niedziela, 21 stycznia 2018 r.

Chełm

Jeszcze niedawno nikt nie wierzył, że w podchełmskich Depułtyczach Królewskich powstanie lotnisko. Prof. Józefa Zająca, rektora Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie i inicjatora tego przedsięwzięcia życzliwie słuchano, a za jego plecami pukano się w czoło. Tymczasem lotnisko jest już na wyciągnięcie ręki.

PWSZ właśnie weszła w posiadanie brakujących jej ponad 8 ha ziemi. Mając grunt, uczelni pozostało tylko sfinalizować sprawy związane z geodezyjnymi podziałami i podpisaniem aktów notarialnych. - Daliśmy sobie na to miesiąc - mówi Zygmunt Gardziński, dyrektor gabinetu rektora PWSZ. - Kiedy się z tym uporamy pozostanie ogłosić przetarg na dokumentację techniczną lotniska. Mając ją w ręku wystąpimy o pozwolenie
na budowę i zarejestrujemy lotnisko w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego.
Gardziński wierzy, że w Depułtyczach Królewskich pierwsze samoloty i śmigłowce wylądują za półtora roku. Do tego czasu studenci PWSZ studiujący mechanikę lotniczą, nawigację i pilotaż doskonalą swoje umiejętności praktyczne w Dęblinie. Kiedy ruszy uczelniane lotnisko, na zajęcia nie będą już dojeżdżać. Nieco dłużej trzeba będzie poczekać na budynki laboratoryjno-techniczne lotniczych kierunków naszej uczelni. W przyszłości mają stanąć w bezpośrednim sąsiedztwie lotniska.
Oprócz studentów na projektowane lotnisko ogląda się Nadbużański Oddział Straży Granicznej. Pogranicznicy zainteresowani są przeniesieniem swojego Wydziału Lotniczego z Radawca na lotnisko bliżej granicy. Wszystko wskazuje na to, że wybór padnie na Depułtycze. A skoro tak, to Straż Graniczna będzie strategicznym partnerem szkoły w budowie lotniska i niezbędnych urządzeń.
NOSG jest tym bardziej zainteresowany urządzeniem sobie nowej bazy, gdyż właśnie obiecano mu dwa nowe śmigłowce. Prawdopodobnie przejmie je już w czerwcu. Będzie więc miał wówczas trzy takie maszyny, a do tego jeszcze samolot Wilga. Jak mówi gen. Marek Dominiak, komendant NOSG, nowy sprzęt ma być wyposażony w kompletne urządzenia termo- i noktowizyjne.
PWSZ może się teraz skoncentrować na budowie lotniska. Równie ważne przedsięwzięcie, jakim jest budowa gmachu Instytutu Matematyki i Informatyki po uroczystym wmurowaniu kamienia węgielnego zostało wprawione już w ruch. Pałeczkę przejęli budowlani, którzy w wyznaczonym terminie mają oddać budynek ukończony i wyposażony dosłownie pod klucz. •
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!