być szczególnie ostrożni.

Pani Danuta z Chełma mieszka w budynku, który ogrzewają piece. – Gdy dorzucam drewna, zawsze uważam, żeby żar nie wypadł na podłogę – mówi. – Zanim położę się spać, też upewniam się, czy wszystko jest w porządku, a drzwiczki pieca dobrze zakręcone.

To jednak może nie wystarczyć. – Zaczadzenie może być również spowodowane tym, że w zimie większość osób uszczelnia dokładnie otwory okienne i drzwiowe zabezpieczając się w ten sposób przed zimnem – wyjaśnia Ważny.

– Niestety przez to ogranicza się naturalną wymianę powietrza, a tym samym nie dostarcza wystarczających ilości tlenu do budynku. Gdy tlenu jest za mało, paliwo w urządzeniach grzewczych nie spala się do końca, a efektem jest powstanie tlenku węgla, który przenika do pomieszczeń ze względu na brak wentylacji.

Czad, który gromadzi się w pomieszczeniach, jest niewidoczny i niewyczuwalny. Objawami zatrucia są zawroty i bóle głowy, przymglenie świadomości, zaburzenia wzrokowe, uczucie odurzenia, nudności.

Jak więc ochronić w sezonie grzewczym swój dobytek i zdrowie? Strażacy mają kilka rad. – Nie wolno używać przenośnych urządzeń grzewczych bez atestów lub z uszkodzonymi przewodami i pozostawiać takich urządzeń bez dozoru – mówi Ważny.

– Nie można też rozpalać piecyków i kominków przy pomocy płynów łatwopalnych i składować materiałów palnych obok pieca czy urządzeń grzewczych.
Strażacy przypominają też, że istotne jest zadbanie o stan wentylacji i przewodów kominowych. Ważne to jest szczególnie w przypadku osób stosujących gorsze gatunki węgla.

ZATRUCIE CZADEM. CO ROBIĆ?

– w pierwszej kolejności wynosimy poszkodowaną osobę z pomieszczenia, w którym jest czad
– zapewniamy jej dopływ świeżego powietrza
– wzywamy pomoc (pogotowie, straż pożarną)
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!